Rosyjska pieśniarka w Olsztynie

2008-11-11 00:00:00

Kompozytorka i pieśniarka ludowa Żanna Biczewska wystąpi w Olsztynie 14 listopada w piątek o godz. 19.00 w Sali konferencyjnej Urzędu Wojewódzkiego

Bilety w cenie 30 zł można kupować w Galerii Rynek MOK ul. Stare Miasto 24/25 oraz Spichlerzu MOK Piastowska 13.

Organizator: Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie

Jej płyty rozchodzą się w milionowych nakładach, a koncerty niezmiennie przyciągają rzesze fanów.

Żanna Biczewska urodziła się 17 czerwca 1944 roku w Moskwie. Jest kompozytorką i pieśniarką ludową, znaną przede wszystkim z oryginalnych interpretacji rosyjskich ballad i romansów. Kolejnym znakiem rozpoznawczym artystki są niezwykłe wykonania ballad Bułata Okudżawy, którego nazywa swoim nauczycielem i ojcem chrzestnym. Żanna Biczewska gra na gitarze od siedemnastego roku życia – wtedy otrzymała w prezencie swój pierwszy instrument. Początkowo eksperymentowała z piosenką amatorską, studencką, turystyczną oraz poetycką. Aby rozwijać swój talent i umiejętności, uczęszczała do słynnej Państwowej Szkoły Sztuki Cyrkowej i Estradowej w Moskwie.

Kariera Biczewskiej rozpoczęła się w 1971 roku. Artystka otrzymała wiele nagród w ZSRR. W 1973 roku została laureatką Państwowego Konkursu Artystów Estrady w Moskwie i wtedy też zaczęła koncertować w kraju, a także w całej Europie i Ameryce. Publiczności w paryskiej „Olimpii” pokochała ją – na jej koncertach w tej prestiżowej sali osiem razy z rzędu pojawił się komplet publiczności. Nie udało się to żadnemu przedstawicielowi tego stylu muzycznego. W 1989 roku na Międzynarodowym Konkursie w San Remo otrzymała, jako jedna z dwóch kobiet – obok piosenkarki country Joan Baez, tytuł „Złotej Gitary” za „wybitny wkład w świecie sztuk scenicznych”. W 1998 roku przyznano jej tytuł Narodowej Artystki Rosji, a już rok później Żanna Biczewska prowadziła swój autorski program „Od serca do serca” w radiu „Głos Rosji”.
Żanna Biczewska jest wielką sceniczną indywidualnością. Jak mówi: „Każdą piosenkę długo noszę w sobie, obmyślam, pojawia się ona w mękach, jak dziecko... wkładam w nią cząstkę swojego serca”. W jej repertuarze znajdują się narodowe romanse rosyjskie, ballady ludowe, przypowieści oraz utwory własnego autorstwa, jak „Bradiaga”, „Cziornyj woron” czy „Razłuka”. Jako jedyna pieśniarka tworzy i wykonuje swoje utwory w stylu folklor-country. Na jej wielką popularność składa się znakomity warsztat wokalny, unikalny styl i nastrój koncertów oraz odpowiednio dobrany repertuar.

W 1980 roku została laureatką Międzynarodowego Konkursu Artystów Estrady w Poznaniu i od tej pory jej koncerty w Polsce mają dużą i wierną publiczność. Mick Jagger nazwał Żannę Biczewską „wyspą prawdziwej, ponadczasowej sztuki w oceanie współczesnej muzyki”.

Utwory przepełnione duchową treścią - Żanna Biczewska (Żanna Władimirowna Biczewskaja) – rosyjska piosenkarka urodzona w Moskwie.

Pierwszą gitarę Żanna otrzymała w prezencie w wieku 17 lat.

Z przyjemnością śpiewała piosenki amatorskie, studenckie, liryczne i turystyczne. Swoją miłość do muzyki rozwijała w Państwowej Szkole Sztuki Cyrkowej i Estradowej w klasie wokalu. (1966 – 1971). W 1971 roku rozpoczęła profesjonalną karierę sceniczną.

Na estradzie zawsze istniała jako indywidualność. Niepodobna do nikogo niesie ze sceny swój temat, swój styl. Nie można powiedzieć o niej, że jest „modną piosenkarką”. Śpiewa to, co jest zgodne z jej duchowymi poszukiwaniami. –Każdą piosenkę długo noszę w sobie, obmyślam, pojawia się ona w mękach, jak dziecko...wkładam w nią cząstkę swojego serca – mówi artystka.

Pieśniami i romansami rosyjskimi zainteresowała się po spotkaniu z inną osobistością rosyjskiej sceny, Bułatem Okudżawą, którego nazywa swoim ojcem chrzestnym na scenie i nauczycielem.

Do jej repertuaru weszły narodowe romanse rosyjskie, ballady ludowe, utwory autorskie, m.in.: Bradiaga, Cziornyj woron, Matuszka, Razłuka, Wiecziernij zwon i wiele innych.

Żanna jest jedyną pieśniarką, która wykonuje styl folklor – kantry.

W 1973 roku została laureatką Państwowego Konkursu Artystów Estrady w Moskwie. Od tej pory zaczęła koncertować w kraju i za granicą. Podbijała publiczność niemal w całej Europie. 8 razy z rzędu zachwycała publiczność w paryskiej „Olimpii”. Występowała z koncertami w Ameryce, Kanadzie, Izraelu i w wielu innych krajach.

W 1980 roku została laureatką Międzynarodowego Konkursu Artystów Estrady w Poznaniu a w 1989 roku na Międzynarodowym Konkursie w San Remo otrzymała tytuł „Złotej gitary”.

Jej płyty z muzyką ludową, romansami, balladami, pieśniami duchowymi i bardowskimi rozchodzą się w milionowych nakładach w ponad 40 krajach. Popularność ta opiera się na solidnym fundamencie – zbudowana jest na nabożnych stosunkach do rosyjskiej pieśni ludowej, doskonałych warunkach wokalnych i oryginalnym sposobie wykonania.

Koncert artystki to niezapomniane wydarzenie w życiu kulturalnym kraju, który odwiedza.

Mick Jagger powiedział, że piosenkarka jest wysepką prawdziwej, wiecznej sztuki w oceanie współczesnej muzyki.

W latach 90-ych Żanna Biczewska zaczęła śpiewać pieśni białogwardyjskie (album Liuba, bratcy, liuba..,Russkaja golgota) a następnie utwory przepełnione duchową treścią - pieśni ojca Romana i pieśni napisane przez jej męża Giennadija Ponomariowa.

Niedawno pieśniarka poszerzyła swój repertuar o nowy cykl pieśni o Rosji, w którym dominuje temat carski (Wieruju, Mój narod, Swaboda, Dwugławyj orioł).

W 1998 roku Żanna otrzymała tytuł Narodowej Artystki Rosji.

Od 1999 roku artystka jest autorką i prowadzącą program autorski „Od serca do serca” w radiu „Głos Rosji”.

Żanna Biczewska to wielka postać rosyjskiej muzyki, wspaniała interpretatorka, której charakterystyczny głos i maniera są rozpoznawalne po kilku pierwszych frazach nastrojowej muzyki.
Uwaga! To jest archiwalny artykuł. Może zawierać niaktualne informacje.
2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5