Odkurzacze automatyczne — na co zwrócić uwagę przy zakupie?

2018-12-11 14:23:20(ost. akt: 2018-12-12 09:49:30)
Współcześni producenci odkurzaczy stwierdzili, że szkoda tracić czas na ręczne robienie odkurzaczem.
Dlatego też stworzyli odkurzacz automatyczny, który pozwoli nam uwolnić się od tego obowiązku domowego raz na zawsze. W dalszej części tego artykułu dowiesz się, na co zwracać uwagę, aby kupić idealny model odkurzacza automatycznego.

Jak działają odkurzacze automatyczne?

Odkurzacze tego typu dostępne są w szerokim przedziale cenowym, co wpływa na ich ilość funkcji, czas pracy, stopień hałasu i przede wszystkim na sam sposób działania. Odkurzacze automatyczne zwane inaczej robotami odkurzającymi zostały stworzone do tego, aby samodzielnie wysprzątać za nas podłoże w domu, zarówno parkiet, jak i dywan. Możliwe staje się to dzięki zamontowaniu specjalnych czujników oraz systemów zaprogramowanych w taki sposób, aby swobodnie poruszać się po wybranym pomieszczeniu.

Czujniki

Inteligencja robotów odkurzających wynika przede wszystkim ze sporej ilości czujników, które są odpowiednio ułożone. Dzięki temu nie musimy obawiać się, że odkurzacz uderzy w ścianę lub obije meble. Im więcej takich czujników, tym większa sprawność i skuteczność urządzenia. Nie ma co ukrywać, droższe modele posiadają znacznie więcej czujników, niż tańsze, przez co spełniają swoje zadania znacznie lepiej i szybciej.

System czyszczący

Większość odkurzaczy automatycznych nie ma zbyt dużej mocy, jednak bez problemu radzą sobie z piaskiem, kurzem, czy zanieczyszczeniami w sypkiej postaci. Istnieją również modele, które dostosowane są do sprzątania sierści psów i kotów. Taką możliwość dają dwie szczotki, które zajmują się zgarnianiem zanieczyszczeń do urządzenia, a dzięki większej szczotce brud zostaje zassany do pojemnika. Uwidacznia się tutaj to, jak duże znaczenie odgrywa moc robota, gdyż im większa ona będzie, tym zasysanie zanieczyszczeń będzie skuteczniejsze, a podłoga, czy też dywan będą lśnić czystością. Wśród zastosowań modeli z najwyższej półki jest również możliwość zbierania mokrych zanieczyszczeń.

Pojemnik

Wielkość pojemnika odgrywa niebagatelną rolę, gdyż wpływa na ilość zanieczyszczeń, które mogą zmieścić się w robocie odkurzającym. Zdecydowanie rozsądniejszym rozwiązaniem będzie wybranie takiego urządzenia, które będzie w stanie pomieścić większą ilość brudu. Dobrym rozwiązaniem będą modele posiadające pojemniki o pojemności nawet 2 litrów. Warto jednak uzmysłowić sobie to, że pojemniejszy pojemnik to również większy rozmiar samego odkurzacza. Lepiej jednak wybrać odrobinę większy model, którego nie będzie trzeba co po chwilę opróżniać i kontrolować jego pracę, niż upierać się przy bardzo małym robocie.

Kamery i skanery

Istnieją modele, które dodatkowe wyposażone są dodatkowe w kamery oraz skanery. To kolejny sposób, zaraz po czujnikach, dzięki któremu robot odkurzający będzie wiedział, w jaki sposób może poruszać się po mieszkaniu, aby nie spotkać na swojej drodze jakiegoś zagrożenia. Działanie takich urządzeń opiera się na wcześniejszym skanowaniu całego pomieszczenia i tworzeniu mapy, która ułatwia proces poruszania. Niektóre modele dodatkowo potrafią także same namierzyć miejsce, gdzie robot będzie mógł naładować akumulator lub w okolice miejsca, gdzie zazwyczaj jest przechowywany.

Materiał Partnera powstał we współpracy z irobot.pl

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Michalina G #2721714 | 77.253.*.* 24 kwi 2019 12:11

    Dla mnie najważniejszy jest czas pracy i moc, wiadomo, że taki odkurzacz ma odkurzać a nie rozmiatać śmieci. ja mam roombę 980 i bardzo ją sobie chwalę.

    odpowiedz na ten komentarz

  2. Marek #2645925 | 78.9.*.* 18 gru 2018 09:39

    moim zdaniem najważniejsze to sprawdzić ile czasu działa na jednym ładowaniu, ile czasu się ładuje i jaki ma system do zbierania włosów/sierści. np roomba e5 ma dwie szczotki wiec już żaden włos się nie przeslizgnie i nie zostanie na podłodze

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5