Szynobus pod znakiem zapytania?

2013-04-11 12:00:00 (ost. akt: 2013-04-11 11:58:53)
Reakcją na opublikowane przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. informacje było spotkanie, które odbyło się w siedzibie Starostwa Powiatowego w Piszu.

Reakcją na opublikowane przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. informacje było spotkanie, które odbyło się w siedzibie Starostwa Powiatowego w Piszu.

Autor zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Piszu

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. opublikowały informacje o czasowym wyłączeniu około 300 km linii kolejowych w naszym województwie. Pod znakiem zapytania stanęła przyszłość odcinka linii nr 219 na trasie Szczytno - Pisz - Ełk.
Reakcją na opublikowane przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. informacje było spotkanie, które odbyło się w siedzibie Starostwa Powiatowego w Piszu. Inicjatorami spotkania byli Andrzej Nowicki, starosta piski i Jan Alicki, burmistrz Pisza, którzy wzorem lat ubiegłych zaprosili do uczestnictwa w spotkaniu przedstawicieli samorządów będących sygnatariuszami porozumienia z 2007 roku na rzecz „ratowania” połączeń kolejowych linii nr 219.

Jak na spotkaniu zaznaczył Andrzej Nowicki, starosta powiatu piskiego: — (...) Nie może być tak, że obszar tej części Warmii i Mazur traktowany jest jako marginalny i peryferyjny. O słuszności naszego postępowania przemawiają działania, których dotąd dokonaliśmy oraz poniesione na ten cel środki.

Poza tym, to czego dokonaliśmy wspólnymi siłami w latach 2007-2010 stawiane było na tle całego kraju jako wzór współpracy samorządów prowadzącej do sukcesu, który wówczas wydawałoby się nie miał racji bytu.

Poza tym uważamy, że wspomniana linia kolejowa w niedługim czasie, w związku z mającym powstać w Szymanach portem lotniczym, ma szansę stać się jedną z priorytetowych na Warmii i Mazurach, i jej utrzymanie jest jak najbardziej zasadne(…).

Wynikiem spotkania było wystosowanie listu otwartego, podpisanego przez 10 przedstawicieli samorządów, skierowanego do marszałka województwa warmińsko-mazurskiego Jacka Protasa oraz radnych sejmiku województwa.

List zawiera m.in. prośbę o zabezpieczenie w RPO środków na dalszą modernizację linii kolejowej nr 219 na odcinku Szczytno- Pisz- Ełk jako zadanie priorytetowe.

Przypominamy, że w latach 2007-2010 samorządy z terenu powiatów szczycieńskiego, piskiego i ełckiego, przy współpracy z PKP PLK ZLK w Olsztynie, doprowadziły do wznowienia zawieszonych 1 lutego 2007 roku połączeń pasażerskich na odcinku Szczytno-Pisz oraz wznowienia nieistniejącego wówczas od prawie 10 lat połączenia pasażerskiego linia nr 219 z Pisza do Ełku.

Do końca 2010 roku na działania związane z utrzymaniem linii kolejowej przeznaczono środki finansowe w kwocie ok. 10 mln zł.


W sprawie przyszłości połączeń kolejowych linii nr 219 Andrzej Nowicki, starosta powiatu piskiego i Jan Alicki, burmistrz Pisza
uczestniczyli w spotkaniu z wiceministrem transportu ds. kolejnictwa Adrzejem Massel, który zapewnił o wsparciu działań naszych samorządów na rzecz utrzymania linii.

Z ustaleń, jakich wstępnie dokonano z Ministerstwem Transportu, należy przekonać samorząd województwa do zabezpieczenia w budżecie Regionalnego Programu Operacyjnego 70% środków finansowych z przeznaczeniem na pozakonkursową realizację inwestycji związanej z modernizacją naszej linii. Pozostałe 30% środków, tj. wymagany wkład własny, zapewni Ministerstwo Transportu.

Swoją przychylność w sprawie utrzymania i dalszej modernizacji linii nr 219 zadeklarował również członek Zarządu Województwa Warmińsko- Mazurskiego Witold Wróblewski.
SPOTKANIE W WARSZAWIE:

źródło: Starostwo Powiatowe w Piszu

Komentarze (30) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. PKP #1054174 | 83.19.*.* 13 kwi 2013 19:33

  A może tak nasi włodarze niech powiedzą ile rocznie kosztuje utrzymanie kolei przez cały powiat

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 2. kolej #1053157 | 83.12.*.* 12 kwi 2013 20:27

  na kolej

  odpowiedz na ten komentarz

 3. kolejarz #1052967 | 178.183.*.* 12 kwi 2013 18:08

  mówią, że kolej będzie nadal. podobno ogłoszono to dzisiaj. wiec działania pijarowskie władzuni okazały się za pożne. ale pewnie w gazetach ogłoszą, ze to zbawcy uratowali kolej. wniosek jeden; tracą panowanie i ... refleks.

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz

 4. złe komentarze czy zła sytuacja #1052937 | 83.31.*.* 12 kwi 2013 17:46

  Rozgoryczenie ludzi w komentarzach jest uzasadnione. To jest właśnie normalne. Bo głównym problemem jest brak chleba (pracy). Natomiast osoby publiczne zamiast iść w kierunku aby ludziom pomóc robią coć odwrotnego. Wieża ciśnień ( 5 milionów), grzaniec ( ile kasy ?), opłatek (ile kasy?) rewitalizacja centrum Pisza ( gdy inni brną w błocie) to wkurza ludzi i nie ma się czemu dziwić. Gdy człowiek głodny musi myśleć skąd wziąśc na bierzące opłaty ma prawo czuć się rozżalony - rozumiem że wtedy krytykuje tych przy władzy. Tylko szkoda że władza nie myśli o tych głodnych (chociaż raz do roku przy opłatku by nakarmiono tych głodnych zamiast elite)

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

 5. bolek #1052835 | 83.28.*.* 12 kwi 2013 16:12

  Jeśli ktoś żyje za publiczny grosz to podlega ocenom społecznym czy to mu się podoba czy nie. Jeśli czuje się obrażony bo ktoś wytyka mu nieuctwo, kolesiostwo, głupotę czy cokolwiek innego, proszę bardzo zrezygnować z mandatu i stać się osobą prywatną. A internautom zwyczajnie puszczają nerwy. I tyle w tym temacie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (30)
2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5