Trudno dziś znaleźć młodym wzór do naśladowania

2015-03-04 11:54:06(ost. akt: 2015-03-04 14:47:10)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Osoba godna naśladowania, ciesząca się uznaniem oraz wyróżniająca się szczególną inteligencją to autorytet. Słowo to wszystkim kojarzy się pozytywnie. Jednak nie możemy zapominać o tym, że nie każdy może się stać autorytetem.
Osoba godna naśladowania, ciesząca się uznaniem oraz wyróżniająca się szczególną inteligencją to autorytet. Słowo to wszystkim kojarzy się pozytywnie. Jednak nie możemy zapominać o tym, że nie każdy może się stać autorytetem.

Współczesna młodzież dzieli się na dwie grupy. Jedna chce postępować bezinteresownie i czynić dobro wobec drugiego człowieka. Członkowie tej grupy chcą być podobni do nieżyjącego już papieża Jana Pawła II, bądź do siatkarki Agaty Mróz. Drugiej grupie najbardziej zależy na byciu podziwianym. Jej przedstawiciele nie wiedzą, co to bezinteresowność i często nie posiadają autorytetów. Uważają, że ich postępowanie jest bez zastrzeżeń i żadna inna osoba nie musi być dla nich wzorem.

W poszukiwaniu autorytetów
Młodzież, która ma autorytety, kształtuje swoją osobowość i działa to pozytywnie na jej rozwój. Jednak powinniśmy pamiętać, że często kolega, który pali papierosy oraz nadużywa alkoholu, nie jest dla nas wzorem do naśladowania. W takiej sytuacji rozejrzyjmy się wokoło i poszukajmy osoby, która faktycznie zasługuje na miano autorytetu. Gdy ją odnajdziemy, starajmy się ją naśladować, ale nie za wszelką cenę stawać się takim samym jak ona.

Brak wzorów do naśladowania
Młodzi ludzie pytani o to, kto jest ich autorytetem i dlaczego, często odpowiadają, że nie ma odpowiedniej osoby, którą mogliby naśladować. Mówią, że wokoło jest dużo ludzi, którzy postępują niezgodnie z prawem, nie szanują drugiego człowieka, bądź liczą się dla nich tylko pieniądze.

Wyjątkowe postacie
Nie zawsze autorytetem jest konkretna osoba. Jako zachowanie godne podziwu możemy wyróżnić walkę polskich dzieci w czasie II wojny światowej. I to one są godne podziwu. Były to osoby bardzo młode, ale ich walka o ojczyznę może stać się dla nas wzorem patriotyzmu. Z tego wynika, że nie tylko osoba dorosła może być autorytetem.

Bliscy i znani
Autorytetem dla młodych ludzi, wzorem do naśladowania, powinni być rodzice. Dzieci, będąc blisko nich, obserwują ich zachowania na co dzień. Często pociechy naśladują swoich rodziców, choć nawet o tym nie wiedzą. Jednak zdarza się, że rodzice tracą miano autorytetu w oczach swojego dziecka poprzez niewłaściwe i niegodne naśladowania zachowania.

Parę lat temu…
Autorytetami wymienianymi przez „starszą” młodzież są często policjanci, wojskowi albo nauczyciele. Osoby pracujące w takich zawodach jeszcze parę lat temu cieszyły się dużym uznaniem i były wzorami do naśladowania w codziennym życiu. Dzisiaj młodzież podaje inne autorytety. Jej zdaniem wyżej wymienione osoby już nie wzbudzają takiego szacunku jak kiedyś i nie zasługują na miano autorytetu.

Autorka: Wiktoria Tybuszewska

Zdjęcie — Dla wielu osób autorytetem jest Jan Paweł II — papież — Polak

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: MamyGlos

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5