Pojawiły się już grzyby w lasach. Najwięcej jest kurek

2014-07-09 08:44:37(ost. akt: 2014-07-09 08:51:38)

Autor zdjęcia: Andrzej Mielnicki

W podolsztyńskich lasach pojawiły się już grzyby. Na razie najwięcej jest kurek, ale trafiają się i prawdziwki. A komu się nie chce wybrać samemu do lasu, może zajrzeć na targowisko.
— Nie ma lekko, bo trzeba rano wstać — śmieje się Marzena Krupa, która wczoraj sprzedawała kurki na targowisku koło Zatorzanki. — W lasach jest sucho, to grzybów nie ma jeszcze za wiele. Najwięcej jest kurek, ale trafiają się też czerwone łebki, kanie. Dzięki temu człowiek może zarobić parę groszy.

Ceny kurek są podobnie do ubiegłorocznych. Mały pojemnik kosztuje 4 zł, a większy dwa razy więcej. — Wezmę dwa mniejsze — mówi olsztynianka, która podeszła, żeby kupić u pani Marzeny kurki. — Zrobię sos i jajecznicę. Jest pyszna z kurkami — zachwala.

Kupowanie na targowisku ma jeszcze jedną zaletę — czuwa tam klasyfikator. We wtorek nie dopuścił do sprzedaży czterech kań, które sprzedawała grzybiarka na targu przy ul. Grunwaldzkiej. Grzyby były niekompletne, brakowało pierścienia i bulwy zarodnikowej. — A grzyb musi były cały, żeby mieć stuprocentową pewność — tłumaczy Paweł Palczewski, kierownik Zakładu Targowisk Miejskich w Olsztynie.

Klasyfikator ze zrozumiałych powodów woli dmuchać na zimne. Dzięki czujności pracowników ZTM cztery lata temu nie doszło do tragedii. Nie dopuścili do sprzedaży muchomorów sromotnikowych, które kobieta pomyliła z kaniami.
W razie wątpliwości zawsze można skorzystać z pomocy grzyboznawcy w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. — Na razie nie ma grzybiarzy, ale sezon dopiero się zaczął — mówi Magdalena Łaszczewska, grzyboznawca z WSSE. — A chcąc uniknąć pomyłki, po prostu nie zbierajmy grzybów, których nie znamy.

am

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. aaa #1434694 | 80.55.*.* 9 lip 2014 11:36

  Mały .duży co to znaczy. Oj pismaki zero , kompletne zero.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Jakis punkt zaczepienia prosze #1434620 | 84.62.*.* 9 lip 2014 10:07

  Maly pojemnik, duzy pojemnik. Napiszcie prosze cos o wadze, bo te pojecia duzy i maly nikomu nic nie mowia.

  odpowiedz na ten komentarz

 3. przez takie artykuły #1434618 | 88.156.*.* 9 lip 2014 10:06

  jutro juz tych grzybów nie będzie cała szarańcza poleci wygniecie naśmieci itp a grzyby to już są od miesiąca i wcale ich nie ma dużo ogólnie jest bardzo sucho.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5