Ponad 2300 pocisków z czasów II wojny światowej. I to nie koniec!

2023-11-16 12:01:14(ost. akt: 2023-11-16 12:17:02)

Autor zdjęcia: arch. Policja

Od pięciu dni saperzy wydobywają pociski w lesie koło Fuledy. Na pierwszy niewybuch trafił spacerowicz. Gdy poszukiwania rozpoczęli saperzy, okazało się, że to prawdziwy powojenny arsenał.
W miniony piątek (10.11.2023 r.) spacerowicz powiadomił policjantów o znalezieniu pocisku na terenie kompleksu leśnego w miejscowości Fuleda w . Giżycko. W toku przeprowadzonego rozpoznania minersko-pirotechnicznego policjanci potwierdzili, że to pocisk artyleryjski, o fakcie powiadomili patrol saperski. W toku wykonywanych czynności saperzy sprawdzając teren ujawnili jeszcze 200 pocisków.

Przez kolejne dni policjanci za dnia i w nocy zabezpieczali miejsce znaleziska, a saperzy podejmowali i zabezpieczali amunicję i w trakcie sprawdzania terenu ujawniali kolejne. W ciągi pięciu dni sprawdzając teren metr po metrze saperzy podjęli ponad 2300 pocisków artyleryjskich, które zostały zabezpieczone, a następnie zostaną zniszczone na poligonie. To szósty dzień działań policjantów i saperów, którzy podejmują kolejne niewybuch i sprawdzają przyległy teren.


Mundurowi ostrzegają, że takich przedmiotów pod żadnym pozorem nie wolno dotykać ani przenosić! Liczące kilkadziesiąt lat, skorodowane niewypały mogą być bardzo niebezpieczne. Dotknięcie lub próba przemieszczenia takiego przedmiotu może zakończyć się tragedią. O każdym znalezisku należy natychmiast powiadomić Policję!

Przypominamy, że w 2021 roku na terenie Rynu podczas prac ziemnych pracownicy ujawnili kilka niewybuchów, w toku sprawdzenia terenu saperzy łącznie zabezpieczyli 117 pocisków artyleryjskich, 7 min przeciwpancernych, 5 zapalników, 5 pocisków do granatnika, a także 120 łusek od pocisku artyleryjskiego.

W 2015 roku na takie niebezpieczne znalezisko też natknął się spacerowicz w lesie koło Samborowa. Wtedy saperzy wydobyli kilkaset pocisków artyleryjskich.


Źródło: Gazeta Olsztyńska

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5