Budujesz dom? Zadbaj o odpowiednie przewody elektryczne

2021-03-24 18:48:24 (ost. akt: 2021-03-24 18:48:19)   Artykuł sponsorowany
Podczas remontu ważne jest, aby nie popełnić błędów i odpowiednio wykonać instalację elektryczną. Najlepiej zlecić to fachowcom. Najważniejszą rzeczą jest przygotowany starannie i pomyślnie wykonany projekt. Zadbajmy również o właściwy dobór przewodów. Wykonane są one najczęściej z aluminium lub miedzi. Które z tych dwóch rodzajów lepiej zastosować w swoim domu? Przedstawiamy ich zalety i wady.

Przewody aluminiowe


Przewody aluminiowe, to rozwiązania instalacji elektrycznej, używane nawet jeszcze kilkanaście lat temu. Niskie koszty aluminium sprawiły, że przewody wykonane z tego materiału były chętnie wykorzystane. Ich cena była kilkukrotnie niższa niż przewodów miedzianych. W czasach, gdy w naszych domach nie było zbyt wiele urządzeń elektrycznych, elektryka wykonana z aluminium spokojnie wystarczała.
Z pewnością do ich wad możemy zaliczyć niską przewodność w porównaniu z przewodami miedzianymi. Dlatego, aby w celu stworzenia przewodów elektrycznych z aluminium, konieczne jest zastosowanie większego jego przekroju, który jest prawie o 1/3 większy niż w przewodach miedzianych. Przewody aluminiowe ulegają również procesowi utleniania i pojawia się na nich nalot.
Niewątpliwie zaletą aluminium jest jego waga. W odniesieniu do przewodów elektrycznych, lekki surowiec jakim jest aluminium sprawia, że staje się łatwiejszy do zamontowania. Jako przykład mogą tutaj posłużyć przewody w liniach energetycznych napowietrznych. Wykonane są one z drutów aluminiowych lub aluminiowych stopowych. Ich mniejszy ciężar zmniejsza w znacznym stopniu siłę rozciągającą przyłożoną do przewodu i słupów.
Kable aluminiowe wykorzystywane są w kolejnictwie, technikach audiowizualnych, zakładach przemysłowych czy elektrowniach słonecznych.

Przewody miedziane


W instalacji elektrycznej, którą montujemy w domu lub mieszkaniu, najczęściej wybierane są przewody miedziane. Ich przewodność w odniesieniu do przewodów aluminiowych jest znacznie większa. Ze względu na swoją elastyczność, podczas układania przewodów nie ma problemów z ich instalacją. Niestety ta wada może dotyczyć przewodów aluminiowych, które posiadają niską odporność na rozciąganie i przewężanie. Łatwość montażu i wytrzymałość mechaniczna, to główne zalety przewodów wykonanych z miedzi. Instalacje te możemy bez problemy poszerzać i ulepszać. Jeden obwód może stworzyć nawet 10 gniazd.
Podczas tworzenia instalacji elektrycznej w domach, obecnie zalecanym i najczęściej wybieranym są przewody miedziane. Należy wziąć jednak pod uwagę fakt, że są one droższe przynajmniej kilkukrotnie od przewodów aluminiowych. Jednak pamiętajmy, że instalacja elektryczna tworzona jest na lata, dlatego zalecane jest, aby sięgnąć głębiej do kieszeni i zainwestować w przewody miedziane, które zapewnią nam jakość na długie lata. Ofertę kabli i przewodów miedziowych jednożyłowych lub wielożyłowych znajdziesz na https://dlaelektrykow.pl/65-kable-i-przewody. Najważniejsze produkty elektryczne w najlepszych cenach, które znajdą swoje zastosowanie zarówno we wnętrzach, jak i przestrzeniach otwartych.


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5