Plac Tysiąclecia: będzie mniej betonu i więcej zieleni

2024-04-16 22:28:21(ost. akt: 2024-04-19 18:35:42)

Autor zdjęcia: EL

Na Placu Tysiąclecia trwają prace, które mają "odbetonować" tę historyczną cześć miasta i sprawić, by była bardziej przyjazna mieszkańcom.
Grupa mieszkańców Placu Tysiąclecia i mieszkańców Ostródy wystąpiła w 2023 roku z wnioskiem do budżetu obywatelskiego z propozycją ożywienia i zazielenienia części najstarszego placu miejskiego. Chodzi o fragment między frontową pierzeją ul. Zamkowej a frontową elewacją budynku wzniesionego w miejscu przedwojennego ratusza.

Ta zachodnia część Placu Tysiąclecia to strefa średniowiecznego placu rynkowego, przed wojną nazywanego Alter Markt, czyli Stary Rynek.
Projekt nie ingeruje w sposób znaczący w przestrzeń Placu, a przywraca go mieszkańcom. Jego zadaniem jest częściowe „odbetonowanie” tej części placu.
Projekt Plac Tysiąclecia OdNowa! jest propozycją ożywienia i zagospodarowania w taki sposób, by było to miejsce przyjazne mieszkańcom. Ponieważ projekt zajął drugie miejsce w konkursie zorganizowanym przez miasto w ramach budżetu obywatelskiego, nie wystarczyło środków na realizację wszystkich propozycji.

Co powstanie na Placu?

Pasy zieleni, przy których staną pergole z ławkami (ławki z oparciami) - pergole i ławki wykonane z drewna dębowego. Pergole nie będą stały w jednym miejscu, zostaną rozmieszczone na Placu. Przy pergolach, posadzone zostaną rośliny pnące, by stworzyć cień. Posadzone zostaną drzewa – lipy i kwiaty na wyspie- klombie o średnicy ok. 7 metrów. Nie zabraknie też koszy na śmieci a całość zostanie objęta monitoringiem. Plac będzie ograniczony tak, by nie wjeżdżały samochody.


Źródło: Gazeta Olsztyńska

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5