Sąd Najwyższy zajmie się sprawą olsztyńskiego stowarzyszenia "Helper"

2022-01-20 17:21:30(ost. akt: 2022-01-20 15:32:18)

Autor zdjęcia: Archiwum GO/Przemysław Getka

Sprawa dotycząca nieprawidłowości w działalności stowarzyszenia „Helper” zostanie przekazana innemu sądowi. Wyjaśniamy, dlaczego.
Powraca temat głośnej sprawy o wykrytych nieprawidłowościach w działalności stowarzyszenia „Helper”. Sąd Okręgowy w Olsztynie zwrócił się do Sądu Najwyższego w Warszawie o przekazanie rzeczonej sprawy do rozpoznania innemu sądowi równorzędnemu, ponieważ w obecnych warunkach opinia publiczna może oprzeć się na fałszywych przekonaniach, że na przebieg procesu będą miały wpływ lokalne zależności i polityka.

Wśród osób oskarżonych w tej sprawie są bowiem wysoko postawieni funkcjonariusze samorządowej władzy wykonawczej, m.in. urzędującyprezydent Olsztyna oraz ławnik z Sądu Okręgowego w Olsztynie. Poza tym niektóre budynki użytkowane przez sądy znajdują się w zasobach miasta, na czele którego stoi oskarżony Piotr G.

Sąd zwrócił także uwagę, że sprawa stowarzyszenia „Helper” jest aktualnie przedmiotem dyskusji publicznej w lokalnym środowisku, budzi silne emocje, a do tego jest postrzegana jako sprawa o politycznych konotacjach. Z tego powodu w razie orzekania w tej sprawie przez sędziego SO w Olsztynie mogą pojawić się wątpliwości opinii publicznej, co do bezstronności działania organów wymiaru sprawiedliwości.

Sąd zaznaczył, że podobne stanowisko zajął również Prokurator Regionalny w Białymstoku. Oskarżyciel zwrócił się bowiem do SO z wnioskiem o rozważenie zasadności wystąpienia do Sądu Najwyższego o przekazanie sprawy innemu sądowi równorzędnemu ze względu na dobro wymiaru sprawiedliwości.

O sprawie "Helpera" szerzej pisaliśmy tutaj:


Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ania #3088636 21 sty 2022 15:27

  Jeżeli ktokolwiek w tym kraju wierzy w sprawiedliwość to jest naiwnym debilem.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 2. basilo #3088573 21 sty 2022 12:33

  Jakie polityczne? Tyle,że Arent jest kumpelką oskarżonych. Może i ją należałoby przesłuchać

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. AtoJa #3088531 21 sty 2022 10:00

   Tym samym olsztyński sąd oficjalnie podał do publicznej wiadomości to co i tak wszyscy w tym mieście wiedzą, że w Olsztynie rządzi układ zamknięty i presja na sąd byłaby tak duża, że uniemożliwiałaby sędziom i ich rodzinom normalne życie w tym mieście.

   Ocena komentarza: warty uwagi (15) odpowiedz na ten komentarz

  2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5