Olsztyńscy radni dyskutowali o stanie miasta i podwyżkach za parkowanie

2019-11-27 17:33:34(ost. akt: 2019-11-28 07:52:00)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

W środę odbyła się sesja Rady Miasta Olsztyna. Wiele wskazywało na to, że do wymiany zdań może dojść podczas głosowania w sprawie Strefy Płatnego Parkowania. Było jednak zupełnie inaczej. Uchwała została przegłosowana i czekają nas podwyżki.
Jeszcze zanim rozpoczęto obrady, ślubowanie złożyła nowa radna. Będzie reprezentowała klub Prawa i Sprawiedliwości. To Edyta Markowicz, która zajęła miejsce Michała Wypija. Przypomnijmy, że mandat byłego już radnego wygasł, ponieważ w ostatnich wyborach parlamentarnych polityk uzyskał mandat posła na Sejm. Podczas środowej sesji radni dyskutowali też na tematy związane m.in. z edukacją, gminnym programem profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii na rok 2020, a także o realizacji projektów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej.

Największą dyskusję wywołał jednak punkty jedenasty, dotyczący raportu o stanie miasta. Wiele wskazywało również na to, że podobnie może być chwilę później, gdy przedstawiono projekt zmian w Strefie Płatnego Parkowania. Konkretnie chodziło o ustalenie strefy płatnego parkowania w stolicy Warmii i Mazur, zasad jej funkcjonowania oraz wysokości stawek opłat i opłaty dodatkowej oraz sposobu ich pobierania.

Jak się jednak okazało, po odczytaniu projektu uchwały przez Marcina Szwarca, dyrektora Zarządu Dróg Zieleni i Transportu w Olsztynie i otwarciu dyskusji, niemal od razu ją zamknięto, bo nikt się do niej nie zgłosił.

Jakie zatem postanowienia ostatecznie uchwalono? Potwierdziło się wszystko to, o czym informowaliśmy na łamach Gazet Olsztyńskiej w ostatnim czasie. Jeśli chodzi o najważniejsze zmiany, to rozszerzono zasięg strefy, a na preferencyjne podejście będą mogły liczyć osoby płacące podatki w Olsztynie.

Całość zmian została jednak podzielona na dwa etapy. Pierwszy ma zacząć obowiązywać od lutego przyszłego roku. Na jego podstawie zostanie podwyższona cena parkowania.

Oprócz tego zlikwidowana zostanie podstrefa żółta, którą zastąpi obecna podstrefa czerwona. Ponadto strefa płatnego parkowania miałby obowiązywać od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-17.00.

Drugi etap wprowadzony zostanie prawie pół roku później, a dokładnie w lipcu. Wtedy opłata za parkowanie wzrośnie o kolejne kilkadziesiąt groszy. Wzrośnie również miesięczny abonament aż do 250 zł, a roczny do 1000 zł. Na ulgi będą mogli jednak liczyć posiadacze Olsztyńskiej Karty Miejskiej, potwierdzającej opłacenie podatku dochodowego na rzecz gminy Olsztyn.

Jeśli ten warunek zostanie spełniony, użytkownika będą obowiązywały stawki wprowadzone w pierwszym etapie, a więc te z lutego 2020 roku. Drugi etap to również rozszerzenie Strefy Płatnego Parkowania. Zgodnie z naszymi zapowiedziami zmodernizowane mają zostać również parkomaty. Po zmianach będzie można m.in. zapłacić w nich kartą, a same urządzenia mają być zasilane energią słoneczną.

Uchwała została przyjęta trzynastoma głosami "za". Siedmiu radnych było przeciwnych. >>> Więcej o zmianach w Strefie Płatnego Parkowania

kuch
Komentarze (22) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Janusz #2826289 | 5.173.*.* 28 lis 2019 17:44

  Najważniejsza rzecz podnieść podatki ,a to że właśnie niszczą jezioro długie wycinając wszystko w pień to nic, piękne miejsce na mapie Olsztyn już zaczyna wyglądać jak staw, Brawo rządzący, mówią że coś z drzewami było nie halo, ale jak znam życie zaraz się pojawi deweloperska i wyleja beton, brawo, coraz lepiej to wygląda, ręce opadają.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. zapomieli o #2826119 | 89.228.*.* 28 lis 2019 12:52

  parkingu dla kasty, dlaczego kaste nie kasuja i nie sa karani mandatami karnymi, nawet powinni miec sprawe karna , gdyz zachodzi ciaglosc wykroczen inni - zwykli szarzy mieszkancy byli juz dawno ukarani

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 3. Toffi #2826028 | 37.47.*.* 28 lis 2019 10:47

  Tradycyjne zapytanie. Czy wszyscy radni byli trzeźwi podczas sesji?

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz

 4. kos #2825958 | 31.0.*.* 28 lis 2019 09:11

  puki człowiek z zarzutami będzie rządził Olsztynem przenoszę swoje podatki do innego miasta, podatki swoje i swojej firmy nawet długoletni przewodniczący tego miasta przeniósł swoją firmę piekarniczą do Barczewa , Sprint też uciekł z Olsztyna jak wiele wiele innych firm a i olsztyniacy z większymi dochodami pobudowali swoje domy w gminach ościennych i tam zostawiają podatki a miasto pod rządami tego pana nie powiększyło swoich granic wzorem innych miast i stąd mamy sytuację że ci co pozostali w tym mieście muszą płacić coraz większe podatki , podziękujcie za to również platformie która rządzi Olsztynem od kilkunastu lat i gazecie która na czele ze swoim cenzorem lobbuje na rzecz tych ludzi

  Ocena komentarza: warty uwagi (26) odpowiedz na ten komentarz

 5. Taxi #2825954 | 83.9.*.* 28 lis 2019 09:03

  Gdyby nie rządzili idioci to zrobiono by parkingi. Zyskali by kierowcy i zarobiło Miasto...

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (22)
2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5