Piąty ryś z Estonii zamieszkał w mazurskich lasach

2014-03-19 15:30:06 (ost. akt: 2014-03-19 15:35:42)
Estońsko-mazurski ryś z okolic Spychowa

Estońsko-mazurski ryś z okolic Spychowa

Autor zdjęcia: Nadleśnictwo Spychowo

Dziko żyjący ryś został odłowiony w Estonii i dzisiaj (środa, 19 marca) trafił do lasów mazurskich – informuje organizacja ekologiczna WWF Polska, prowadząca kampanię na rzecz ochrony populacji nizinnej tego gatunku.
To już piąty ryś, sprowadzony przez WWF do naszego kraju. Jego wypuszczenie nastąpiło w rejonie, gdzie ostatnio była odnotowywana obecność samicy rysia, przewiezionej z Estonii w ubiegłym roku.

Będą małe rysie?

- Rysie wciąż mają okres godowy, nazywany - jak u kotów - marcowaniem, stąd nasza decyzja o wytypowaniu miejsca wypuszczenia nowego rysia – mówi Stefan Jakimiuk z WWF Polska. – Być może dojdzie do kontaktu samca z samicą.
Samiec jest w wieku 2-3 lat i waży ponad 17 kilogramów. Został wyposażony w specjalną obrożę z nadajnikiem, która pozwoli śledzić jego wędrówki. Monitoring prowadzony w ten sposób pomaga zebrać wiele cennych danych. Dowiedzieliśmy się między innymi, że samica wypuszczona dwa lata temu, kilkakrotnie przepłynęła jezioro.

Estoński matecznik

Sprowadzony samiec jest kolejnym zwierzęciem odłowionym w ramach metody „wild-to-wild” (z natury do natury). Polega ona na przemieszczaniu dziko żyjących osobników. Ryś pochodzi z Estonii, bo estońska populacja tego gatunku żyje w warunkach zbliżonych do tych, które panują w Polsce północno-wschodniej, a jednocześnie należy do tzw. metapopulacji bałtyckiej. Zachodni kraniec jej występowania znajduje się właśnie na obszarze objętym projektem WWF Polska.
Estońska populacja rysia liczy od 600 do 900 osobników. Wahania jego liczebności wynikają z dostępności pokarmu. Jeżeli w rezultacie ciężkiej i śnieżnej zimy spada liczba saren, to konsekwencją tego jest zmniejszenie liczebności rysiów. Ostatnie zimy w Estonii były śnieżne i ostre, stąd też mała liczebność sarny i bardzo wyraźny spadek liczebności rysiów, w tym samic prowadzących młode.

Ostatnia szansa

W Polsce mamy ostatnią szansę na ocalenie populacji nizinnej rysia. Według zimowych tropień, przeprowadzonych w ubiegłym roku, liczebność rysiów nizinnych w Polsce szacuje się na około 40 osobników. Ryś z nizin może zatem podzielić los niedźwiedzi brunatnych, które zniknęły z obszarów nizinnych naszego kraju i przetrwały jedynie w polskiej części Karpat.
- Dlatego od 2007 roku działamy na rzecz ochrony nizinnej populacji rysiów w Polsce – przypomina Jakimiuk. – Do kwietnia przyszłego roku planujemy odłowić w Estonii i wypuścić na Mazurach dwa kolejne rysie.
Oprócz wprowadzania nowych osobników do lasów mazurskich, gdzie rysie wyginęły ponad 20 lat temu, WWF prowadzi szereg innych działań, które mogą pomóc im przetrwać. Chodzi m.in. o przygotowywanie poletek zgryzowych dla saren, ale też poprawę warunków migracji rysiów poprzez odtworzenie korytarzy migracyjnych, którymi te zwierzęta mogłyby się przemieszczać między odizolowanymi od siebie rozległymi kompleksami leśnymi.

Ambasador Dorociński

Dotychczas do lasów mazurskich trafiło pięć rysi z Estonii. Część z nich podejmowała wędrówki, wychodząc poza obszar tego kompleksu leśnego. Natomiast samica, która trafiła tu w ubiegłym roku, pozostawała w obrębie Puszczy Piskiej. Oprócz metody „wild-to-wild”, WWF Polska wspiera wprowadzanie rysiów metodą dr Andrzeja Krzywińskiego, „born to be free”. Polega ona na umieszczeniu dorosłej samicy rysia, żyjącej w niewoli, w specjalnej wolierze zlokalizowanej w lesie. Małe rysie, które przychodzą w niej na świat mogą oswajać się z naturalnym otoczeniem, a po usamodzielnieniu się rozpoczynają życie w naturze.

WWF Polska chroni rysie w ramach projektu „Aktywna ochrona populacji nizinnej rysia w Polsce”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Ambasadorem kampanii WWF Polska na rzecz ochrony rysiów został znany polski aktor, Marcin Dorociński.
Partnerem w działaniach na rzecz przywrócenia rysia do mazurskich lasów jest Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie.


Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Rysiu #1353714 | 81.15.*.* 19 mar 2014 20:36

    Powiedz, w Klanie za mało płacili?

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. Rysiek #1353391 | 81.15.*.* 19 mar 2014 16:04

    Trzymaj się!

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5