Drogi rozwoju

2021-10-01 12:30:00 (ost. akt: 2021-09-30 16:01:02)   Artykuł sponsorowany
Na początku września podpisano 19 umów na dofinansowanie inwestycji z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego na przejściach dla pieszych.

Na początku września podpisano 19 umów na dofinansowanie inwestycji z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego na przejściach dla pieszych.

Autor zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Olsztynie

Poprawa infrastruktury komunikacyjnej to jeden z priorytetów w działaniach władz samorządowych powiatu olsztyńskiego, który administruje siecią ponad 800 kilometrów dróg różnej kategorii.
Bez dobrych dróg nie będzie inwestycji i rozwoju naszego powiatu – mówi Andrzej Abako, starosta olsztyński. – Widać to najlepiej na przykładzie rozwoju miejscowości położonych wzdłuż obwodnicy Olsztyna. W mniejszej skali w gminie Purda, gdzie pod koniec ubiegłego roku zakończyliśmy duży, wart ponad 12 mln złotych, projekt dotyczący tzw. małej obwodnicy Klebarka i poprawy ekomobilności w gminie.

Obecnie Powiat remontuje między innymi tzw. wielką pętlę. To projekt związany z przebudową 27 kilometrów dróg powiatowych łączących drogę krajową nr 51 w Spręcowie (gm. Dywity) z drogą krajową nr 16 w Barczewie. Jej koszt oszacowano na prawie 48 mln zł. Inwestycja finansowana jest z pieniędzy unijnych, budżetu państwa, Powiatu Olsztyńskiego, wkładów własnych gmin Dywity i Barczewo. Do budowy wielkiej pętli milion złotych dołożył też lokalny przedsiębiorca. Inwestycja ma być gotowa na koniec sierpnia 2022 roku.
– Lepsza komunikacja to zwiększenie atrakcyjności terenów zarówno dla inwestorów, jak i obecnych i przyszłych mieszkańców gmin, a tym samym i powiatu – dodaje starosta.

Zarząd Powiatu podczas majowej wizji lokalnej na wielkiej pętli.
Fot. Starostwo Powiatowe w Olsztynie
Zarząd Powiatu podczas majowej wizji lokalnej na wielkiej pętli.

Tak jest i w gminie Stawiguda, gdzie trwa przebudowa skrzyżowania ulic Bartąskiej, Złotej i Stawigudzkiej w miejscowości Jaroty, w ciągu drogi powiatowej nr 1372N. Kosztem ponad 3,6 mln złotych pochodzących z rządowego Funduszu Rozwoju Dróg oraz budżetów powiatu i gminy powstaje tam rondo o wymiarach i parametrach dostosowanych do natężenia i struktury ruchu na tym skrzyżowaniu. Będzie też pełna infrastruktura towarzysząca: chodniki, zatoki autobusowe i przejścia dla pieszych.

Tych ostatnich jest w powiecie coraz więcej, gdyż kwestia bezpieczeństwa użytkowników dróg: kierowców, rowerzystów czy pieszych jest równie ważna co remonty i modernizacje.

Wkrótce rozpocznie się kolejnych dziewiętnaście tego typu inwestycji w gminach Biskupiec, Gietrzwałd, Olsztynek, Purda i Stawiguda. Projekty zakładają m.in. wykonanie dojść do przejść z zastosowaniem rozwiązań dla osób niewidomych, ich oświetlenie, właściwe oznakowanie poziome i pionowe oraz montaż urządzeń/elementów bezpieczeństwa ruchu drogowego (mat antypoślizgowych lub wyniesionych przejść dla pieszych). Obejmują również remont nawierzchni dróg w okolicach pasów.

Rok temu oficjalnie otwarto klebarską obwodnicę.
Fot. Starostwo Powiatowe w Olsztynie
Rok temu oficjalnie otwarto klebarską obwodnicę.

Wartość prac budowlanych to ponad 5 milionów złotych, z czego dofinansowanie wynosi prawie 3,5 miliona złotych. Pokrycie wkładu własnego zadeklarowały też gminy, na których terenie inwestycje będą realizowane.

– Cały czas składamy kolejne wnioski o dofinansowanie inwestycji związanych z modernizacją naszych dróg, czy to ze środków unijnych, czy też programów rządowych. Potrzeby mamy ogromne, a pieniędzy na ten cel niewiele – mówi Andrzej Abako. – Ale ważna jest tu dobra współpraca pomiędzy samorządami gminnymi i samorządem powiatowym, która pozwala nam na montaż finansowy zapewniający tzw. wkład własny, niezbędny do ubiegania się o środki zewnętrzne, dzięki czemu możemy podejmować trudne i kosztowne wyzwania.

Szczegółowa lista inwestycji na stronie powiat-olsztynski.pl.


Starostwo Powiatowe w Olsztynie
Starostwo Powiatowe w Olsztynie

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5