40-tonowe tiry rozjeżdżają Zgon. Mieszkańcy protestują

2014-08-12 09:00:21 (ost. akt: 2014-08-12 09:22:39)

Autor zdjęcia: Andrzej ZającPonad sto osób zgromadziło się w poniedziałek w środku wsi Zgon, aby zaprotestować przeciwko przejazdowi tirów przez miejscowość. Podczas pikiety dorośli i dzieci nosili transparenty z hasłami: "Tiry na tory", "Tranzyt zabija naturę", "300 tirów dziennie rozjeżdża Zgon perłę Mazur" czy "Mamy dość tirów". - Chcemy uzmysłowić wszystkim rządzącym, by jak najszybciej zajęli się naszym problemem i zlikwidowali przejazd tych uciążliwych samochodów - mówią mieszkańcy.


Niewielka wieś Zgon, położona w gminie Piecki w powiecie mrągowskim na szlaku Krutyni oraz na terenie Puszczy Piskiej, a zarazem Mazurskiego Parku Krajobrazowego, to znana miejscowość wypoczynkowa nad jeziorem Mokre. Ma ponad 300 lat. Zachowały się w niej zabytkowe domy o konstrukcji drewnianej.


Życie mieszkańców i turystów Zgonu nie przebiega jednak spokojnie. Wszystko przez drogę krajową nr 58, stanowiącą główny szlak komunikacyjny tirów jadących na Litwę i do obwodu kaliningradzkiego.


- Dziennie, przez sam środek miejscowości przejeżdża kilkaset pojazdów - mówią mieszkańcy. - 40-tonowe ciężarówki przejeżdżają tu z prędkością ponad 100 km/godz., chociaż w miejscowości jest ograniczenie do 40 km/godz. Wzdłuż drogi na większym odcinku nie ma chodnika, a nawet pobocza. Tiry stwarzają duże zagrożenie, hałasują i powodują drgania zabytkowych budynków.

Mieszkańcy, w geście protestu, postanowili w poniedziałek zorganizować protest przy drodze w centrum wsi. Podczas pikiety dorośli i dzieci nosili transparenty z hasłami: "Tiry na tory", "Tranzyt zabija naturę", "300 tirów dziennie rozjeżdża Zgon perłę Mazur" czy "Mamy dość tirów".

Czy protest odniósł skutek? Kto pomoże mieszkańcom? O tym przeczytacie w czwartkowym Kurierze Mrągowskim!

Komentarze (22) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Lechia #2894880 | 37.47.*.* 27 mar 2020 17:15

  Obwodnica Mazur!!!Nie dla tranzytu przez mazury. Nie dla polityki antypolskiej

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 2. Nielegalne pomosty i grodzenie jezior #1465814 | 21 sie 2014 07:41

  Nie zgonianie tylko lubelszczaki z Woli, Rembertowa, Ząbek czy Piaseczna. I nie są problemem te tiry tylko samochody osobowe wjeżdżające nawet w rezerwat Królewska Sosna - bo trzeba swoim suvem wjechać nad sam brzeg jeziorek w rezerwacie. Najpierw ci farbowani warszawiacy nakupowali działeczek i zabudowali je robiąc ze Zgonu, Koczka i Spychowa drugie podwarszawskie suburbia rozlane 30 km od Warszawy, a teraz chcą ciszy i spokoju. Ale to ONI a nie TIRY są problemem. Wszędzie muszą jeździć swoimi suvami. Wszelkie drogi leśne, na których obowiązuje zakaz ruchu latem stają się podwarszawskimi autostradami leśnymi. Strach wsiąść na rower. A droga z Rucianego do Kiełbonek to jeden wielki korek samochodów osobowych, a nie tirów. A z Krutyni do Zgonu przy Królewskiej Sośnie to czym się poruszacie zgonianie z Woli czy innej Białołęki? A tam jest zakaz ruchu. Myślicie, że sterroryzujecie całe Mazury swoimi działeczkami i grodzeniem nie swoich terenów i jezior. PROBLEM SĄ SAMOCHODY OSOBOWE ROZJEŻDŻAJĄCE LASY (nielegalnie) I DROGI NA MAZURACH A NIE TIRY. Myślicie, że Film Trzęsawisko czy jakoś tak to rzeczywistość? Zagrodzone nielegalnie jezioro z "prywatnym" (cha cha cha) pomostem zbudowanym na państwowym jeziorze i cisza to wasz ideał. Ale tak nie jest - Zgon, Koczek, Spychowo czy nawet już Krutyń to zabudowane po horyzont wszelkie łąki z nielegalnie grodzonymi jeziorami. I to wy jesteście problemem na Mazurach, a nie TIRY. Wy i wasze wszędzie wjeżdżające samochody osobowe.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) odpowiedz na ten komentarz

 3. kierowca tzw. tira #1462236 | 31.135.*.* 16 sie 2014 07:41

  Chcecie się pozbyć ciężarówek w Zgonie? Zbujcie obwodnice. Z tym 100km/h to ktoś ostro przesadził, przecież tam są takie zakręty że nawet osobówką tyle nie da się jechać. Ehhh my polacy...

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) odpowiedz na ten komentarz

 4. matii przeczytaj zanim ocenisz #1460133 | 83.9.*.* 13 sie 2014 11:31

  Niestety to nie wina samochodów ciężarowych ,że jeżdżą przez tą wieś ...., trasa z Mrągowa do Grajewa prowadzi przez tą wieś a nie przez Uktę ( niestety tam mieszkają bardziej wpływowi ludzie ), wiadomo ,że większość samochodów ciężarowych pracuje dla Mlekpolu , i to oni jeżdżą . Niektóre moje samochody jeżdżą przez Uktę ale to wiąże się z dużym ryzykiem , gdzie stoi policja na wlocie do Piecek i wlepia mandaty . A nam też nie widzi się jeździć okrężną drogą bo to czas i koszty . Mieszkańcy za późno się obudzili z tym pikietowaniem bo jak remontowali most to robili go ze względu na to ,że te samochody będą tamtędy jeździć . Proszę o protestowanie ,żeby chociaż w jakimś okresie te kolosy jeździły przez Uktę a nie przez tą piękną miejscowość , bo niestety ale innej drogi nie ma a my i tak będziemy musieli tamtędy jeździć .

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-10) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. jabol #1460054 | 89.231.*.* 13 sie 2014 09:34

   Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Oj protestować i donosić to my potrafimy oj potrafimy i wszystko nam przeszkadza - anten komórkowa a gadać chcemy radar meteorologiczny a pogodę znać chcemy tiry a towar w sklepach mieć chcemy wyliczanka bez końca protesty bez końca a stworzyliśmy po komunie państwo restrykcyjne policyjne !! ot co!

   Pokaż wszystkie komentarze (22)
   2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5