Zanurkowali w świętym Jeziorze Słońca na 4200 m.n.p.m.

2010-06-08 00:00:00

Olsztyńscy nurkowie powrócili z wyprawy, podczas której zanurkowali w świętym Jeziorze Słońca. Akwen znajduje się w Meksyku. Przy okazji olsztynianie znaleźli cenne naczynie voodoo. Wyprawa w góry Sierra Nevada była już trzecią odsłoną projektu "Korona Jezior Ziemi".

Projekt Korona Jezior Ziemi zakłada nurkowanie w najwyżej położonych jeziorach na naszej planecie na każdym z 7 kontynentów. Po ustanowieniu przez olsztyńską ekipę w składzie: Kamil Iwankiewicz i Łukasz Gaweł nowego rekordu świata w nurkowaniu wysokogórskim oraz pionierskim nurkowaniu w najwyżej położonym jeziorze w Europie, nurkowie 10 maja przenieśli się do Meksyku w góry Sierra Nevada, żeby zmierzyć się z najwyżej usytuowanymi jeziorami Ameryki Północnej.

W kraterze wulkanu Xinantecatl, gdzie znajduje się jezioro, spędzili dwa dni. Podczas jednego z nurkowań natrafili na naczynie wykonane dwa wieki temu.

- Co ciekawe znalezisko jest związane z kultem voodoo - wyjaśnia Iwankiewicz. Potwierdzili to archeolodzy z Meksyku, których o naczyniu powiadomili olsztynianie. - Próbowali mnie nastraszyć. Mówili, że skoro odkryłem naczynie, to voodoo poleci ze mną do Polski - śmieje się znalazca.

Więcej o wyprawie olsztyńskich nurków przeczytasz w piątek w "Reporterze", dodatku do "Gazety Olsztyńskiej"
Uwaga! To jest archiwalny artykuł. Może zawierać niaktualne informacje.
2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5