Tak zagrał na trzyrzędowej harmonii, że zachwycił jury

2014-10-08 14:00:00 (ost. akt: 2014-10-08 14:09:27)

Autor zdjęcia: Archiwum zespołu Pieckowianie

Zespół folklorystyczny „PIECKOWIANIE” z Piecek uczestniczył po raz pierwszy, w XV Międzynarodowym Festiwalu Spółdzielczych Zespołów Artystycznych „Tęcza Polska” w Polanicy-Zdrój i odniósł sukces zajmując drugie miejsce, a Mieczysław Domian, muzyk zespołu „Pieckowianie” otrzymał indywidualne wyróżnienie za doskonałe granie na unikatowym instrumencie jakim jest trzyrzędowa harmonia pedałowa.
Spotkanie w Polanicy to doskonała spółdzielcza forma przybliżenia folkloru różnych regionów Europy oraz okazja do poznania się nawzajem i konfrontacji własnych możliwości i form działalności spółdzielczych animatorów kultury.
Międzynarodowy Festiwal Spółdzielczych Zespołów Artystycznych „Tęcza Polska”,który odbył się w dniach 3–05 października został zorganizowany przez Krajową Radę Spółdzielczą. Zespół folklorystyczny „Pieckowianie” uczestniczył w nim na zaproszenie Członka Krajowej Rady Spółdzielczej – Wiesława Domiana. Do współpracy przyłączyło się miasto Polanica-Zdrój oraz Teatr Zdrojowy i Radio Wrocław.
Na festiwalu obecni byli między innymi: Prezes Zarządu Krajowej Rady Spółdzielczej – Alfred Domagalski, Wiceprzewodniczący Zgromadzenia Ogólnego KRS - Mieczysław Grodzki, Członek Krajowej Rady Spółdzielczej – Wiesław Domian, Burmistrz Miasta Polanica -Zdrój – Jerzy Terlecki, posłanka do Parlamentu Europejskiego Lidia Geringer de Oedenberg oraz Przewodniczący Rady Miasta Zbigniew Puchniak. Patronat Honorowy nad festiwalem objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Prowadzący imprezę Robert Woźniak i Małgorzata Majeran–Kokott stworzyli niesamowitą atmosferę zachęcając widownię do wspólnego śpiewania.

Jury w składzie: Wiesław Ochman (światowej sławy polski tenor), Stefan Zajączkowski (Dyrektor Centrum Informacji i Promocji KRS), Żaneta Żardecka (przedstawicielka Fundacji „CEPELIA” z Warszawy), Justyna Kuban (dyrektor Centrum Kultury w Polanicy – Zdrój), spośród 23 zespołów z kraju i zagranicy, wyłoniło do Gali 6 zespołów, w tym zespoły taneczne i śpiewacze. Po galowych występach przyznano nagrody. I okazało się, że zepół „Pieckowianie” odniósł wielki sukces zajmując drugie miejsce.

Oprócz wspaniałych wrażeń artystycznych zespoły uczestniczące w XV Międzynarodowym Festiwalu Spółdzielczych Zespołów Artystycznych otrzymały wspaniałe nagrody i wyróżnienia, które wręczyli: Prezes Krajowej Rady Spółdzielczej Alfred Domagalski, Wice Przewodniczący Zgromadzenia Ogólnego KRS Mieczysław Grodzki, Członek Krajowej Rady Spółdzielczej Wiesław Domian oraz Burmistrz Polanicy Zdrój Jerzy Terlecki

Ostatniego dnia Festiwalu, uliczkami miasta Polanica-Zdrój przeszedł kilkuset metrowy, barwny i rozśpiewany korowód zespołów. Podczas tej parady podchodziło do „Pieckowian” wiele osób prosząc o przekazanie pozdrowień dla znajomych z Mazur, z okolic Mrągowa i Piecek.

Zespół „Pieckowianie” działa po reaktywacji już trzy lata. Tworzą go panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Piecek, pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji „Pegaz” w Pieckach oraz lokalni pasjonaci folkloru. Jest on wizytówką kultury ludowej Mazur i daje namiastkę mazurskości, która na przestrzeni lat zmieniała się przez wpływy sąsiednich kultur.
Izabela Kozyra-Cybulska

Tylko ciekawe informacje


Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na mragowo.wm.pl w ramkę "ZAŁÓŻ PROFIL", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony. Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie Ewa Dolińska-Baczewska

Podziel się informacją::


Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. pieckowianka #1509769 | 83.31.*.* 16 paź 2014 18:50

  gratuluję sukcesu!!! Na Zespół "Pieckowianie" zawsze można liczyć! Przyjemnie się Was słucha :) Zgadzam się z moją poprzedniczką, że zespół działający przy GOKSiR w Pieckach prowadzony przez utalentowanego muzyka to doskonała inwestycja. Życzę więcej sukcesów.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. łona #1508906 | 83.24.*.* 15 paź 2014 22:55

  fajnie, że jest ktoś taki kto ma czas udzielać sie społecznie i promować naszą gmine, bravo dla pani dyrektor GOKSiR, że zainwestowała w ten zespół. Gratulacje

  odpowiedz na ten komentarz

 3. Hej Mazury #1503229 | 83.24.*.* 9 paź 2014 09:13

  Polecam obejrzeć http://www.livestream.com/tvnewscompl/vi deo?clipId=pla_22cac050-ad25-43ea-b5eb-3 33ba2ddfe73&utm_source=lslibrary&utm_med ium=ui-thumb oraz http://www.tvsudecka.pl/39,4970-festiwal _tecza_polska_za_nami.html

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 4. maria jarczewska #1502908 | 178.181.*.* 8 paź 2014 20:09

  Gratuluję to fajna promocja Mazur i Piecek. Jesteście super dziewczyny -tak trzymać.Powodzenia

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 5. asha #1502616 | 95.91.*.* 8 paź 2014 14:37

  Nie poznali się? Toż to Kurpianki!

  odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5