Zniszczenia po przejściu trąby powietrznej są ogromne

2016-07-12 10:38:01 (ost. akt: 2016-07-12 12:15:14)

Autor zdjęcia: PSP Ostróda

Okolice Morąga mocno ucierpiały w wyniku trąby powietrznej i gradobicia. Trwa liczenie strat.
Bogaczewo i Kretowiny (gm. Morąg) ucierpiały najbardziej. Tu trąba powietrzna zrywała dachy, niszczyła samochody i sprzęt rolniczy.

W turystycznych Kretowinach wiatr wyrywał drzewa, które przewracały się na domki letniskowe, przyczepy i samochody. Krajobraz jak po bitwie. Cud, że nikt nie ucierpiał.

Tak relacjonuje wczorajsze wydarzenia Grzegorz Różański, oficer prasowy Komendy Powiatowej PSP w Ostródzie:

- Około godziny 14:30, 11 lipca w okolicach miejscowości Bogaczewo i Kretowiny przeszła potężna nawałnica. Kilkuminutowemu przejściu trąby powietrznej towarzyszyło gradobicie, padały kule gradu wielkości piłek golfowych. Nawałnica wyrządziła ogromne szkody, w miejscowości Bogaczewo zerwała dach z budynku mieszkalnego, powaliła dwie stodoły, uszkodziła poważnie chlewnię, w której przebywało około 100 sztuk trzody chlewnej. Trąba powietrzna uszkodziła garaże, budynek obory oraz sprzęt rolniczy. Duże zniszczenia wiatr wyrządził również w miejscowości Kretowiny. W tym przypadku droga jaką przeszła trąba powietrzna usłana była połamanymi drzewami, które powaliły się na budynki letniskowe i inne. Straty są ogromne, skutki nawałnicy usuwali strażacy z morąskiej jednostki ratowniczo-gaśniczej, z wojskowej straży pożarnej oraz ochotniczych straży pożarnych z gminy Morąg i Łukta. Strażacy zabezpieczali zerwane dachy i uszkodzone budynki, odgruzowywali zniszczone budynki gospodarskie oraz usuwali powalone drzewa z dróg i budynków. W działaniach ratowniczych udział brało 22 zastępy pożarnicze, 88 strażaków. Akcja ratownicza prowadzona była przez kilkanaście godzin.

Zdjecia Z. Jankowski


Źródło: Gazeta Olsztyńska

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5