Wystawa numizmatyczna w "Staszicu"

2015-03-06 14:54:13 (ost. akt: 2015-03-06 21:42:14)

Autor zdjęcia: Biblioteka Szkolna

W czytelni Zespołu Szkół Zawodowych im. S. Staszica i Centrum Kształcenia Ustawicznego w Ostródzie 5 marca otwarto wystawę „Historia pieniądza na ziemiach polskich". Swoje wyjątkowe zbiory zaprezentował nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie Sławomir Kalwiński.

Na wystawie można obejrzeć ponad 200 eksponatów: od XIX-wiecznych po monety i banknoty z emisji współczesnych. Zaprezentowane są monety i banknoty z takich okresów jak: pieniądz państw zaborczych, marka polska, złoty II Rzeczypospolitej, pieniądze z okresu II wojny światowej, złoty Polski Ludowej, złote III Rzeczypospolitej.

Wystawie towarzyszy ekspozycja tablic, na których można przeczytać o historii pieniądza polskiego i obejrzeć wydruk pierwszego banknotu polskiego zwanego w 1794 r biletem skarbowym. Na tablicach również są zamieszczone wydruki pieniędzy, które nie weszły do obiegu oraz daty poszczególnych reform walutowych w historii Polski i główne wydarzenia im towarzyszące. Prezentowane zbiory są wspaniałym materiałem do nauczania historii i ekonomii. Wystawę można oglądać do 18 marca br.

Wystawę otworzyła dyrektor Maria Rymarska – Pszenna w obecności młodzieży z: Gimnazjum nr 1 im Polskich Noblistów w Ostródzie, Gimnazjum nr 2 im K. Krzyszkowiaka w Ostródzie, Gimnazjum im. Wł. Jagiełły w Stębarku, Gimnazjum im. Żołnierza Polskiego w Durągu, Gimnazjum im. Ziemi Mazurskiej w Miłomłynie, Gimnazjum im. J. Korczaka w Dąbrównie oraz uczniów „Staszica”.


Zapraszamy do lekturyŹródło: Gazeta Olsztyńska

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5