Święto Mazurskiego Kartoflaka w Pasymiu

2014-07-12 22:05:50(ost. akt: 2014-07-12 16:53:08)
Trwa kartoflana uczta w Powiecie Szczycieńskim. W tym tygodniu Święto Mazurskiego Kartoflaka zawitało do Pasymia. Mimo bardzo kapryśnej pogody nie brakowało chętnych do wspólnej zabawy i degustacji potraw z ziemniaków.
W sobotę, 12 lipca, w Pasymiu odbyła się kolejna już impreza z cyklu "Mazurski Kartoflak - markowy produkt regionalny Ziemi Szczycieńskiej".

Święto Kartoflaka to przede wszystkim promowanie regionalnej kuchni, dlatego tradycyjnie nie mogło zabraknąć konkursu kulinarnego. W tym tygodniu do rywalizacji stanęły restauracje: Dom Pod Kogutem z Tylkowa, Mazuriana ze Szczytna oraz Karczma Leśniczanka z Wielbarka.
Jury konkursowe oceniało trzy dania przygotowane przez restauratorów: zupę kartoflaną, danie główne z ziemniaka oraz tradycyjnego kartoflaka.
— Walka była bardzo wyrównana, a wybór zwycięzcy niezwykle trudny - wyznaje Wojciech Charewicz, przewodniczący jury.
Ostatecznie pierwsze miejsce przypadło restauracji Dom Pod Kogutem i to właśnie ona weźmie udział podczas Wielkiego Finału Mazurskiego Kartoflaka w Szczytnie (2 sierpnia). Dwie pozostałe restauracje zajęły ex aequo drugie miejsce zdobywając taką samą ilość punktów.
— Restauracja z Tylkowa przygotowała przepyszne ziemniaczane farszynki, które prawdopodobnie zaważyły na wyborze jury, ale różnica punktów była niewielka — dodaje Cherewicz.
Również w ocenie publiczności najlepszego kartoflaka przygotowała Restauracja Dom Pod Kogutem.
Na imprezie 
nie zabrakło także atrakcji dla dzieci, konkursów dla publiczności oraz stoisk z rękodziełem.

A wieczorem spora dawka muzyki. Na scenie wystąpili The DMOKS, Na Przekór, Tuhaj Bej oraz gwiazda wieczoru NORBI.

Na kolejną odsłonę Mzurskiego Kartoflaka zapraszamy już 26 lipca ( sobota) do Dźwierzut, a wielki finał odbędzie się 2 sierpnia w Szczytnie.


Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ech #1471363 | 31.175.*.* 27 sie 2014 23:58

  Od dawna wiadomo, że Kuchenne rewolucje Magdy Gessler nie zawsze są aż takim sukcesem, jak pokazuje to telewizja. Wielu właścicieli restauracji skierowało już sprawy do sądu przeciwko celebrytce i TVN-owi (przypomnijmy: Będzie ZBIOROWY POZEW przeciwko Gessler!). Okazuje się, że inni mają jeszcze większe problemy. Rewolucja w restauracji Leśniczanka w niewielkiej miejscowości Wielbark w województwie warmińsko-mazurskim skończyła się wyjątkowo nierotunnie. Centralne Biuro Śledcze odkryło na zapleczu restauracji... plantację marihuany. Zabezpieczono aż 170 krzaków (!), a wartość narkotyków wyceniono na 200 tysięcy złotych. Okazało się, że w miejscu, w którym powinien znajdować się sprzęt kuchenny, przedsiębiorczy właściciel restauracji urządził profesjonalną plantację marihuany. 26-letni Wojciech G. trafił do aresztu, z którego może wyjść za poręczeniem i kaucją. Najwyraźniej "rewolucja" nie pomogła i Wojciech postanowił zająć się bardziej dochodowym biznesem.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. tak nie powinno być #1440186 | 46.112.*.* 16 lip 2014 16:43

  W ulotce było napisane, że degustacja od 14-16 ... o godzinie 15.00 przyjeżdżamy, a Pani z domu pod kogutem mówi nam , że możemy sobie spróbować u nich w restauracji za pieniążki... Panie Burmistrzu tak nie powinno być, po to robiłeś ulotki i określałeś czas aby go przestrzegać...przypominam, że było mało osób z uwagi na pogodę więc gdyby była ładna to degustacja skończyła by się o 14.02 !!!!!!!!!!! Jak byśmy wiedzieli , że tak będzie to byśmy nawet się nie fatygowali, a jechaliśmy 25 km...

  odpowiedz na ten komentarz

 3. Jak zwykle #1438140 | 31.175.*.* 13 lip 2014 22:06

  W gazecie olsztyńskiej dowiadujemy się o tym co było, a nie o tym co będzie. Jej poziom jest tak niski, że nawet w kiblu z niej pożytku nie ma.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 4. kibic #1438021 | 109.241.*.* 13 lip 2014 18:02

  Łubu dubu, łubu dubu, niech nam żyje król Norbi, którego już nikt nigdzie nie chce zapraszać, ale kartofle tak...

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5