Muzeum Ziemi Piskiej - tu warto wstąpić

2014-08-20 08:31:43(ost. akt: 2017-09-11 08:33:31)

Autor zdjęcia: Muzeum Ziemi Piskiej

Cztery wystawy stałe oraz ekspozycję czasową poświęconą huraganowi z 2002 roku można oglądać w Muzeum Ziemi Piskiej. Placówka jest jedną z głównych atrakcji Pisza.
Historia, archeologia, etnografia mazurska oraz fauna i flora Puszczy Piskiej to działy, które udostępnia zwiedzającym Muzeum Ziemi Piskiej. Placówka prezentuje eksponaty związane z niezwykle interesującymi dziejami regionu, począwszy od epoki brązu. Bardzo ciekawie przedstawiona jest historia Pisza, można zobaczyć m.in. makietę nieistniejącego zamku krzyżackiego.
Wizyta w Muzeum z pewnością pomoże zrozumieć niezwykle istotne kwestie narodowościowe, kulturowe i religijne, charakterystyczne dla Mazur. Ważną część piskiego muzeum stanowi ekspozycja przyrodnicza. Prezentowanych jest kilkaset eksponatów, które ukazują bogactwo mazurskiej przyrody, pozwalają z bliska zobaczyć zwierzęta i ptaki żyjące w naszych lasach.


Obrazek w tresci

Obrazek w tresci


W tym roku została dodatkowo przygotowana wystawa czasowa "Huragan w naszej pamięci". Zebrano materiały ukazujące ogrom zniszczeń spowodowanych w Puszczy Piskiej podczas burzy, która szalała nad regionem 4 lipca 2002 roku. Można przeczytać wstrząsające relacje leśników, materiały prasowe z regionalnych i ogólnopolskich gazet oraz zdjęcia ukazujące wiatrołomy, a także nowy las posadzony w miejscu klęskowiska.

Muzeum organizuje cykl wydarzeń kulturalnych, odbywających się w ramach Jubileuszu Pisza - 650-lecia nadania miastu praw osadniczych i bartnych. Jesienne spotkania odbędą się 15 września, 13 października i 10 listopada. Na zakończenie zaplanowano m.in. promocję nowego wydania pisma popularnonaukowego "Znad Pisy". Więcej o zbliżających się wydarzeniach można przeczytać na stronie internetowej www.muzeumziemipiskiej.pl

Do końca września Muzeum pracuje 7 dni w tygodniu: pon - pt. 8.00-16.00, sob. - nie 10.00-14.00. Od października do Muzeum można wstąpić od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00.

Obrazek w tresci2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5