Spacerkiem po warmińskim Reszlu

2012-11-06 12:36:18 (ost. akt: 2017-09-21 12:47:50)
Zamek biskupi - duma Reszla

Zamek biskupi - duma Reszla

Autor zdjęcia: Igor Hrywna

Reszel to jedno z najpiękniejszych miast na Warmii i Mazurach. Na dobrą sprawę miasto jest jednym wielkim zabytkiem. Reszel ma dobrze zachowaną średniowieczna zabudowę, którą na szczęście ominęły zniszczenia wojen światowych.
Braniewo, Lidzbark Warmiński, Reszel, Olsztyn - to była czołówka największych miast na Warmii tuż przed I rozbiorem Polski w 1772 roku. Dziś ta kolejność jest oczywiście zupełnie inna. Najbardziej "zmalał" Reszel.

Zaleta to czy wada? Reszel - dziś niewielkie miasteczko na Warmii - ma bogatą historię, urok i klimat, których można mu tylko pozazdrościć. Nie darmo był pierwszym w Polsce (od 2004 roku) członkiem międzynarodowej sieci cittaslow – miast, w których czas płynie wolniej.

Mało kto pamięta, że pod koniec XVIII wieku proboszczem w Reszlu był Marcin Krasicki, brat księcia poetów, ostatniego przed rozbiorami biskupa warmińskiego Ignacego Krasickiego, piastującego tę funkcję aż do ostatecznego rozbioru Polski w 1795 roku. Proboszcz Marcin Krasicki rezydował w starej plebanii, znajdującej się między zamkiem a kościołem. Tam też odbywały się spotkania rodzinne. Biskup nie miał zresztą specjalnie daleko do Reszla ze swojego Lidzbarka Warmińskiego. Obaj interesowali się wykopaliskami. W 1781 roku znaleźli m.in. starożytną urnę z popiołami.

Niedługo później Reszel zasłynął zgoła inaczej, niechlubnie niestety. Wykonano tu mianowicie ostatni wyrok śmierci za czary. Było to w sierpniu 1811 roku. W ostatnich latach organizowano inscenizacje procesu i spalenia czarownicy na stosie, co budzi spore kontrowersje.
Jednak większą sensację, niż spory o czarownicę, wywołało odkrycie na strychu XIV-wiecznego kościoła zabytkowej szafy, której wiek szacuje się na 550 lat! Inna sprawa, że słowo "sensacja" jest trochę na wyrost; o tym meblu wspominał już Mieczysław Orłowicz w swoim słynnym Ilustrowanym Przewodniku Turystycznym po Mazurach Pruskich i Warmii z 1923 roku. Teraz jest nadzieja, że ten wiekowy mebel doczeka się w pełni profesjonalnej renowacji.

Zapraszamy na fotograficzny spacer po Reszlu.


Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. patryk #884989 | 79.124.*.* 15 lis 2012 11:49

    małe , ale jakże urokliwe miasteczko których nie brak w tym regionie mające to , czego brakuje wielkim miastom

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

  2. ewa #873488 | 89.228.*.* 6 lis 2012 22:47

    .... ładne miasto,czyste,zadbane często bywam w Reszlu.Życzę wszystkiego co dobre.

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5