Schron bojowy w Starych Jabłonkach dla zwiedzających!

2014-06-05 17:10:26(ost. akt: 2014-06-05 17:15:53)
Turyści chętnie odwiedzają bunkry Wilczego Szańca w Gierłoży, Skansen fortyfikacji w Jastarni czy też schrony Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. Do tych znanych miejsc w Polsce dołączają Stare Jabłonki.
Grupa pasjonatów z Ostródy uratowała przed całkowitym zniszczeniem schron bojowy z czasów II wojny światowej i stworzyła tu Skansen fortyfikacji Stare Jabłonki. Nie było łatwo, obiekt był bardzo zaniedbany, pełen śmieci, gruzu i ziemi. 

Dzięki przychylności Nadleśnictwa Stare Jabłonki, kilku sponsorów, ale przede wszystkim dzięki zaangażowaniu i społecznej pracy członków Koła nr 5 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego udało się wyremontować obiekt. Wszystkie prace prowadzone były pod nadzorem nadleśnictwa i konserwatora zabytków. W 1939 roku Stare Jabłonki, które wówczas nazywały się Altfinken były początkowym odcinkiem tzw. Pozycji Olsztyneckiej czyli linii schronów bojowych oraz schronów biernych wzmocnionych linią okopów. Budowę tych żelbetonowych obiektów, z płytami pancernymi grubości 10 cm, rozpoczęto w 1938 roku. Załoga bunkra w Starych Jabłonkach składała się z 10 osób, które dodatkowo wsparte były drużynami żołnierzy rozlokowanymi w schronach biernych. W samych St. Jabłonkach takich schronów biernych było aż pięć: trzy z nich w obrębie wsi, a dwa w lesie za jeziorem Szeląg Mały. Wspomagały one obronę schronu bojowego przy dawnej drodze na Olsztyn.Sam bunkier jest historyczną atrakcją, ale oprócz tego wyposażony został w sprzęt wojskowy.

— Zakupiliśmy w Agencji Mienia Wojskowego w Toruniu elementy wyposażenia — mówi Wojciech Gudaczewski, wiceprezes koła nr 5 ZŻWP w Ostródzie. — Dzięki nim odtworzyliśmy izbę kwaterunkową, z łóżkami, taboretami, drewnianym stołem, drewnianymi skrzyniami, piecykiem na węgiel. Wszystko oświetlane jest lampami naftowymi. Oprócz tego podstawowego wyposażenia będzie można zobaczyć naprawdę ciekawe eksponaty z czasów II wojny światowej: oryginalny frontowy mundur żołnierza polskiego, odznaki i odznaczenia, bagnet, stare archiwalne zdjęcia z mojej kolekcji. Jednak największa atrakcją jest oczywiście sam schron.Jego otwarcie do zwiedzania odbędzie się w sobotę 14 czerwca. W dniu otwarcia, oprócz zwiedzania, będzie także strzelnica, grochówka wojskowa i pokazy, na które zapraszają członkowie ZŻWP w Ostródzie.

Obejrzyj na zdjęciach jak wyglądał wcześniej schron i jak wygląda dziś.

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz klikając na ostroda.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij tutaj

Źródło: Gazeta Olsztyńska

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5