Jeszcze trochę i z kranów poleci para

2014-07-11 06:50:00(ost. akt: 2014-07-11 06:48:22)
Kotłownia na zrębki przy ulicy Szkolnej w Rucianem-Nidzie

Kotłownia na zrębki przy ulicy Szkolnej w Rucianem-Nidzie

Autor zdjęcia: Archiwum UMiG Ruciane-Nida

Dzięki zakończonym w połowie czerwca pracom przy tzw. spince dwóch sieci ciepłowniczych w Rucianem-Nidzie już dziś mieszkańcy bloków przy ul. Szkolnej i Kwiatowej mają gorącą wodę. Zamiast dwóch, dostarcza ją tylko jedna ciepłownia...
Spodziewana w gminie obniżka ceny ciepłej wody może w konsekwencji wynieść więcej niż 6 procent. Dostawca zapewnia, że jeśli odbiór wody wzrośnie, to jej cena jeszcze się zmniejszy.

W Rucianem-Nidzie działają dwie ciepłownie. Pierwsza z nich, opalana olejem i należąca do spółki Siwik Intertrade, obsługuje osiedle przy ul. Kwiatowej. Druga, wybudowana w ubiegłym roku przez firmę RenCraft i opalana zrębkami, zaopatruje w ciepło budynki przy ul. Szkolnej, Harcerskiej, Kolejowej i innych.

Staraniem władz miasta w marcu odbyło się spotkanie przedstawicieli obu firm w sprawie wykonania tzw. spinki sieci ciepłowniczych. Zgodnie z zawartym porozumieniem, w okresie letnim ciepłą wodę dostarczała będzie mieszkańcom tylko jedna z tych firm, czyli RenCraft.

— W okresie letnim spada pobór ciepłej wody, bo mieszkańcy mniej jej potrzebują — mówi prezes PEC-u, Zbigniew Popielarczyk. — Utrzymanie sieci jednak kosztuje, dlatego cena wody jest relatywnie wyższa. Zrębki są tańszym paliwem niż olej opałowy. Na początku zakładano, że po połączeniu cena mogłaby spaść o około 6%. Jeżeli w sezonie letnim pobór wzrośnie, to mieszkańcy zapłacą jeszcze mniej.

Zgodnie z podpisanym w marcu porozumieniem, spółdzielnie mieszkaniowe i gmina nie dołożyły do inwestycji ani złotówki. Koszt budowy spinki – 30 tys. zł. pokryty został przez właścicieli ciepłowni, czyli Siwik Intertrade i RenCraft. Ponadto władzom udało się wynegocjować niższe ceny ciepłej wody. Obaj dostawcy zgodzili się solidarnie obniżyć jej wysokość o 5%. Dzięki temu przez prawie pół roku cena ciepłej wody w Rucianem-Nidzie będzie niższa.

Zaplanowane porozumieniem prace miały być zakończone już w maju, niestety w trakcie ich realizacji pojawiły się problemy techniczne. Ostatecznie zakończono je na początku, a od połowy czerwca z kranów płynie ciepła woda, którą dostarcza ciepłownia firmy RenCraft. Wyłączenie ciepłowni PEC-u na okres wakacji pozwala więc na przeprowadzenie niezbędnych napraw i modernizacji.

— Trochę się to nam przesunęło w czasie, ale nie będę ukrywał, że i tak jestem bardzo zadowolony — mówi Zbigniew Opalach, burmistrz Rucianego-Nidy. — Tańszą ciepłą wodę mają teraz nie tylko mieszkańcy z bloków przy ul. Szkolnej, ale również całe osiedle przy ul. Kwiatowej. Bardzo mnie też cieszy, że obie firmy chcą ze sobą współpracować. A najważniejsze, że dzięki tej współpracy mieszkańcy mają tańszą gorącą wodę. Jak mi powiedziała jedna z mieszkanek osiedla – jeszcze trochę i z kranów będzie leciała para…


Elżbieta Żywczyk
e.zywczyk@gazetaolsztynska.pl

Już dziś w sprzedaży najświeższe wydanie Gazety Piskiej. Polecam, tylko ciekawe informacje:)

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na pisz.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij tutaj Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaKomentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ciekawski #1437041 | 46.113.*.* 12 lip 2014 12:41

  Ciekawi mnie ile kosztuje m3 ciepłej wody

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. nidziak #1435971 | 81.15.*.* 11 lip 2014 08:36

   Mieszkańcy ul.Szkolnej, Gwarnej, Harcerskiej i Kolejowej mają przede wszystkim uciążliwa budowlę, która zanieczyszcza osiedle. No nic za 13o dni dadzą wyraz swej radości, którą sprawił im miłościwie panujący

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

  2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5