Marsz pamięci przejdzie ulicami Ostródy

2018-03-03 12:00:00(ost. akt: 2018-03-03 21:33:10)
W najbliższą niedzielę (4.03.)w Ostródzie odbędzie się III Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który jest częścią obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości.
Organizatorzy III Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Ostródzie – Stowarzyszenie „Niezależni Ostródzianie”, Burmistrz Miasta Ostróda, Centrum Kultury w Ostródzie, Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” oraz Parafia pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Ostródzie – zapraszają na III Marsz poświęcony Żołnierzom Niezłomnym, którzy po II wojnie światowej sprzeciwili się okupacji i sowietyzacji Polski.

III Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Ostródzie, który jest częścią ostródzkich obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości organizujemy w związku z Dniem Pamięci Żołnierzy Niezłomnych. Zamierzamy uczcić pamięć Oficerów i Żołnierzy AK, NSZ, WiN i innych formacji, którzy po wojnie zbrojnie sprzeciwili się sowieckiemu zaborcy odbierającemu nam suwerenność, wschodnie tereny Polski i budującemu wasalne, podporządkowane sobie państwo komunistyczne, czyli PRL.

III Marsz rozpocznie się w niedzielę, 4 marca br. Mszą św. o godz. 10:30 w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Następnie uczestnicy Marszu zgromadzą się przy Pomniku Pamięci Obrońców Suwerenności i Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, gdzie zostanie odśpiewany Hymn Narodowy i odczytany Apel Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Uczestnicy Marszu przejdą ulicami Stefana Czarnieckiego, Jana Stapińskiego, Kazimierza Pułaskiego, Placu Tysiąclecia, Zamkową i Adama Mickiewicza do zamku, gdzie odbędzie się część historyczno-artystyczna. Podczas uroczystości na zamku nastąpi rozstrzygnięcie i wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego i literackiego, które tematyką były związane z III Marszem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Ostródzki Marsz został objęty patronatem przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę w "Stulecie Odzyskania Niepodległości" (www.prezydent.pl).
Małgorzata Joniec
Prezes Stowarzyszenia „Niezależni Ostródzianie”


Źródło: Gazeta Olsztyńska

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5