Nie ma przerw w przebudowie drogi w Mierkach

2020-04-20 12:00:00 (ost. akt: 2020-04-30 12:22:45)
Remontowana droga w Mierkach w gminie Olsztynek

Remontowana droga w Mierkach w gminie Olsztynek

Autor zdjęcia: UM Olsztynek

Trwają prace przy przebudowie Drogi Krajowej nr 58 w Mierkach koło Olsztynka. – To ważna inwestycja, która poprawi bezpieczeństwo mieszkańców – podkreśla Mirosław Stegienko, burmistrz Olsztynka, z którym rozmawiamy na temat inwestycji.

— Prace przy budowie drogi w Mierkach trwają mimo trudnych czasów
i wielu ograniczeń.


— Tak, muszę również podkreślić, że bardzo nas to cieszy, ponieważ o przeprowadzenie tej inwestycji staraliśmy się od kilku lat. Dziś udaje się ją realizować. Przetarg rozstrzygnęliśmy w ubiegłym roku, dziś wykonawca jest już na placu budowy. Gmina Olsztynek realizuje przebudowę wspólnie
z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad. Z budżetu gminy Olsztynek sfinansowana będzie budowa między innymi dwóch zatok autobusowych.
W ramach zadania wybudowane będzie również oświetlenie drogi, którego koszt również poniesie gmina Olsztynek. Prace w granicach pasa drogowego, czyli przebudowa instalacji kanalizacyjnych, burzowych, wodociągowych czy gazowych, budowa nawierzchni i bezpiecznych chodników, które będą poprowadzone przez miejscowość, należą do zadań Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Przetarg wygrała firma Budimex. Koszt budowy drogi prowadzonej przez Mierki wyniesie 10 milionów złotych. Dodatkowo gmina sfinansuje elementy inwestycji, które są poza pasem drogowym, czyli wspomniane wcześniej zatoki autobusowe, oświetlenie czy zbiornik retencyjny z separatorem. To dodatkowy milion złotych, który jest wkładem finansowym gminy Olsztynek. Łącznie więc koszt przebudowy wyniesie jedenaście milionów złotych.

— Trzeba też dodać, że projekt przebudowy był konsultowany
z mieszkańcami.


— W trakcie spotkań z mieszkańcami ustalono między innymi, jak mają wyglądać dojazdy. Przeprowadziliśmy też inwentaryzację wszystkich budynków na terenie Mierek. To ostatnie przedsięwzięcie wykonaliśmy na wypadek, gdyby w trakcie prac doszło do jakichkolwiek uszkodzeń. Mieszkańcy byli informowani o wszystkich etapach projektowania, podejmowanych prac. Spodziewają się utrudnień, ale wszyscy wiemy, że aby było lepiej, trzeba przejść ten etap. W tej chwili prace są prowadzone, a przez miejscowość zorganizowano ruch wahadłowy. To poważna przebudowa, inwestycja, która będzie służyć mieszkańcom przez wiele lat.

— To jedna z ważniejszych inwestycji w gminie?


— Tak, ponieważ droga przez Mierki prowadzi z Olsztynka w kierunku Szczytna, ale też do innych miejscowości turystycznych. W tej okolicy mieści się Ośrodek Kormoran, Ośrodek Harcerski Perkoz i inne, m.in. Kołatek, Waszeta. To rekreacyjno-wypoczynkowa część gminy Olsztynek. Obecnie realizujemy odcinek drogi, który był najbardziej eksploatowany i wymagał remontu. To nie tylko poprawa stanu drogi, ale jednocześnie też bezpieczeństwa mieszkańców Mierek, którzy od lat narzekali na stan drogi
w swojej miejscowości i zwracali uwagę, że jest niebezpieczna. Trzeba też dodać, że realizowana jest również inwestycja towarzysząca, która poprawi funkcjonalność wybudowanego systemu odprowadzającego nadmiar wód deszczowych. To zadanie zaprojektowała i realizuje gmina Olsztynek. Wyłoniliśmy już wykonawcę i przedsięwzięcie ma zakończyć się do końca czerwca. W tej chwili nie mamy sygnałów, że prace potrwają dłużej. To zadanie musi zakończyć się w tym terminie, żeby do zbiornika retencyjnego, który powstanie, drogowcy mogli podłączyć sieci odwodnienia.

— Zakres prac jest zatem bardzo duży?


— Tak i choć prace dotyczą odcinka o długości jednego kilometra, to przebudowa obejmuje wiele zadań. To nie tylko poprawa bezpieczeństwa pieszych, ale też budowa całej infrastruktury, która jest koniecznością przy takiej inwestycji. Po zakończeniu powstanie nie tylko nowa nawierzchnia, ale chodniki, przejścia, wspomniane wcześniej oświetlenie. Mierki są miejscowością często odwiedzaną przez turystów, więc modernizacja infrastruktury ma duże znaczenie. Trzeba też dodać, że wcześniej wyremontowano odcinki drogi od Mierek w kierunku Świerkocina, a następnie do Kurek. Przebudowano dwa mosty. Na realizację czekał ten kilometr drogi w Mierkach, najbardziej skomplikowany i kosztowny. W końcu doczekaliśmy się chwili, w którym ten odcinek również będzie wyremontowany.

— Nie jest też tak, że dzięki temu zwiększy się ruch turystyczny w tym rejonie?


— Zyska nie tylko nasza gmina, ale również miejscowości z sąsiednich gmin.
To droga często wykorzystywana jako dojazd do gminy Purda, jako połączenie ze Szczytnem. Ogromne znaczenie ma dostosowanie nośności nawierzchni drogi do 11,5 ton. To trasa, którą okoliczni producenci wykorzystują jako dojazd do swoich zakładów.

— Czyli można powiedzieć, że w tych niezwykle trudnych dla wszystkich czasach to dobra wiadomość.


— Tak, to dobra wiadomość, że mimo sytuacji, w jakiej się znajdujemy, udaje się realizować inwestycję. W tej chwili prace są prowadzone według harmonogramu. Całość przebudowy ma się zakończyć do grudnia.

— Czyli burmistrz Olsztynka wciąż jest w pracy?


— Tak, choć urząd pracuje w ograniczonym składzie. Część pracowników wykorzystuje zaległe urlopy, część pracuje zdalnie. Wszystkie sprawy prowadzone są na bieżąco, oczywiście z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Pracujemy na zmiany, żeby ograniczyć ryzyko zakażenia. Chodzi o to, żeby zapewniona była ciągłość zadań. Urząd nie przyjmuje interesantów, ale sprawy można załatwić zdalnie. Mamy skrzynkę podawczą, gdzie można złożyć dokumenty. Przykładamy wagę do bezpieczeństwa zarówno petentów, jak
i naszych pracowników. Chciałbym też podkreślić, że spotykamy się z ogromnym zrozumieniem mieszkańców Olsztynka, którzy zgłaszają się do urzędu tylko wtedy, kiedy jest taka konieczność.
Katarzyna Janków-Mazurkiewicz
k.jankow@naszolsztyniak.pl

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5