Olsztyn wzbogaci się o stację pomiarów GPS

2014-09-02 18:00:10 (ost. akt: 2014-09-03 10:43:28)
Stacja pomiarów GPS w Olsztynie zostanie otworzona w OPN-T

Stacja pomiarów GPS w Olsztynie zostanie otworzona w OPN-T

Autor zdjęcia: Paweł Kicowski

Nasze miasto stanie się częścią elitarnego projektu tworzącego ogólnoświatowy, cywilny system nawigacji satelitarnej (GNSS). 8 września Centrum Geomatyki i Nowoczesnych Technologii Satelitarnych zainauguruje otwarcie stacji GNSS w Olsztyńskim Parku Naukowo-Technologicznym.
Uroczyste otwarcie stacji poprzedzi konferencja naukowa, na której zostanie podpisana umowa o współpracy OPN-T z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w zakresie zarządzania stacją i prowadzenia badań naukowych. Placówka GNSS usytuowana została na piętrze obiektu L2.

Jej zadaniem będzie stałe monitorowanie, prowadzenie obserwacji oraz wprowadzanie poprawek do pomiarów GPS na obszarze miasta Olsztyna. W przyszłości planowane jest podłączenie stacji do ogólnopolskiej sieci stacji referencyjnych, aby tam przesyłane były dane pomiarowe z Olsztyna.

Według naukowców główną koncepcją systemu GNSS jest eliminacja typowych wad GPS poprzez zwiększenie liczby punktów pomiarowych prowadzących stały monitoring danych pozycyjnych.

Źródło: Urząd Miasta Olsztyna

Komentarze (12) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. FIKI MIKI #1475822 | 91.231.*.* 3 wrz 2014 12:47

  Fiki Miki ot łupi Miki!

  odpowiedz na ten komentarz

 2. miki #1475710 | 89.228.*.* 3 wrz 2014 10:21

  UWAGA !! Bojkot!! Bojkotujemy Wirtualną Polskę. Nowa strona startowa jest tragiczna, na filmikach załozyli blokady by kto ma Adbloka nie mógł oglądać. Od dzisiaj bojkot!! Nie wchodzimy na WP. Nie otwieramy żadnych stron na WP i nie ogladamy filmików!! Tacy pazerni na kasę to niech się udławią!! A ta startowa strona w formie kafelek jak w windows 8 jest do bani!! Nie wchodzić nie czytać!! Tylko na pocztę!! Razem możemy wiele!! Nie dajmy się!! Miesiąc, dwa trzy nie wchodzimy!!! Wchodzić i czytać na regionalne portale lub inne!! WP niech spada na szczaw!! Spadną przychody z reklam to wróca starą stronę!! Niech każdy wkleja ten tekst na wszystkich stronach WP przez tydzień lub dwa, niech każdy ma okazję przeczytać i przyłączyć się do bojkotu!! Niech gimbaza z WP nauczy się szanować czytelnika!!! Do boju!!! Wszyscy razem. Każdy codziennie niech to wkleja, nawet na innych portalach!! W jedności siła!! Nawet i Herkules dupa gdy ludzi kupa!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 3. Sasza Pankratov #1475638 | 88.156.*.* 3 wrz 2014 08:42

  Podajcie namiary, trafić nie mogę :)

  odpowiedz na ten komentarz

 4. @# #1475571 | 83.31.*.* 3 wrz 2014 06:32

  "Nasze miasto stanie się częścią elitarnego projektu ..Uroczyste otwarcie stacji .." " NO TAK PATOLOGIO SAMI NIE WIECIE CO MACIE A NOWE ,CZYLI A STARE OTWIERACIE ..."A TO CO PACANY JEST "W chwili obecnej działa w Polsce 11 stacji permanentnych GPS. Trzy stacje to Borowiec, Józefosław i Olsztyn (Lamkówko) należą do światowej sieci stacji o najwyższej dokładności programu IGS (International GPS Service). Pięć polskich stacji - oprócz trzech stacji IGS również stacje Borowa Góra i Wrocław) - należy do permanentnej sieci europejskiego programu EUREF (EPN - EUREF Permanent Network) i służy do monitorowania europejskiego układu odniesienia EUREF (European Reference Frame). Na wspomnianych stacjach utrzymywane są również inne służby permanentne " I CALY TEN WASZ STARY ,CZYLI TERAZ NOWY (GNSS). TO NIE WYPAŁ BO JEST TZW .BAZUJE NA SATELITACH PO ZSSR TU NAWET MACIE PACANY " GNSS-1 bazuje na istniejących segmentach orbitalnych GPS Navstar i rosyjskiego systemu GLONASS." A JEST EMBARGO WOJNA UNII Z ROSJA I ROSJA WAM NIE DA WAM DANYCH BO SA SATELITY STARE Z 1977 ROKU I ROBIĄ DUŻE PRZEKŁAMANIE A USA MA OD 25 LAT KOMERCYJNY SYSTEM NASA I WAM ZA DARMO NIE DA DANYCH MUSICIE PŁACIĆ ABONAMENT ZA STARE OBECNE JUŻ DANE TYLKO ZAKTUALIZOWANE ODPŁATNIE NA ŻYCZENIE ZAMAWIAJĄCEGO ,WIEC PAPA NICZEGO NOWEGO NIE MACIE A WDRAŻACIE JAKO SUKCES .NO CÓŻ UNIE MAMY WIEC ZA KASĘ STARE WDRAŻACIE JAKO NOWOŚĆ BY TYLKO PIENIĄDZE WYDAĆ BO DAJĄ WAM ..PRAWDA INACZEJ BY BYŁ WYWIAD Z PANIĄ Z PROFESOR W UWM A JAKOŚ NIE MA...

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)

  1. Ed #1475568 | 83.9.*.* 3 wrz 2014 06:15

   Jedna różnicówka już jest na kortowie. Dla użytkowników DGPS to dobra wiadomość, reszta nie ma pojęcia o co chodzi. Gdyby jeszcze te poprawki były udostępniane za darmo...

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (12)
  2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5