Wieża na dachu miasta. Rośnie kościół na Popiełuszki

2014-10-05 08:00:00(ost. akt: 2014-10-04 15:43:51)
Cechą charakterystyczną nowego olsztyńskiego kościoła jest wieża. Ma 42 metry, a sanktuarium znajduje się w najwyższym geograficznie punkcie Olsztyna.

Cechą charakterystyczną nowego olsztyńskiego kościoła jest wieża. Ma 42 metry, a sanktuarium znajduje się w najwyższym geograficznie punkcie Olsztyna.

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

W Olsztynie powstaje nowy kościół. To sanktuarium Jana Pawła II przy ul. Popiełuszki. W niedzielę (5 października) zostanie tu wmurowany kamień węgielny. — Kamień pochodzi z Jerozolimy — mówi ks. Klepacki, proboszcz parafii św. Mateusza na osiedlu Generałów.
Cechą charakterystyczną nowego olsztyńskiego kościoła jest wieża. — Ma 42 metry — mówi ks. Artur Klepacki. — W chrześcijaństwie wieża jest symbolem życia duchowego. Nasza będzie też punktem widokowym. Bo sanktuarium znajduje się w najwyższym geograficznie punkcie Olsztyna. Z wieży rozciąga się wspaniały widok na miasto. Można stąd zobaczyć większość olsztyńskich kościołów.

Sprawdziliśmy. Na wieżę prowadzą betonowe schody. Ze szczytu widać wspaniałą, jesienną panoramę Olsztyna i imponujący rozwój nowej części miasta.

Sanktuarium zostało zaprojektowane, jak mówi proboszcz, w stylu romańskim z elementami nowoczesnymi. Kościół będzie surowy w wystroju, ale ciepły. Dlatego wieża została zbudowana z architektonicznego betonu. Jego zaletą jest to, że nie trzeba murów tynkować. Nad wejściem będzie znajdowała się romańska rozeta. Po lewej stronie od niego zaplanowano miejsce na kaplicę Najświętszego Sakramentu. Będzie czynna całą dobę, żeby każdy bez względu na porę mógł się tu pomodlić.

Wnętrze kościoła, wyznaczone teraz przez betonowe kolumny, nie wydaje się duże. — Ale sanktuarium jest tylko o 7 metrów krótsze od olsztyńskiej katedry — mówi ks. Klepacki. — Pomieści 500 wiernych. Teraz w okolicy mieszka 7500 osób. W przyszłości będzie ich 15 tys. Parafia jest rozwojowa. Rocznie średnio chrzcimy 100 dzieci i mamy tylko 6 pogrzebów.

Z myślą o dzieciach po lewej stronie prezbiterium powstanie kaplica dla rodzica. Będzie oddzielona szklanymi drzwiami i wyłożona grubą miękką wykładziną.

Ołtarz ma być kamienny. Będzie to jeden surowy blok. Za ołtarzem ma się znaleźć mozaika. — Mamy kontakty z Włochami, gdzie produkuje się najpiękniejsze kamienie i chcielibyśmy, aby jej autorem był mistrz ks. Marco Rupnik, jezuita pochodzący ze Słowenii — dodaje proboszcz.

W nowej świątyni znajdą się również drewniane dźwigary i szklana kalenica dachu. — Będziemy ją otwierać w pogodne dni — zapowiada ksiądz.

Kościół znajduje się na działce o powierzchni 0,77 ha. Po jego prawej stronie jest budowany dom parafialny. Na górze znajdą się trzy mieszkania dla księży, na dole dwa duże pomieszczenia dla parafian. Z kolei w przyszłym przykościelnym ogrodzie ksiądz chce urządzić letnią herbaciarnię i zbudować fontannę.

Kiedy sanktuarium będzie gotowe? — To zależy od ofiarności parafian, którym już teraz jestem wdzięczny za datki — odpowiada ks. Klepacki. — Za dwa lata zakończymy stan surowy.

Ale już w najbliższą niedzielę po mszy, która rozpocznie się o godz. 13, w sanktuarium zostanie wmurowany kamień węgielny (kamień jest z Jerozolimy) i tuba czasu. W metalowym pojemniku znajdzie się także piątkowe wydanie „Gazety Olsztyńskiej”.

MZG

Komentarze (56) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Alex #1501460 | 79.188.*.* 7 paź 2014 08:00

  Nie jestem zwolennikiem budowy kościołów w Olsztynie po tym jak swój kościół buduje Zapadka. Czas na zmianę proboszcza na Pieczewie. Na Bajkowej ks. Marian już dawno wykończył w środku Kościół, wygląda Super. Znam ks. Artura i wiem że sobie świetnie poradzi i zazdroszczę tej parafii takiego proboszcza. Czas na zmiany na Pieczewie żeby coś się ruszyło trzeba zmienić jak najszybciej proboszcza. Nawet parafianie uciekają z dziećmi do komunii na Bajkową bo tam jest świetna atmosfera. Pozdrowienia dla ks. Mariana i trzymam kciuki za ks. Artura

  odpowiedz na ten komentarz

 2. ania #1501259 | 46.186.*.* 6 paź 2014 20:52

  jakoś kojarzy mi się z meczetem

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 3. zuzia #1500592 | 81.190.*.* 5 paź 2014 22:14

  Nie zazdroszczę mieszkańcom, którzy będą mieli dzwon pod samymi oknami, będzie jak na Mlecznym, gdzie kościół między domkami stoi.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 4. Mr.Chemtrail #1500578 | 188.30.*.* 5 paź 2014 21:58

  No w końcu stawiają w Polsce Elektrownie Atomową i to w Olsztynie!! ...ładne niebo nad Olsztynem macie :P

  odpowiedz na ten komentarz

 5. lucyfer666 #1500556 | 88.156.*.* 5 paź 2014 21:29

  Naród ogłupiony, katabasy rządzą.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-8) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (56)
2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5