Zwrot podatku z zagranicy – mity, które warto obalić

2020-10-31 13:25:00 (ost. akt: 2020-11-01 18:05:27)   Artykuł sponsorowany
Zwrot podatku to konkretny i szczegółowo określony proces, pozwalający odzyskać nadpłacone podatki, także jeśli pracowało się za granicą. Mimo ścisłych regulacji prawnych, krąży wokół niego kilka błędnych przekonań, na skutek których wiele osób nie decyduje się na jego przeprowadzenie i przez to traci nawet spore sumy pieniędzy, które się im legalnie należą. Tak więc jakie mity najbardziej wprowadzają w błąd osoby, które pracowały lub pracują za granicą, o których można zapomnieć?
1. Podwójne opodakowanie emigrantów zarobkowych.
Spora liczba osób wracających do ojczyzny po pracy za granicą nie ubiega się o zwrot podatku w obawie, że otrzymując go z kraju, gdzie pracowało, będzie potem musiało zapłacić podatek w Polsce. Jednak składanie deklaracji podatkowych często jest obowiązkowe w wielu państwach, nawet jeśli przez jakiś czas mieszkało sie i pracowało za granicą. Jednak ponownie nie trzeba płacić podatku, co wynika z porozumienia o unikaniu podwójnego opodatkowania, które Polska zawarła z wieloma państwami i dzięki któremu możliwy jest zwrot podatku z zagranicy, z państw jak Holandia, Niemcy, Wielka Brytania, Norwegia, Szwecja, USA i wielu innych.

2. Zwrot podatku można uzyskać tylko za pośrednictwem specjalistycznych pośredników.
Korzystając z usług profesjonalnych firm, nadpłacone podatki można odzyskać szybciej i łatwiej, bo przechodzą one wszystkie etapy tego procesu za klienta. Jednak o zwrot może ubiegać się każdy samodzielnie. W takim wypadku musi on sam przygotować się i przejść przez całą procedurę. Należy zacząć od zapoznania się z zasadami tego procesu oraz zgromadzenia wszystkich wymaganych dokumentów, a następnie przejścia pozostałych kroków, specyficznych dla konkretnego kraju.
Średnio czas oczekiwania na zwrot, jeśli dokonuje się go przy pomocy pośrednika, wynosi od 3 miesięcy do pół roku. Jeśli o zwrot ubiega się samodzielnie, proces ten może zająć nawet rok. Zależy to bowiem od indywidualnego przygotowania i stopnia znajomości systemu podatkowego danego kraju. Przedłużenie następuje często na skutek jakichś błędów lub bariery językowej, ponieważ dokumenty i komunikacja z zagranicznym organem skarbowym odbywają się w języku danego kraju.
Jakie są zalety pośredników? Największą jest to, że specjalistyczna firma przyjmuje na siebie całą odpowiedzialność za koordynację i pomyślne zakończenie procesu zwrotu. Oznacza to, że klient może nie martwić się o pozyskanie dokumentów, poprawne wypełnienie deklaracji, rejestrację, kontakty z zagranicznym urzędem skarbowym itp. Inną ważną kwestią jest to, że dogłębne zrozumienie i znajomość zagranicznych systemów oraz przepisów podatkowych umożliwia profesjonalistom odzyskanie dla klienta maksymalnej kwoty nadpłaconych podatków. Jednak każda osoba fizyczna mająca prawo do zwrotu podatku może to zrobić sama dla siebie, a wszystko czego potrzeba, to determinacja i wytrwałość.

3. Zwrot podatku - utrata prawa do emerytury.
To fałszywe przekonie jest chyba najczęstsze i dla wielu osób jest powodem do zastanowienia i w końcu do zaniechania starania się o odzyskanie należących się podatków. Osoby te są przekonane, że jeśli otrzymają zwrot, to stracą prawo do emerytury i innych gwarancji socjalnych. Z tego powodu należy wyjaśnić, że zwrot nadpłaconego podatku w żaden sposób nie wpływa na prawo do emerytury i innycg świadczeń socjalnych.
Nadpłata podatku dochodowego od osób fizycznych jest zawsze zwracana podatnikowi na jego wniosek, niezależnie od tego, czy jest on obywatelem danego kraju, czy obcokrajowcem. Jeśli byłeś zatrudniony i płaciłeś podatki, nawet po powrocie do ojczyzny i otrzymaniu zwrotu podatku, twoje prawo do ubezpieczenia społecznego i emerytury pozostaje niezmienione, zarówno w Polsce, jak i za granicą.

4. Otrzymując zwort podatku, traci się prawo do dalszej pracy w danym kraju.
Jeszcze jeden dość częsty mit, o którym warto zapomnieć. Deklaracja podatkowa i otrzymanie zwrotu nadpłaconego podatku to nie uciekanie od obowiązku podatkowego, a prawo każdego pracującego w danym kraju. Jest to legalny, dokładnie opisany i uczciwy proces, nie mający nic wspólnego z prawem do dalszego zatrudnienia w danym kraju. Można bez problemu wrócić do pracy sezonowej lub stałej w danym państwie, albo w innym poza granicami Polski.

5. O zwrot podatku można ubiegać się, jeśli pracowało się przez kilka lat w danym kraju
Nierzadko istnieje przekonanie, że prawo do zwrotu podatku łączy się ze stażem pracy. W związku z tym pojawia się zaskoczenie na wiadomość, że odzyskać pieniądze z fiskusa można nawet wtedy, jeśli pracowało się tylko sezonowo. Prawo do zwrotu nie jest bowiem w żaden sposób zależne od okresu trwania zatrudnienia. Nieważne, ile się pracowało w danym kraju – kilka miesięcy, czy klika lat. Okres ten ma wpływ na wysokość zwrotu, ale nie na samo prawo do jego otrzymania.
Inną kwestią jest termin przedawnienia. Każde państwo ustala go indywidulanie i wynosi on od 3 do 5 lat. Znaczy to, że za tyle lat wstecz można ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku dochodowego. Jeśli pracuje się w danym kraju od 6 lat, a o zwrot można się ubiegać się za ostatnie 5 lat, to pieniędzy nie otrzyma się za jeden rok.
Nieważne, jak długo pracowało się za granicą, po powrocie do ojczyzny ma się prawo do otrzymania zwrotu nadpłaconego podatku dochodowego, bez utraty prawa do dalszej pracy w danym kraju, emerytury lub innych gwarancji socjalnych. O zwrot podatku można ubiegać się samodzielnie, albo zlecić go specjalistom.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Susan Benson #3007455 | 10.10.*.* 17 lis 2020 06:50

    Witam, Potrzebujesz pomocy finansowej? Jestem Susan Benson. Jestem pożyczkodawcą, a także doradcą finansowym. Potrzebujesz kredytu biznesowego, pożyczki osobistej, pożyczki hipotecznej lub pożyczki na realizację swojego projektu? jeśli Twoja odpowiedź brzmi tak, zalecam kontakt z moją firmą. Świadczymy wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe, w tym pożyczki długoterminowe i krótkoterminowe. Aby uzyskać więcej informacji, napisz do nas e-mailem: (sunshinefinancialgroupinc@gmail.com) lub wyślij mi wiadomość bezpośrednio na WhatsApp przez: +447903159998 i otrzymaj natychmiastową odpowiedź. Jesteśmy firmą świadczącą kompleksowe usługi finansowe i staramy się pomóc Ci spełnić wszystkie Twoje aspiracje. Specjalizujemy się w dostarczaniu strukturalnych rozwiązań finansowych dla osób fizycznych i firm w najbardziej efektywny i najszybszy sposób. Oto kilka powodów, dla których warto skontaktować się z nami w sprawie pożyczki; * Wygoda - Możesz ubiegać się o pożyczkę w dowolnym miejscu i czasie. * Elastyczna kwota - Ty decydujesz, ile chcesz pożyczyć. * Szybkie bezpośrednie finansowanie - otrzymaj pożyczkę w ciągu 24 godzin od zatwierdzenia. * Elastyczne oprocentowanie 3%. * Wysokie wskaźniki akceptacji * Elastyczna spłata - masz szansę wybrać datę spłaty, tygodniową, miesięczną lub roczną na okres 1-30 lat. * Prosta aplikacja online. * Spersonalizowane wskazówki i wiedza. * Brak ukrytych opłat Nie trać okazji z powodu braku funduszy. Skontaktuj się z moją firmą już teraz, możemy pomóc Ci w uzyskaniu pożyczki, ponieważ pomogliśmy wielu osobom i organizacjom, które borykają się z trudnościami finansowymi na całym świecie Aby uzyskać więcej informacji na temat naszej oferty pożyczki, prosimy o przesłanie nam wniosku o pożyczkę za pośrednictwem: E-mail: sunshinefinancialgroupinc@gmail.com Wha tsApp: +447903159998 Pośrednicy / konsultanci / brokerzy mogą przyprowadzać swoich klientów i są w 100% chronieni. Z pełnym zaufaniem będziemy współpracować z korzyścią dla wszystkich zaangażowanych stron.

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5