Prohibicji olsztynianie mówią: nie! Picie "pod chmurką''? Stanowcze tak!

2018-07-25 12:07:30(ost. akt: 2018-07-25 15:38:08)
zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Z przeprowadzonej w dniach 5-20 lipca ankiety oraz z badań opinii społecznej wynika, że większość mieszkańców sprzeciwia się wprowadzeniu zakazu sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych w Olsztynie. Olsztynianie chcą jednak stworzenia miejsc, w których legalnie wypijemy piwo ''pod chmurką''.
Olsztynianie nie popierają prohibicji w sklepach. W zorganizowanej przez społeczników z "Wizji Lokalnej" ankiecie, w której udział wzięło ponad 1000 osób, opowiedzieli się w 96% za wyznaczeniem, na wzór chociażby Warszawy, Poznania czy papieskich Wadowic, specjalnych stref grillowych umożliwiających wypicie piwa czy wina pod tzw. "chmurką".

- Mieszkańcy jasno wskazali władzom, że powrotu do czasów PRL sobie nie życzą. Co więcej w zdecydowanej większości są za liberalizacją podejścia do alkoholu na świeżym powietrzu. Naszą zgłoszoną już radnym i prezydentowi propozycją jest wypracowanie kompromisu umożliwiającego mieszkańcom legalne i podkreślamy - kulturalne, zrobienie grilla przy butelce piwa czy lampce wina w miejscach, w których i tak od lat się spotykają - mówi Paweł Klonowski, przewodniczący Stowarzyszenia "Wizja Lokalna".

Strefy, wyznaczane są najczęściej w miejscach zwyczajowo przyjętych przez mieszkańców, a jednocześnie znajdujących się w odpowiedniej odległości od zabudowy mieszkaniowej. Są one również dodatkowo znakowane, wyposażane w śmietniki do selektywnej zbiórki odpadów i toalety oraz monitorowane, w tym przez dodatkowe patrole policji i straży miejskiej.
 
Elementem kompromisu powinno być oczywiście konsekwentne egzekwowanie przepisów w zakresie porządku, kultury czy bezpieczeństwa. Pamiętajmy jednak, że to nie brak zakazów jest powodem złych zachowań, bo z tymi mamy do czynienia również i teraz.

Wskazane wyniki są kompletnym zaprzeczeniem dotychczasowych działań Miejskiego Zespołu Profilaktyki i Terapii Uzależnień, który powołując się na rozmowy z Uniwersytetami III Wieku, Kurią Arcybiskupią, radami osiedli i organizacjami pozarządowymi, przygotował uchwałę całkowicie zakazującą sprzedaży alkoholu w godzinach 22-6, sprzeciwiając się też miejskim "grillowiskom". Uchwała w ostatniej chwili nie została poddana pod głosowanie, a sprawa skierowana do konsultacji.

W czwartek 26 lipca dowiemy się, jak w tej sytuacji zachowają się radni.

źródło: Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich "Wizja Lokalna"

Komentarze (39) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. docho #2545066 | 83.9.*.* 28 lip 2018 15:31

  w Nowym Jorku w czasie prohibicji sprzedażą alkoholu zajmowała sie głownie mafia żydowska, a Polska poszła pod zabory też przez alkohol sprzedawany głownie przez Zydów. PRL promował chlanie bo pijakami było łatwiej rządzić , a na czele Państwa oczywiście od 1945 roku stali Zydzi przysłani z ZSRR. Jak nie na pierwszej linii to żona Żydóweczka albo kochanka. No tragedia z tym rozpijaniem Narodu, a potem narzekania że się mało zarabia a leczenie wątroby kosztuje szczególnie kiedy to sa miliony wątrób.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. docho #2545065 | 83.9.*.* 28 lip 2018 15:20

  PRL to jedna wielka strefa picia i szczania po kątach . Dlaczego ograniczenia sa błednie kojarzone z PRL , to chyba przez tych co w PRL nie żyli i nie pamietają. W PRL przy kazdym sklepie kiosku , pijalni zawsze pod chmurka kłebił się tłum degeneratów spozywajacych piwko w ilościach powodujacych natychmiastowe oznakowanie terenu wyczuwalniej z kilometra. Dopiero upadek komuny spowodował znikniecie z krajobrazu i powolne wymarcie klienteli. Czy zwolennicy picia chca powrotu PRL i kłebiących sie tłumów trunkowych przy kazdym punkcie sprzedazy ? Cos sie komuś po pier wsze bało . Za PRL nie było problemu picie piwa w parku czy na stadionie. Po meczu Stomilu na Warmii zbieracze butelek wynosili je na worki do skupu.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 3. artek #2544616 | 78.28.*.* 27 lip 2018 15:04

  Mnie tam wystarczą puby, mam swój ulubiony, gdzie zawsze chodzę na perłę i jakoś mnie nie ciągnie w plener

  odpowiedz na ten komentarz

 4. twój radny wie lepiej #2544360 | 89.228.*.* 27 lip 2018 03:01

  Dariusz Rudnik (PIS) - za prohibicją Grzegorz Smoliński (PIS) - za prohibicją Elżbieta WIrska (PIS) - za prohibicją Marian Zdunek (Grzymowicz) - za prohibicją Nelly Antosz (Małkowski) - za prohibicją Leszek Araszkiewicz (PIS) - za prohibicją Jarosław Babalski (PIS) - za prohibicją Zbigniew Dąbkowski (Grzymowicz) - za prohibicją Krystyna Flis (Małkowski) - za prohibicją Mirosław Gornowicz (Grzymowicz) - za prohibicją Wanda Jabłońska (Grzymowicz) - za prohibicją Joanna Misiewicz (PO) za prohibicją Danuta Ciborowska (SLD/PO/niezrzeszona) - za prohibicją Ewa Piotrowska (PIS) - za prohibicją

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 5. XYZ #2543972 | 81.190.*.* 26 lip 2018 15:46

  oby takiej strefy nie był na plaży miejskiej bo strach bedzie tam pójść na wieczorny spacer ogólnie taką strefą jest starówka i tak powinno zostać

  odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (39)
2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5