Pod Olsztynem będą podsłuchiwać sygnały pochodzące z kosmosu

2014-06-09 13:50:09(ost. akt: 2014-06-09 14:16:19)
Centralne skupisko anten w Holandii

Centralne skupisko anten w Holandii

Autor zdjęcia: LOFAR / ASTRON

W Bałdach pod Olsztynem stanie specjalne urządzenie do badań w zakresie bardzo niskich częstotliwości. Interferometr LOFAR, bo tak się owo urządzenie nazywa, zajmie się badaniem obiektów wczesnego Wszechświata (np. świecących radiowo obłoków wodorowych i protogalaktyk), a także studiowanie ewolucji galaktyk, ich gromad oraz radiogalaktyk i kwazarów.
W środę w Centrum Edukacji Technologicznej „Stara Kotłownia” w Kortowie spotkają się przedstawiciele jednych z największych uczelni w Polsce. Podczas spotkania, omawiany będzie plan budowy, i funkcjonowania trzech polskich stacji systemu LOFAR: w Łazach, Bałdach oraz Borowcu.

Spotkanie jest efektem podpisania umowy pomiędzy Konsorcjum POLFAR, w skład którego wchodzi Uniwersytet Warmińsko-Mazurski a AstroTec Holding B.V.

Instrument LOFAR, który ma stanąć pod Olsztynem to unikatowe narzędzie radioastronomiczne. Będzie pracować w zakresie bardzo niskich częstotliwości (10 - 240 MHz), do tej pory słabo zbadanym przez radioastronomów. Instrument ten umożliwi badania obiektów wczesnego Wszechświata (np. świecących radiowo obłoków wodorowych i protogalaktyk), a także studiowanie ewolucji galaktyk, ich gromad oraz radiogalaktyk i kwazarów informują naukowcy.

System LOFAR składa się z 25 tys. anten znajdujących się w różnych miejscach kontynentu. Ich centralne skupisko położone jest w Holandii. A dokładnie w holenderskim Groningen, gdzie poprzez światłowody przesyłane będą wszystkie informacje z podolsztyńskiego radioteleskopu.

LOFAR umożliwi także poznanie własności cząstek promieniowania kosmicznego, aktywności słonecznej, promieniowania radiowego planet, jak i właściwości plazmy okołoziemskiej. Pozwoli również na badania szerokiej klasy obiektów astronomicznych wykazujących rozbłyski, jak np. okolice czarnych dziur czy gwiazd neutronowych w układach podwójnych. Wszystkie te programy stanowią unikatowe laboratorium plazmy kosmicznej w warunkach nieosiągalnych w ziemskich laboratoriach.


W skład konsorcjum POLFAR wchodzi Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Centrum Astronomiczne Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie, Uniwersytet Szczeciński, Uniwersytet Zielonogórskiego, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu oraz Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowego PIONIER jak również twórcy interferometru radiowego LOFAR z Holenderskiego Instytutu Radioastronomii ASTRON na czele z dr RenéVermeulen – dyrektorem Departamentu Obserwacji Radiowych oraz dr Ronaldem G.B. Halfwerk – dyrektorem AstroTec Holding B.V.

Wydział Geodezji i Gospodarki Przestrzennej UWM to liczący się w świecie ośrodek badawczy w zakresie geodezji satelitarnej. Tu znajduje się główne centrum obliczeniowe do tworzenia globalnych map stanu ziemskiej jonosfery IGS (w obserwatorium wydziałowym w Lamkówku pod Olsztynem). Obserwatorium jest placówką naukową Wydziału Geodezji i Gospodarki Przestrzennej UWM. Naukowcy z UWM oceniają wyniki analiz stanu jonosfery dostarczone m.in. przez NASA (USA), ESA (Europejska Agencja Kosmiczna - europejski odpowiednik NASA), czy Instytut Astronomiczny Uniwersytetu w Bernie (Szwajcaria)Komentarze (11) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. BRESLAUER #1414674 | 31.61.*.* 10 cze 2014 17:02

  ha ha bardzo niskie częstotliwości 10 MHz do 24 MHz ! Toż to w pasmach amatorskich !! Leją wodę równo, albo redaktorzynka co napisał nie ma pojęcia co to są bardzo niskie częstotliwości !!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 2. kosmita #1414610 | 83.6.*.* 10 cze 2014 15:37

  hehe.... sygnały nadchodzące z kosmosu....niezły kit dla impotentów umysłowych. Po czasie się okaże, że to jakaś tarcza albo inna broń USraela. Banana nie przyjeżdzał przecież na piwo do POlskich pachołków.....

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. KarOLA #1414343 | 81.190.*.* 10 cze 2014 09:13

  Digidongi też będą ?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 4. BW #1414082 | 88.156.*.* 9 cze 2014 20:27

  Oby tylko nie okazało się potem, że to "tarcza antyrakietowa"... albo inne amerykańskie biznesy...

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-7) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. A durszlaki na glowe beda rozdawac.? #1414025 | 83.8.*.* 9 cze 2014 19:11

   Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Bardzo mozliwe, ze w celu osiagniecia wiekszego efektu i uzbiernia swiekszych tzn. funduszy/ pozyskania/ dziadowania/ wszyscy naukowcy od konserwatora i sprzataczki odposzukiwania zgubionych srub i srubokretow podczas budowy tej stacjiUFO/ UNO. PGR----- wszyscy przybeda w DURSZLAKACH NA GLOWACH I MAXI PAMPERSACH. Ciao Bambino. CAle szczescie . ze ten ARTYKUL TO BUJDA NA RESORACH DLA GLUPKOW i niema nic z rzeczywistoscia.Szkoda bylo pisania./ SR W BANIE W PORC?

  Pokaż wszystkie komentarze (11)
  2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5