Wojewódzki konkurs kucharski OHP

2015-04-23 11:51:23 (ost. akt: 2015-04-23 15:46:35)

Autor zdjęcia: Archiwum

Drużyny kucharzy z elbląskich, mrągowskich i ostródzkich jednostek Ochotniczych Hufców Pracy rywalizowały w wojewódzkim etapie konkursu "Sprawny w zawodzie, bezpieczny w pracy 2015".
Organizatorem konkursu była Warmińsko-Mazurska Komenda Wojewódzka OHP w Olsztynie oraz Hufiec Pracy w Ostródzie.
Celem konkursu było umożliwienie młodzieży sprawdzenia poziomu opanowania wiadomości i umiejętności w zawodzie kucharz oraz zapoznanie się ze sposobem organizacji zewnętrznych egzaminów na tytuły kwalifikacyjne.

Zawody rozegrano w warsztatach szkolnych Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica i Centrum Kształcenia Ustawicznego w Ostródzie.

Konkurs przebiegał w dwóch etapach - teoretycznym i praktycznym. W części praktycznej konkursu wszystkie zespoły wykonywały to samo zadanie, które polegało na przygotowaniu dania składającego się z medalionu wieprzowego panierowanego w grzankach, ziemniaków puree, surówki z kapusty pekińskiej i deseru w postaci musu truskawkowego.

Najlepszymi kucharzami w województwie warmińsko – mazurskim zostały Agata Karaś i Dominika Andrzejewska ze Środowiskowego Hufca Pracy w Elblągu, które reprezentować będą region na ogólnopolskim etapie konkurs "Sprawny w zawodzie, bezpieczny w pracy 2015" w Wasilkowie. Drugie miejsce zajęła drużyna z Hufca Pracy w Ostródzie, na trzecim miejscu uplasowały się uczestniczki z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Mrągowie.

Zapraszamy do lektury


Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5