VI. Krutyńska Noc Świętojańska

2014-06-23 09:12:00 (ost. akt: 2014-06-23 09:26:05)

Autor zdjęcia: Waldemar Bzura

Noc z 23. na 24. czerwca to najkrótsza noc w roku, zwana sobótką, nocą świętojańską albo palinocką. Była to wg wierzeń noc wyjątkowa, pełna czarów, tajemnych mocy i miłości. W noc świętojańską o północy zakwita kwiat paproci. Kto miał szczęście znaleźć ten kwiat, ten mógł dowiedzieć się o wszystkich ukrytych skarbach.

Tam już pieśni rozmaite,
Tam będą gadki pokryte,
Tam trefne plęsy z ukłony,
Tam cenar, [tam] i goniony.

Jan Kochanowski „Pieśni świętojańskiej o sobótce”

MOTTO:

Szósta Krutyńska Noc Świętojańska odbyła się na boisku szkolnym nad malowniczą rzeką Krutynią. Uroczystość tradycyjnie rozpoczął Zespół Sygnalistów „Leśna Brać” z Nadleśnictw Strzałowo i Spychowo. Następnie wystąpił zespół CoverBand z Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji PEGAZ z Piecek, a po nich grupa teatralna dzieci ze Szkoły Podstawowej z Krutyni i Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej z Krutyni. Młodzi artyści przedstawili program artystyczny wg pomysłu i pod kierunkiem Ewy Dulnej, w którym przybliżyli zebranym na placu przybyłym gościom stary mazurski świętojański zwyczaj. Po zakończeniu inscenizacji wszyscy przybyli goście udali się nad rzekę, aby wziąć udział w spływie łodziami po rzece Krutyni, puszczaniu wianków i tradycyjnej pierwszej letniej kąpieli. Dzięki przewoźnikom ze Stowarzyszenia „Perkun”, każdy miał możliwość wziąć udział w spływie, podczas którego swój repertuar przedstawił zespół Pieckowianie. Uczestnicy nocy świętojańskiej mogli wysłuchać tradycyjnej muzyki ludowej podczas spływu, jak również włączyć się do wspólnego śpiewania. Podczas podróży łodzią można było jeszcze raz usłyszeć sygnalistów z Nadleśnictw Strzałowo i Spychowo.

W czasie uroczystości rodzice sprzedawali domowe wypieki, a pieniądze ze sprzedaży zostaną przeznaczone na dofinansowanie wycieczki dzieciom ze szkoły. Dzięki zaangażowaniu nauczycieli, obsługi szkoły, rodziców, dzieci oraz pomocy miejscowych przedsiębiorców było możliwe kolejne przeżycie nocy świętojańskiej nad rzeką Krutynią. Dziękujemy wszystkim!
Ewa Dulna


Organizatorem imprezy już po raz szósty była Szkoła Podstawowa w Krutyni. Partnerami imprezy byli:
Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji PEGAZ
„Karczma Zacisze” Małgorzaty i Marka Cesarek
Nadleśnictwo Strzałowo – Leśnictwo Krutyń
Ochotnicza Straż Pożarna w Krutyni
„Restauracja Potocki w Dworze Łowczego” Doroty i Alexandra Potockich
Stowarzyszenie Przewoźników Po Rzece Krutynia PERKUN

ORGANIZATORZY:


Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na mragowo.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij tutaj
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5