Robotnicy odkopali browar zamkowy w parku

2014-08-25 18:38:26(ost. akt: 2014-08-25 18:10:16)

Autor zdjęcia: Bartosz Cudnoch

Siedemnastowieczny browar odkryli archeolodzy w parku Podzamcze w Olsztynie. Między ulicą Nowowiejskiego a Casablanką można oglądać pozostałości kamiennych i ceglanych murów. Co się z nimi stanie? — Zostaną opisane, zabezpieczone i zasypane — powiedział nam Adam Mackiewicz, archeolog. — Widzimy, jakie są problemy z wykopaliskami pod Wysoką Bramą.
Trwa rewitalizacja parku Podzamcze.Zmienia się wygląd terenu przy ulicy Nowowiejskiego, wokół fontanny z rybą po budowane nowe schody prowadzące w kierunku mostu Jana. Przy Casablance archeolodzy odkryli pozostałości dawnego budynku.

— To najprawdopodobniej browar z przełomu XVI i XVII wieku — wyjaśnia Adam Mackiewicz, którego firma prowadzi badania. — Widać, że był to budynek murowany, a nie wykluczone, że wcześniej browar był drewniany. Teren, gdzie stał był podmokły, stąd leżące tam bale. Analiza dendrochronologiczna pozwoli określić ich wiek. 
Na pozostałości browaru archeolodzy natrafili podczas badania poprzedzającego ułożenie kanalizacji sanitarnej w remontowanym parku. — Teraz wojewódzki konserwator zabytków wstrzymał prace do zakończenia badań — tłumaczy Mackiewicz.
Ale jak dodaje, badania archeologiczne, dobiegają końca i w tej części parku obejmą tylko ten obszar. 
Opracowanie wyników badań i podsumowanie będzie dopiero we wrześniu — dowiedzieliśmy się w Urzędzie Miasta. Mackiewicz powiedział nam, że do połowy przyszłego miesiąca relikty zostaną zabezpieczone i .... zasypane. — Widzimy, jakie są problemy z wykopaliskami pod Wysoką Bramą — podkreśla. Przypomnijmy, że tam archeolodzy odkryli w 2012 roku pozostałości średniowiecznej baszty, a w kolejnych latach dwa filary średniowiecznego mostu. Dzisiaj są ogrodzone, ale jak zostaną zagospodarowane, jeszcze nie wiadomo.

Z odkrycia pozostałości starego browaru ucieszył się Rafał Bętkowski, autor książki "Olsztyn, jakiego nie znacie". W grudniu ubiegłego roku napisał obszerny artykuł o zamkowy browarze, zamieszczony w miesięczniku "Debata" . — Wiadomo było, że taki browar istniał — powiedział nam. — Ponieważ nazywano go zamkowym, sądzono, że znajdował się na zamku. Jednak gdy przeanalizowałem stare dokumenty, okazało się, że browar zbudowano na podzamczu. Z ksiąg podatkowych z 1673 roku wynika, że znajdowała się tam kuźnia miedzi i browar właśnie.


Więcej o browarze w parku Podzamcze we wtorkowym wydaniu Gazety Olsztyńskiej. Gazeta dostępna też w formie PDF na kupgazete.pl


Komentarze (17) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. PP #1470802 | 178.181.*.* 27 sie 2014 13:50

  Ciągle jakieś znaleziska w tym mieście! No tak, jak się tyle lat nic nie budowało, nie remontowało, to nie było wykopalisk. A jak się od kilku lat ciągle coś robi, to co chwilę jakaś nowość. A raczej starość. ;)

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. zębowa wróżka #1470641 | 80.51.*.* 27 sie 2014 11:07

  przy okazji odnalezienia tego wykopaliska przypomniała mi się sprawa odkopania przepompowni przy Wojska Polskiego, ktoś wpadł na "genialny" pomysł zrobienia w chodniku dwóch szklanych kafli żeby niby tam można było zajrzeć. Odkąd to istnieje nic nie widać bo jest zaparowane, za to w zimę można na tym niezłego orła wywinąć, tym bardziej że pod śniegiem nie widać, póki się nie stanie. Niech ktoś coś z tym zrobi bo w końcu ktoś się połamie!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. olsztyniak #1469989 | 5.184.*.* 26 sie 2014 12:36

  młyn tak samo miał być oddany do konca lipca a jak jest każdy widzi-z tego smrodu z zamkniętego przepływu rzeki ,bawiace się tam dzieci dostaną choroby!!!!!!!!!!!!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 4. badyl #1469900 | 79.189.*.* 26 sie 2014 10:42

  "Kogo to obchodzi" ten tekst często się tu pojawia. Świadczy on tylko o nieuctwie wpisujących, chyba ukończyli słynną akademie rolniczą.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 5. a #1469867 | 77.114.*.* 26 sie 2014 09:52

  pod wysoką bramą powinni to ładnie wyczyścić nałożyć na to stalową ramę pokrytą grubym robiącym za bruk i każdy był by zadowolony. Archeolodzy bo dalej mogli by sobie patrzeć na te ruiny i Olsztynianie którzy mogli by normalnie się poruszać po centrum.

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (17)
  2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5