Rozmawiali na temat inspiracji poetyckich

2015-03-24 10:10:56(ost. akt: 2015-03-27 10:43:56)
W poniedziałek (23 marca) w Szkole Podstawowej im. Ewy Szelburg-Zarembiny w Płośnicy, uczniowie klas czwartych, piątych i szóstych mieli okazję spotkania się z poetką Anną Barbarą Czuraj-Struzik i rozmowy na temat jej twórczości lirycznej.
Gościa przywitała Ewa Smoluk, dyrektor szkoły oraz Anna Jedamska, nauczyciel języka polskiego i jednocześnie pomysłodawczyni spotkań uczniów z twórcami poezji. Pod jej kierunkiem dzieci zadbały o estetyczny wygląd sali, w której podejmowano gościa oraz starannie przygotowały się do rozmowy z poetką na temat jej wierszy i poezji ogólnie.

— Było mi niezwykle miło, gdy usłyszałam swoje wiersze recytowane przez tak młodych ludzi. Dzieci deklamują niezwykle szczerze. Od razu można się zorientować co im się podoba a co nie — powiedziała Anna Barbara Czuraj-Struzik nie bez wzruszenia.

Po zakończeniu recytacji, dzieci zasypały poetkę mnóstwem pytań. Chciały wiedzieć wszystko. Skąd bierze się natchnienie i czym jest. Kiedy powstały pierwsze wiersze i jaka była ich tematyka. Czy pisanie wierszy jest koniecznością. Która pora roku jest tą najpłodniejszą dla poezji i dlaczego. Czy tworzenie poezji to czynność absorbująca, czy też pozwala jednocześnie na inne zainteresowania. Gdzie najlepiej znaleźć tematy do nowych utworów. Chłopcy, koniecznie chcieli się dowiedzieć, dlaczego tytuł jednego z liryków brzmi „Chrystus pijany”, przecież wiersz mówi o zwykłym alkoholiku.

— Chodzi o to aby w każdym człowieku dostrzegać Boga, nawet w tych, którzy w życiu zgubili jasną ścieżkę, bo im jest o wiele trudniej, a ich cierpienie jest samotne i odarte z szacunku, nawet dla siebie samego — odpowiedziała poetka.

Na zakończenie spotkania dzieci uhonorowały swego gościa bukietem tulipanów i ręcznie wykonaną laurką. Artystka natomiast podarowała szkolnej bibliotece tomiki wierszy, swoje oraz innych poetów naszego regionu.

Małgorzata Czerwinska

dzialdowo@gazetaolsztynska.pl


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5