W tych budynkach w gminie Grunwald zużycie energii elektrycznej spadnie o 56 procent

2022-06-27 14:09:15(ost. akt: 2022-06-27 14:17:12)

Autor zdjęcia: Energa Oświetlenie

Energa Oświetlenie modernizuje oświetlenie w czterech szkołach podstawowych oraz w budynku urzędu w gminie Grunwald. Wymieni w sumie 685 opraw świetlówkowych i zastąpi je nowoczesnymi, energooszczędnymi oprawami LED. Dzięki temu zużycie energii spadnie o ponad połowę.
Prace rozpoczęły się w kwietniu tego roku i potrwają do końca sierpnia. Do tej pory zmodernizowano oświetlenie w szkole podstawowej w Stębarku. Teraz trwają prace w urzędzie gminy, a w lipcu i sierpniu zakończą się roboty w pozostałych szkołach i na terenie orlika.

Dzięki nowoczesnym technologiom nie tylko spadnie o ponad połowę (56 proc.) zużycie energii elektrycznej. Znacznie poprawi się też jakość oświetlenia: ujednolicona zostanie barwa światła i skorygowana równomierność jego pokrycia. Ponadto wyeliminowane zostanie migotanie oraz zredukowane uciążliwe lśnienie. Modernizacja pozytywnie wpłynie na środowisko i zdrowie osób przebywających w danym pomieszczeniu. Oświetlenie spełnienia normy dla obiektów edukacyjnych.
Do szkół trafi także 85 szt. opraw dezynfekcyjnych UVC.

Dzięki wymianie opraw zużycie energii elektrycznej w czterech szkołach podstawowych: w Stębarku (268 sztuk), Gierzwałdzie (186 sztuk), Szczepankowie (113 sztuk), w budynku sportowym i na boisku Orlik w Gierzwałdzie (32 oprawy) oraz w budynku Urzędu Gminy Grunwald (84 sztuki) zmniejszy się także emisja CO2 do atmosfery (o ponad 230 kg w ciągu roku).


To nie koniec listy korzyści. Wymiana oświetlenia na boiskach wielofunkcyjnych „Orlik” znacząco poprawi komfort ich użytkowania oraz zachęci młodzież do aktywnego spędzania wolnego czasu w godzinach popołudniowych i wieczornych.

– Modernizacja oświetlenia w placówkach oświatowych i urzędzie jest kolejnym przykładem owocnej współpracy naszej gminy z Energą Oświetleniem. To pozytywnie wpłynie na środowisko i wzrok naszych dzieci. Choć prace modernizacyjne jeszcze trwają, już teraz odbieram od dyrekcji szkół pozytywne opinie o nowym oświetleniu i fachowej realizacji wymiany opraw – podsumowuje Sławomir Sapryka, zastępca wójta gminy Grunwald.

Źródło: Gazeta Olsztyńska

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5