W Olsztynie jest na czym oko zawiesić

2014-09-26 09:55:28(ost. akt: 2014-09-26 11:42:34)
Park Centralny

Park Centralny

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Olsztyn jest stolicą regionu nazywanego zielonymi płucami Polski. Dlatego kto wie, czy — oprócz inwestycji drogowych, rzecz jasna — nie najważniejsze jest to, co dzieje się w przestrzeni miejskiej. Gołym okiem widać, jak przez ostatnie lata zmieniły się olsztyńskie parki, place, otoczenie jezior. Wszystko to wyraźnie wpłynęło na wzrost atrakcyjności Olsztyna. Z okazji kończącej się wkrótce kadencji zapraszamy do przeglądu inwestycji, które w ostatnich 4 latach najbardziej zmieniły miasto.
Park Centralny
O sukcesie miejsca, które z zarośniętych krzakami 13 hektarów zamieniło się w efektowny park Centralny, świadczą tłumy mieszkańców spędzających tam wolny czas. Przy okazji wielu z nich na nowo odkryło urokliwe brzegi rzeki Łyny. Budowa parku Centralnego kosztowała ok. 10,7 mln zł. Dzięki tym pieniądzom w samym sercu Olsztyna pojawiła się fontanna z zadaszoną sceną i małym amfiteatrem. Atrakcji jest więcej, ponieważ w parku pojawiły się również ścieżki rowerowe i spacerowe, kładki na Łynie, altany, place wejściowe, system oświetleniowy, wiele miejsc siedzących i mnóstwo zieleni. Co ważne, jest też bezpiecznie. W parku, oprócz patroli policji i straży miejskiej, czuwa nad tym system monitoringu. Park Centralny już jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w mieście. Jego atutem jest także bliskie sąsiedztwo galerii handlowej.

Park Jakubowo
Rewitalizacja miejsca, które dla wielu olsztynian jest symbolem Zatorza, została wybrana w głosowaniu na projekt ogólnomiejski w premierowej edycji olsztyńskiego budżetu obywatelskiego. A było o co walczyć, bo to miejsce, chociaż ma niepowtarzalny urok i bogatą zieleń, potrzebuje pomocy.
Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie ogłosił już przetarg na wykonanie robót uwzględnionych w pierwszym etapie długo wyczekiwanej inwestycji. Prace zakładają rozbiórkę nawierzchni i demontaż elementów małej architektury, budowę nowych ścieżek i ponowny montaż ławek parkowych. Zagospodarowanie parku będzie związane z wymianą nawierzchni ścieżek z tradycyjnej na mineralną, wykonaniem korytek ściekowych i przepustów na potrzeby ułożenia kabli pod przyszłe oświetlenie w obrębie Stawu Browarnianego. Prace nie będą jednak łatwe, ponieważ bogate przyrodniczo miejsce figuruje w rejestrze konserwatora zabytków.

Park Jakubowo

Park Podzamcze
Zdaniem wielu mieszkańców to jeden z najbardziej malowniczo położonych parków w mieście, w bliskim sąsiedztwie Starego Miasta. Park Podzamcze zajmuje powierzchnię ok. 5,7 hektarów i podzielony jest na trzy sektory. Prace na pierwszych dwóch zostały już zakończone. Finał rewitalizacji ostatniego zaplanowano jeszcze na ten rok. Przebudowa parku Podzamcze ma kosztować ponad 8,5 mln zł.
Na tym jednak parkowa inwestycja się nie skończy, ponieważ ratusz planuje w przyszłości połączenie parku Podzamcze z parkiem Centralnym, a także plantami wzdłuż muru katedralnego przy ulicy Pieniężnego. Przypomnijmy, że kilka tygodni temu władze miasta podpisały już umowę na przygotowanie projektów budowlanego i wykonawczego plant.

Jezioro Długie
Wystarczy wybrać się tam w weekend, żeby się przekonać, że jest to bezsprzecznie jedno z ulubionych miejsc olsztynian do spacerów, biegania i jazdy na rowerze. Czasami trudno jest tam znaleźć nawet wolną ławkę. Po latach rekultywacji jeziora, które wróciło do życia, przystąpiono także do uporządkowania malowniczych brzegów. Inwestycja uwzględniała budowę nowego mostu, która kosztowała blisko 4 mln zł. Powstały również kilometry ścieżek spacerowo-rowerowych okalających śródmiejskie jezioro. Niedawno zamontowano tam również kamery monitoringu.
Całkowity koszt zagospodarowania brzegów Jeziora Długiego wyniósł prawie 6,3 mln zł. Inwestycja nie należała do najłatwiejszych ze względu na bogaty starodrzew składający się na otoczenie jeziora.

Jezioro Długie

Jak się zmieniły miejskie place
Olsztyn może pochwalić się wieloma placami, które nadają miastu charakter i pełnią funkcje reprezentacyjne. Niestety ich wcześniejszy, czasami bardzo zły stan techniczny mocno pozbawiał ich tej roli, tak samo jak zwykłego uroku. Od 2010 roku wiele się jednak zmieniło, chociaż gorących debat o przyszłym wyglądzie placów nie brakowało. Łączny koszt ich rewitalizacji szacuje się na 9,3 mln zł. Dzięki tak dużym pieniądzom Olsztyn może pochwalić się ciekawymi placami, na których można teraz spędzać wolny czas. Miastu przybyły piękne przestrzenie, które powoli zdobywają serca mieszkańców i budują swoją tożsamość.

Plac Jedności Słowiańskiej

• Prace na leżącym u zbiegu alei Piłsudskiego i ulicy Głowackiego placu Solidarności zakończyły się jesienią 2011 roku. Zagospodarowanie wspomnianego terenu było tematem gorących dyskusji między urzędnikami, mieszkańcami i przedstawicielami lokalnych stowarzyszeń. W końcu jednak udało się dojść do porozumieniem, czego efektem była przebudowa dużego terenu za blisko 2,5 mln zł. Dominującym elementem tego miejsca jest pomnik Wolności Ojczyzny. Co ważne z punktu widzenia kierowców, na placu powstało 130 miejsc postojowych.

• Rewitalizacja placu Konsulatu Polskiego pochłonęła ok. 1,8 mln zł (wkład miasta wyniósł ok. 400 tys. zł). Zgodnie z założeniami zespołu kierującego inwestycją, plac stał się pomnikiem spełniającym przede wszystkim funkcję edukacyjną i dalej reprezentacyjną. Dlatego właśnie na placu Konsulatu Polskiego stanęły efektownie podświetlane tablice z tekstami odnoszącymi się do najważniejszych wydarzeń z historii Polski. Poza funkcją informacyjną plac odgrywa również rolę dodatkowego oświetlenia tej części śródmieścia. Szklane tablice z symbolicznymi orłami są podświetlane diodami w technologii LED.

Plac Konsulatu

• 2,2 mln zł (wkład miasta: ponad 900 tys. zł) to z kolei suma, która odmieniła mieszczący się tuż przy Urzędzie Miasta plac Jana Pawła II. Przed ratuszem zmieniono nie tylko nawierzchnię, pojawiły się również nowoczesne lampy. Nie brakuje też zieleni.

• Rozciągający się od ulic 11 Listopada, Nowowiejskiego i Skłodowskiej-Curie po ulicę Pieniężnego plac Jedności Słowiańskiej to zdecydowanie miejsce, które przysporzyło miastu najwięcej kłopotów. Wszystko dlatego, że pełną rewitalizację placu Jedności Słowiańskiej utrudniło odkrycie historycznego barbakanu przy Wysokiej Bramie. Pracujący na miejscu archeolodzy dokonali — ich zdaniem — sensacyjnego odkrycia. W niespodziewanie odkrytych ruinach, które sięgają ok. 6 metrów pod ziemią, natknęli się na bezcenne przedmioty. Wśród nich znalazło się m.in. 120 kul armatnich pochodzących najprawdopodobniej z XVI wieku. W wykopie znaleziono również monety niemal ze wszystkich epok historycznych. Obecnie teren przed Wysoką Bramą został ogrodzony. Niewykluczone, że w przyszłości cenne archeologicznie miejsce będzie wyeksponowane jako atrakcja turystyczna dla zwiedzających. Pojawiło się już kilka takich koncepcji.

erbe

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (39) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. kosc #1507528 | 81.190.*.* 14 paź 2014 18:18

  tylko wazeliny brak

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

 2. olsztynianka #1494750 | 83.28.*.* 27 wrz 2014 16:27

  te zielone płuca niedługo (po tej i przyszłych zimach) będą wyglądać jak płuca starego palacza papierosów - ludzie palą w piecach czym popadnie bo nie stać ich na kupno opału i zamiast zbudować porządną elektrociepłownię i podłączyć wszystkie budynki do centralnego miejskiego ogrzewania to buduje się tramwaje, galerie, itd

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. moze jakieś #1494448 | 83.9.*.* 27 wrz 2014 05:34

   Konkrety co powstało za Czesława, Czesława .M lat....gdzie te procesy o zniesławienie ;) wolę babcie z dworca na prezydenta od komucha i jeszcze cenzora oskarżonego o gwałt

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Do wiekszosci ponizej #1494390 | 176.221.*.* 26 wrz 2014 22:12

    Malkontenci jak zwykle nie zawiedli. Nie ważne co i o czym pisza. Powód do niezadowolenia zawsze jest. Prawda jest taka - narzekacie tzn ze nie jesteście zadowoleni z życia. Jaka na to rada - eutanazja albo wyprowadzcie się stad. Po co tu zyjecie skoro nic wam się nie podoba może w innych miastach jest super i sielanka. Zrobcie przysluge temu miastu i wyjedzcie stad

    odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    1. nexes #1494358 | 88.156.*.* 26 wrz 2014 21:15

     Niestety nieudacznictwo ratuszowe mydli mieszkańcom oczy jakimiś parkami, beton placami itd. Jeżeli nie będziecie mieli pracy, stracicie mieszkanie to zawsze możecie spać w parku centralnym lub jakubowym. Jeżeli nie będziecie mieli co jeść, to grzybowicz chętnie poczęstuje was świeżą parkową trawką lub kawałkiem betonu. Wizja Olsztyna jest przerażająca , czysta głupota i nieudacznictwo. Gdzie nowi inwestorzy ? Nowe normalne miejsca pracy? - przypominam normalne miejsca pracy to nie galeria handlowa , za 1500 zł, na umowę śmieciową i dla studentów.

     Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

    Pokaż wszystkie komentarze (39)
    2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5