Takiego wozu druhowie z OSP Pozezdrze jeszcze nie mieli

2019-09-27 14:00:00(ost. akt: 2019-09-27 10:14:12)

Autor zdjęcia: KP PSP w Węgorzewie

Do miejscowej jednostki OSP trafił nowiutki wóz bojowy. 19 września w Pozezdrzu odbyło się uroczyste przekazanie samochodu ratowniczo-gaśniczego.
„Jest nam niezmiernie miło ogłosić, że do jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Pozezdrzu dotarł tak mocno oczekiwany fabrycznie nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy, który znacznie zwiększy możliwości bojowe strażaków oraz bezpieczeństwo mieszkańców gminy Pozezdrze” – poinformował serwis prasowy gminy Pozezdrze.
Dzięki staraniom wójta gminy Pozezdrze Bohdana Mohyły oraz prezesa OSP Pozezdrze Zbigniewa Żyndula, przy pośrednictwie władz powiatu węgorzewskiego, nowy wóz dotarł do druhów już pod koniec sierpnia, ale oficjalnie „powitano” do 19 września.

— Jednostka OSP Pozezdrze powstała w 1946 r. od samego początku nie posiadała samochodu pożarniczego — przypomina prezes OSP Pozezdrze Zbigniew Żyndul. — Do celów gaśniczych wykorzystywano ciągnik rolniczy z przyczepą na której przewożona była motopompa z drabiną i innym sprzętem gaśniczym. W następnych latach pozyskała samochód marki Żuk, a następnie Star 29. Na początku lat 90 jednostka pozyskała z wojska podwozie stara 244, na którym została wykonana zabudowa pożarnicza. 38-letni samochód potrzebował ciągłych napraw, które pochłaniały bardzo duże środki finansowe i nie gwarantowały pełnej sprawności pojazdu. Brak pojazdu bardzo negatywnie oddziaływało na naszych członków, którzy tracili swój zapał do działań. Długotrwały taki stan mógłby doprowadzić do znacznego uszczuplenia naszej jednostki w zasoby ludzkie.

Jak się okazuje, Ochotnicza Straż Pożarna w Pozezdrzu nigdy nie posiadała nowego samochodu pożarniczego. Dlatego nie ukrywają zadowolenia z tego, że taki w końcu zaparkował w garażu ich remizy. Ale najważniejsze jest to, że dzięki nowiutkiemu sprzętowi, na terenie gminy będzie po prostu bezpieczniej.
— Nasz nowy pojazd będzie wykorzystywany do zwalczania miejscowych zagrożeń, pożarów, od przysłowiowego ściągnięcia kota z drzewa poprzez połamane drzewa blokujące drogi, wypadki samochodowe aż do pożarów, wszędzie tam, gdzie nasza pomoc jest niezbędna — podkreślił prezes Żyndul.

Kto wie, być może doposażenie miejscowej jednostki w sprzęt najwyższej klasy, skłoni też młodych ludzi, którzy niestety zamiast aktywności często wybierają wirtualny świat, do wstąpienia w szeregi strażaków-ochotników?
— Strażakiem można zostać już w od najmłodszych lat — zachęca szef druhów z Pozezdrza. — Początkowo, jako członek młodzieżowej drużyny pożarniczej, a po skończeniu 18 lat można zostać pełnoprawnym strażakiem. Droga do uzyskania uprawnień brania czynnego udziału w akcjach ratowniczo-gaśniczych prowadzi przez 105- godzinne szkolenie podstawowe, trzeba tez przejść pozytywnie badania lekarskie — wyjaśnia prezes OSP.
Zakup samochodu bojowego dla OSP Pozezdrze był finansowany ze środków budżetu Gminy Pozezdrze, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej. (raz)


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Pytanie #2797029 | 5.173.*.* 28 wrz 2019 22:49

    A przepraszam bardzo, jaki wkład w pozyskanie tego akurat samochodu poczyniły"władze powiatu" ? Konkretnie???? Ktoś tu sobie chyba przypisuje czyjeś zasługi ale za co?

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5