Czy planetarium w Olsztynie zostanie zabytkiem?

2020-01-11 07:59:00(ost. akt: 2020-01-10 18:56:03)

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

Pisaliśmy już o tym, że wpisanie planetarium do rejestru zabytków jest... plotką. Razem z WUOZ wyjaśniamy, o co chodzi.
— To nie jest tak, że WUOZ chce coś wpisać do rejestru. Musimy przeprowadzić postępowanie dowodowe — podkreśla Bartłomiej Skrago, rzecznik WUOZ.

Skoro to nie inicjatywa urzędu, to skąd pomysł, żeby się tym zająć?

— Dyskusja zaczęła się przy postępowaniu w sprawie dworca — wyjaśnia Bartłomiej Skrago. Kilka lat temu Magdalena Gawin (generalny konserwator zabytków — red.) zwracała uwagę na coraz większy problem z zachowaniem budynków z lat 70. i pytała, czy nie ma przykładów rozwiązań architektonicznych, które warto zachować. Przez kilka lat przerabialiśmy temat dworca, ale nie ukrywamy, że chcielibyśmy wziąć na tapetę obiekty, które w naszej ocenie są o wiele lepszym przykładem architektury modernistycznej. Stąd zainteresowanie planetarium. Przyszedł na to czas z uwagi na zamknięcie postępowania w sprawie dworca. Warto się zastanowić nad tym okresem w naszej architekturze.

Planetarium ma też ciekawą historię, bo jest związane z rocznicą urodzin Kopernika, a poza tym to jedno z większych planetariów w Polsce. Sam budynek ma pewne wyjątkowe cechy, które być może warto objąć ochroną konserwatorską. Wszczęliśmy więc postępowanie administracyjne, byliśmy na oględzinach, ale to nie jest jednoznaczna sytuacja. Budynek ma swoje przekształcenia, nie jest też w najlepszym stanie technicznym, choć na pewno w lepszym niż dworzec.

Przypomnijmy, że miasto wstrzymało dotacje na remont zabytków, bo w budżecie zabrakło na to pieniędzy. Dotacje przyznawano od 2006 r.

pj


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl



Doceń sportowców i podziękuj im za sportowe emocje!

Trwa 59. Plebiscyt na 10 Najpopularniejszych Sportowców Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Głosować można do 7 lutego.

Więcej informacji o plebiscycie >>>TUTAJ.


Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. wu #2847552 | 88.156.*.* 11 sty 2020 18:13

  Temat zastępczy dla dworca, z którym nadal się nic nie dzieje.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Co juz nieudacznicy z ratusza; #2847470 | 95.160.*.* 11 sty 2020 16:33

  Chca wziac sie za Planetarium,no tak teren atrakcyjny obok budow wiezowca to i teren by sie przydal pod drugi wiezowiec i nastepne bedzie w kieszeni 10% dla urzedasa,

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. XXX #2847371 | 188.147.*.* 11 sty 2020 13:59

  Po dworcu planetarium ?? ludzie ogłupieli cy co :-P. Jak już chcą tak zabytków to może olsztyńską atenę na pieczewie też wpiszą do rejestru zabytków ???

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 4. Nerw mnie bierze.... #2847290 | 83.9.*.* 11 sty 2020 11:09

  jak czytam o zabytkach typu dworzec czy planetarium gdy tuż obok popadają w ruinę takie zabytki jak np. koszary przy Jagiellońskiej czy nagrobki na cmentarzu przy św. Józefie i wiele innych cennych zabytków!

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

 5. Mazur #2847284 | 5.60.*.* 11 sty 2020 10:49

  Proponuję wpisać do rejestru wszystkie bloki z wielkiej płyty z lat 70 -tych i nie trzeba będzie na siłę szukać innych obiektów. Ą poważnie, czytam i oczom nie wierzę, chyba niektóre osoby nie mają nic do roboty że zajmują się takimi bzdetami. Prawdę ktoś napisał, że jakie miasto takie zabytki. Z braku czegoś sensownego szuka się na siłę dla wyrobienia normy różnych straszydel (i to jeszcze tandetnie wykonanych). Nie zauważa się natomiast jednego, że region popada w coraz większy marazm i rośnie dystans rozwojowy nawet do Podlasia czy Rzesziwszczyzny (O Wielkopolsce to już nawet nie wspominam bo to jak inne państwo niemal - proponuje pojechać i porównać). Co ja mówię, do Białegostoku nawet już bardzo daleko i dystans się pogłębia bo Białystok dziś jest świetnie skomunikowany i wręcz w oczach się rozwija (byłem 10 lat temu i teraz jeżdżę służbowo raz na jakiś czas i widzę kolosalne zmiany). W ogóle nasz region to dziwny region bo wszędzie inwestycje infrastrukturalne są bardzo pożądane i władze wręcz biją się o przebieg dróg, kolei etc na swoim terenie bo to skok rozwojowy i możliwości inwestycyjne. A u nas odwrotnie. I mamy skansen który się pogłębia. Odpowiada to chyba tylko daczoeiczom i warszawiakom którzy mają wszystko gdzieś byle mieć spokój na swojej daczy. A niektóre samorządy zamiast patrzeć persoektywicznie patrzą tylko od - do. A to się szybko zemsci, co ja mówię już przynosi to marne efekty.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  Pokaż wszystkie komentarze (8)
  2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5