Zobacz mazurską przyrodę oczami młodzieży

2019-10-28 12:00:00(ost. akt: 2019-10-28 15:02:40)

Autor zdjęcia: UG Pozezdrze

Można poznać łosia, bobra, dowiedzieć się, ile lat ma drzewo… Dzięki ponad kilometrowej ścieżce spacerowo-edukacyjnej, która powstała w Pozezdrzu, można dowiedzieć się, jak miejscowa młodzież widzi przyrodę powiatu węgorzewskiego.
"Łoś jest największym gatunkiem ssaka kopytnego z rodziny jeleniowatych. Ma ok. 2,4 do 3.1 m długości i ok. 2,3 m wysokości. Ma dużą głowę, która zakończona jest pyskiem. Łoś nie nie widzi dokładnie, ale jest w stanie rozpoznać zmiany światła. Jego szyja, pomimo że jest krótka i masywna, to umożliwia mu obracanie głowy do tyłu i na boki". To nie opis jednego z najszlachetniejszych zwierząt Mazur z encyklopedii, ale treść tablicy, którą przygotowała młodzież z Pozezdrza na niedawno otwartej ścieżce rekreacyjno-dydaktycznej. Została ona oficjalnie udostępniona pod koniec września.

Ścieżka spacerowo-edukacyjna „Mazurolandia Pozezdrze” zaczyna się przy ul. Szkolnej, przy której ustawiona jest pierwsza tablica poglądowa rozpoczynająca ścieżkę. Dalej ścieżka przebiega ul Polną, ul. 1 Maja i przy ścianie lasu kierujemy się na mostek w kierunku Orlika. Po trasie ustawione są tablice edukacyjne opisujące piękno flory i fauny. Nie jest to trasa wymagająca, liczy około 1200 metrów. Ale dzięki zaangażowaniu pracowników Gminnej Biblioteki Publicznej w Pozezdrzu wspólnie z młodzieżą ze Szkoły Podstawowej w Pozezdrzu im. Jadwigi Tressenberg, nabrała wyjątkowych walorów. Dzięki umieszczonym na trasie tablicom możemy się dowiedzieć, jak przyrodę i historię regionu widzi młodzież.

— Ścieżka znajduje się na szlaku de facto wydeptanym przez samych mieszkańców gminy Pozezdrze — przyznaje Bronisław Fronckiewicz, kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Pozezdrzu. — Jej opracowania podjęli się pracownicy biblioteki wraz z młodzieżą szkolną. Postanowiliśmy po prostu udokumentować tablicami piękno naszej przyrody, która znajduje się w okolicy. Na trasie ścieżki zaprezentowaliśmy ciekawostki przyrodnicze, ale też i historyczne, na przykład z czasów powrotu wojsk Napoleona z kampanii rosyjskiej przez nasze okolice. Tablice opisali młodzi ludzie, oczywiście z pomocą bibliotekarzy i nauczycieli, jak na przykład tłumaczenia treści na język obcy. Co ciekawe, ryciny przygotowali też młodzi mieszkańcy gminy.

W ramach programu „Równać szanse”, dzięki któremu powstała wspomniana ścieżka, jego uczestnicy złożyli m.in. wizytę w bibliotece w Korszach, zwiedzali zamek w Reszlu, po drodze zawitali również do sanktuarium w Świętej Lipce. Aby przygotować się do przygotowania opisów, uczestnicy odwiedzili też Ściborki i zawitali w Baniach Mazurskich.
— Zapraszamy do odwiedzenia naszej ścieżki spacerowo-edukacyjnej, nie tylko dla zdrowia, ale i by dowiedzieć się ciekawych rzeczy, jak np. jak poznać wiek drzewa rosnącego, nie ściętego, po słojach. Ale aby się dowiedzieć, jak to zrobić, polecam wybrać się na spacer i przeczytać umieszczone tam tablice — zachęca kierownik Fronckiewicz.
(Łukasz Razowski)


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Sergej #2842271 | 185.244.*.* 1 sty 2020 08:58

    Mężczyźni! Znalazłem fajny serwis randkowy dla seksu, wiele dostępnych dziewcząt i kobiet z mojego miasta! Może być przydatny dla kogoś innego --- http://russex.xyz

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5