Gwara zamiast logopedy

2014-03-28 08:24:59 (ost. akt: 2014-03-28 08:26:47)
Amelia, Milena i Urszula – członkinie zespołu ludowego „Bursztynki, który działa przy Szkole Podstawowej w Klonie mają sposób na nudę. — Taniec i śpiew to najlepsza rozrywka — mówią zgodnie. 

Tradycje ludowe w gminie Rozogi nie zanikają. Na ich straży stoją nauczyciele, bibliotekarze, pracownicy ośrodka kultury, a także wójt. W Szkole Podstawowej w Klonie działa zespół „Bursztynki”, którego członkowie tańczą, śpiewają i mówią gwarą kurpiowską. — Spotykamy się raz w tygodniu. Na próbach tańczymy i śpiewamy, ale tak naprawdę to się bawimy, a do tego mamy piękne i kolorowe stroje — mówią Amelia, Milena, Urszula. — Czasem też występujemy. Śpiewałyśmy już w Rozogach i Szczytnie — dodają z zadowoleniem.

Pieśni, które do swojego repertuaru włączyły „Bursztynki” to prawdziwe kurpiowskie klasyki. — Śpiewamy o gołąbkach, o gościach, o pięknie przyrody i o miłości — wyjaśniają. — Na początku nie było łatwo zrozumieć znaczenia słów, bo wszystko jest w gwarze, ale teraz nie mamy z tym problemów. Co ciekawe, w domu śpiewamy z babciami, bo one też znają te piosenki — dodają. 
Dziewczynki zachęcają też, by wszyscy chętni i zainteresowani krzewieniem kultury kuripowskiej dołączali do zespołu. — Brakuje szczególnie chłopców, nie wiem, dlaczego wolą siedzieć przed komputerem, albo grać w piłkę – u nas na próbach jest fajnie — mówią.

Członkowstwo w „Bursztynkach” daje też inną korzyść – członkowie grupy nie muszą uczęszczać do logopedy, gdyż śpiew, szczególnie gwarą to jak mówią – najlepsza gimnastyka dla języka. Tylko ciekawe informacje:Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz klikając na szczytno.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij tutaj

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5