Mężczyźni rządzą w samorządach

2024-04-12 13:04:03(ost. akt: 2024-04-12 13:17:27)

Autor zdjęcia: Pixabay

Nadal bardzo mało kobiet kandyduje na stanowisko wójta, burmistrza i prezydenta miasta. Także w samorządach większość stanowią mężczyźni, chociaż nie wszędzie. Jak to wygląda w naszym powiecie?
W naszym powiecie na wójta i burmistrza w wyborach kandydowali w większości mężczyźni. I tak mamy w gminie Łukta, gdzie zwyciężył Robert Malinowski pokonując swojego kontrkandydata. W Dąbrównie Piotr Zwaliński również zwyciężył w wyborach pokonując kontrkandydata. Podobnie było w gminie Ostróda, gdzie wygrał Bogusław Fijas.

Kobiety pojawiły się w gminie Grunwald i Miłomłyn. W gminie Grunwald rządzić będzie Jan Kacprzyk, ale wśród kandydatów na urząd wójta były też dwie kobiety: Brygida Szczepkowska i Elżbieta Sobczyk. Za to Miłomłyn postawił na kobiety! Tu o fotel burmistrza powalczyły dwie kobiety: Joanna Karabinowska i Beata Mazur, która wybory wygrała.

W Miłakowie
pierwsza tura wyborów na burmistrza nie wyłoniła zwycięzcy. W drugiej turze zmierzą się obecny burmistrz Krzysztof Szulborski i Andrzej Nagraba, ale kandydowała też Justyna Gołębiewska – Farys. W Morągu czeka nad dogrywka między Tomaszem Orłowskim a Katarzyną Zarachowicz.

W Ostródzie w drugiej turze wyborów zmierzą się Rafał Dąbrowski i Ryszard Kowalski. W wyborach było aż ośmioro kandydatów, w tym dwie kobiety: Krystyna Siemieńska i Kinga Wiśniewska.

W samorządach też dominują mężczyźni. W nowej radzie w Ostródzie, która liczy 21 osób, będą tylko dwie kobiety: Anna Monist i Anna Rutkiewicz.
W gminie Ostróda wśród 15 radnych są cztery kobiety: Elżbieta Chmura, Barbara Stabińska, Kinga Balcerzak, Wioletta Czossek.
W nowej radzie w gminie Grunwald na 15 radnych znalazło się siedem kobiet: Katarzyna Żaczek, Alina Szymańska, Anna Kozłowska, Dorota Wiloch, Elżbieta Szypowska, Krystyna Zwalińska, Ewa Zwalinska.
W również 15-osobowej radzie w Dąbrównie jest też siedem kobiet: Maria Fierek, Barbara Kliniewska, Lidia Żyłka, Iwona Wasilewska, Iwona Olejnik-Łukasiak, Katarzyna Sobieska, Malwina Nowicka.
W gminie Łukta liczącej 15 radnych jest osiem kobiet: Justyna Raginiak, Agnieszka Gol, Bożena Sekuła, Marta Drozdowska, Małgorzata Świerczyńska, Małgorzata Jurkiewicz, Magdalena Zychalak, Bożena Kułakowska.

W Miłomłynie natomiast kobiety rządzą! Już nie tylko burmistrz, ale też 10 radnych w 15-osobowej radzie stanowią kobiety: Emilia Szymańska, Małgorzata Duformantel, Ewa Kilman, Anna Stando, Marlena Bobrowicz, Nadzieja Jakubczyk, Renata Jaworska, Anna Wawrzak, Ilona Szajdek, Zofia Jegier.

Do 21-osobowej Rady Powiatu Ostródzkiego mieszkańcy wybrali pięć kobiet
Są to Jolanta Dakowska, Maja Legucka, Elżbieta Dziubińska, Ilona Grabowska, Dorota Szczurowska.

Natomiast do Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego wybraliśmy więcej kobiet. W naszym okręgu obejmującym powiaty ostródzki oraz działdowski, iławski i nowomiejski, aż pięć z siedmiu mandatów przypadło kobietom. Wybrane zostały: Bogusława Orzechowska, Bernadeta Hordejuk, Katarzyna Królak, Ewa Wiśniewska i Anna Piątek.

Źródło: Gazeta Olsztyńska

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5