Jak magia filmu otacza Zespół Szkół w Olsztynku

2014-05-29 11:40:22 (ost. akt: 2014-05-29 11:48:09)

Autor zdjęcia: Władysław Katarzyński

Pierwszą w województwie Pracownię Filmoteki Szkolnej otwarto w środę, 28 maja, w Zespole Szkół w Olsztynku. Całą uroczystość sfilmowali uczniowie, uczestnicy warsztatów filmowych.
Pracownia Filmoteki Szkolnej to jedna z kilkunastu w Polsce, a pierwsza w naszym województwie, którą ufundował kosztem kilkudziesięciu tysięcy złotych dla ZS w Olsztynku Polski Instytut Sztuki Filmowej. To nagroda za osiągnięcia w edukacji filmowej.

— Jaki jest cel powstawania takich pracowni? Chcemy kształcić kulturę filmową wśród uczniów, aby stali się oni świadomymi i krytycznymi jej odbiorcami, a pośrednikami są nauczyciele — powiedziała Anna Sienkiewicz- Rogowska, pełnomocnik dyrektora PISF ds. upowszechniania kultury filmowej i promocji. — Do końca czerwca tego roku pracownie powstaną w każdym województwie.

Pracownia Filmoteki Szkolnej w Zespole Szkół w Olsztynku mieści się w jednej z sal lekcyjnych, którą wyremontowano, wyposażono w krzesełka, zasłony, dostosowano do projekcji filmu i zainstalowano profesjonalny sprzęt: projektor i ekran, system nagłaśniający oraz podłączenie do internetu, umożliwiające odtwarzanie filmów on-line. Do dyspozycji pracowni są też pewna ilość polskich filmów fabularnych, dokumentalnych, animowanych wraz z omówieniami i recenzjami, co pozwala tworzyć wartościową filmotekę szkolną.

Jak działa aparatura filmowa w nowej pracowni, mogli przekonać się przybyli na uroczystość goście oraz uczniowie. Na inauguracyjnym pokazie przedstawiono filmowy dokument ilustrujący działania edukacyjne Polskiego Instytutu Kultury Filmowej ( np. warsztaty dla nauczycieli, festiwale, pracownie) oraz filmy uczniowskie.

Pracownia powstała dzięki zaangażowaniu wielu osób, ale szczególną rolę spełniła tu Magdalena Rudnicka, nauczycielka języka polskiego i edukacji filmowej w Zespole Szkół i opiekunka szkolnego Dyskusyjnego Klubu Filmowego, który liczy blisko 30 osób.

— Filmem interesowałam się od dziecka — opowiada pani Magda. — W Olsztynku, gdzie istnieje kino "Grunwald" prowadzone przez Miejski Dom Kultury oraz w naszej szkole, znalazłam przychylny klimat. DKF, jaki tu utworzyliśmy, uczestniczy w programie o dziesięcioletniej tradycji, "Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej". Uczniowie z Olsztynka kręcą etiudy filmowe, uczestniczą w warsztatach, spotykają się z aktorami i producentami, a przede wszystkim zdobywają już nagrody w konkursach. Wśród laurów, jakie są ich udziałem, jest m. in. I nagroda na spot telewizyjny. Młodzież z Olsztynka ma też ciekawe pomysły na organizację Dnia Wagarowicza. W tym dniu odbywa się spotkanie z kinem. Wyświetla się filmy np. o wampirach, są przebieranki, konkursy na temat.

— Pracownia Filmoteki Szkolnej to cenny dar. Będzie służyła nie tylko nam, ale również dzieciom i młodzieży z Olsztynka i okolic — zapowiada Ewa Orłowska, dyrektor Zespołu Szkół w Olsztynku.

Władysław Katarzyński

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5