Klony koło Galerii Warmińskiej w Olsztynie idą pod topór

2021-10-19 07:08:06(ost. akt: 2021-10-18 18:39:01)
Dwa klony rosnące w pobliżu Galerii Warmińskiej zostaną wycięte

Dwa klony rosnące w pobliżu Galerii Warmińskiej zostaną wycięte

Autor zdjęcia: Google Maps

Władze miasta zadecydowały o wycięciu klonów przy Galerii Warmińskiej. Rosnące tam drzewa, kiedyś były pomnikami przyrody. Teraz muszą iść pod topór.
Trwa usuwanie wyschniętych klonów przy Galerii Warmińskiej. Drzewa miały status pomników przyrody. Jednak ze względu na ich zły stan oraz zagrożenie jakie stwarzały olsztyńscy radni w kwietniu podjęli decyzję o odebraniu im statusu. Ostateczną decyzję podjęto na sesji Rady Miasta, ale już wcześniej Komisja Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska z zarekomendowała usunięcie pomników przyrody - (4 głosy za zdjęciem statusu pomników przyrody, 1 przeciw, 1 wstrzymał się).

Przeciwny temu pomysłowi był radny Mirosław Arczak, który twierdził, że brakuje opracowania dendrologicznego, które dawałoby dowód na to, że stan drzew jest faktycznie nie do uratowania.

Te pomniki przyrody wchodzą w skład większej całości, czyli alei zabytkowej. Walorem przyrodniczym i krajobrazowym jest cały ciąg drzew, a nie tylko pojedyncze okazy. Dlatego trzeba rozpatrywać utratę dwóch drzew pod kątem krajobrazowym. Przebieg alei zostanie zakłócony — mówił Mirosław Arczak.

W miejscu klonów zostaną posadzone nowe drzewa. Tym razem będą to dęby

— Aleję drzew w tym miejscu uzupełnimy pięcioma dębami — informuje Tekla Żurkowska, miejska ogrodnik.

W kolejnych tygodniach usuniętych będzie około ośmiu drzew przy ulicach Kalinowskiego, Szostkiewicza, Wawrzyczka oraz na Nagórkach. Wśród nich są obumarłe jarzębie czy pusta wewnątrz, pochylona w stronę przystanku autobusowego wierzba.

— Do końca lutego następnego roku zaplanowano usunięcie także 11 drzew z Parku Podzamcze — informuje Michał Koronowski z Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie.

Wycięte zostaną m.in. schorowane i uschnięte lipy, klony oraz świerki, które zagrażają osobom spacerującym po terenie parku. Ponadto obumarłe drzewa w Parku Podzamcze znajdują się na terenach zarządzanych przez Wody Polskie. W 2021 roku ZDZiT dwukrotnie wzywał Wody Polskie do ich usunięcia. Wszystkie usunięte drzewa mają zostać zastąpione nowymi nasadzeniami.

źródło: UM/ własne


Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Magdalena Lechistan #3078193 19 paź 2021 09:52

  oho, no to pięknie się zajmowano tymi pomnikami przyrody, skoro uschły i teraz najlepiej wyciąć i zabetonować to miasto kompletnie!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (20) odpowiedz na ten komentarz

 2. maras #3078173 19 paź 2021 07:14

  Panie grzymowicz, proponuję wyciąć wszystkie drzewa w Olsztynie i w te miejsca wylać beton tak jak pan to lubi.

  Ocena komentarza: warty uwagi (25) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5