Muzyka Łączy Pokolenia

2021-09-23 07:45:00(ost. akt: 2021-09-23 07:45:47)

Autor zdjęcia: materiały organizatora

Życiowe wspomnienia opowiedziane, a nawet wyśpiewane przez przesiedlonych mieszkańców Ornety zostały zebrane i zarchiwizowane na potrzeby projektu pod nazwą „Muzyka łączy pokolenia” finansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury.
Na podstawie zebranego materiału poznaliśmy piosenki, pieśni lub przyśpiewki, które stały się punktem wyjścia do przygotowania Festiwalu Pieśni Wędrownych.

Cztery grupy podczas spotkań warsztatowych pracowały nad technikami wokalnymi i opanowaniem utworów, by zaprezentować je podczas planowanego na 25 września wydarzenia muzycznego.

Od maja 2021 w Centrum Kultury i Bibliotece Miejskiej w Ornecie realizowany jest projekt p.n. „Muzyka łączy pokolenia”. Jego założeniem była animacja społeczności lokalnej oraz rewitalizacja lokalnych zasobów kulturowych, w szczególności muzyki tradycyjnej.

Działania koncentrowały się na pracy ze środowiskami post emigracyjnymi z tzw. "ziem odzyskanych”i identyfikacji zasobów kulturowych.

Podczas rozmów z osobami, które zostały przesiedlone do Ornety dowiedzieliśmy się o ich wspomnieniach przed przyjazdem do Ornety, co zostało zapamiętane, jakie obrazy czy miłe wspomnienia towarzyszą im do dnia dzisiejszego.

Zarchiwizowane zostały również ich fotografie oraz ich bliskich, które stały się materiałem do przygotowania wystawy. Materiały zebrane podczas wywiadów stanowić będą pakiet edukacyjny, który wraz z wystawą zostanie udostępniony placówkom oświatowym.

Podczas trwania projektu odbywały się warsztaty wokalne dla czterech grup: grupy seniorskiej, grupy dorosłych, osób ze szczególnymi potrzebami oraz dzieci i młodzieży.

Warsztaty muzyczne odbywały się w trybie stacjonarnym pod okiem muzyków, których celem było przygotowanie uczestników do Festiwalu Pieśni Wędrownych. Nie zabrakło ćwiczeń z emisji głosu, część piosenek jest śpiewana w języku litewskim i ukraińskim.

Podczas Festiwalu uczestnicy będą mogli obejrzeć film z działań projektowych. Wydarzenie zostało zaplanowane na 25 września 2021r.

Jesteśmy przekonani, że stare pieśni i opowieści są elementem życia każdego człowieka, a przy tym łączą nas w jedną całość.

Projekt p.n. „Muzyka Łączy Pokolenia” dofinansowany został ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury "EtnoPolska 2021"

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5