Olsztyn pomaga przetrwać historii

2014-04-12 15:25:00(ost. akt: 2014-07-02 09:47:52)
Zwykły spacer ulicami Olsztyna może okazać się niezwykłą lekcją historii. Opowiada ją nam wyjątkowy nauczyciel: zabytki. Dlatego tak ważna jest dbałość o ich kondycję. Olsztyn jest dobrym przykładem tego, jak skutecznie można oszukać czas i uratować piękne miejsca od zapomnienia.

Teatr im. Stefana Jaracza


Wybudowany w latach 1924-1925 budynek jest przykładem architektury modernistycznej. Ochroną konserwatora zabytków został objęty pod koniec lat 80. Remont generalny obejmujący prace konserwatorskie i budowlane rozpoczął się w 2010 r. W trakcie prac m.in. odrestaurowano pomieszczenia reprezentacyjne teatru (sala duża, hol, foyer), klatki schodowe i korytarze. Odtworzono także pierwotną kolorystyki wnętrz. Odnowiono trzy sale teatralne. Prace konserwatorskie nieco się przedłużały z powodu odkrycia zabytkowych malowideł na ścianach.

Kamienica Naujacka


Powstała według projektu nieznanego z nazwiska architekta. W 1907 r. budynek przebudowano, tworząc secesyjny pałacyk mieszkalny o zróżnicowanej bryle z licznymi balkonami, wieżyczkami. Sto lat później rozpoczęto prace związane z adaptacją kamienicy na siedzibę Miejskiego Ośrodka Kultury. Inauguracja działalności kulturalnej odbyła się w czerwcu 2008 r.

Tartak Raphaelsohnów


Dawny budynek tartaczny położony niedaleko Starego Miasta to przykład obiektu poprzemysłowego, który zyskał nową funkcję. Decyzja o rewitalizacji zniszczonego budynku i adaptacji na potrzeby Centrum Techniki i Rozwoju Regionu Muzeum Nowoczesności zapadła w 2009 r. Inwestycję przy wsparciu środków unijnych rozpoczęto w 2012 r. Prace dobiegają końca.


Kamienica przy placu Bema 3/4


Została wzniesiona w latach 1902-1903. Budynek od początku charakteryzował się bogatym wystrojem architektonicznym utrzymanym w stylu neorenesansowym. Uroku dodają jej m.in. detale elewacji, stolarka drzwiowa oraz szpiczaste hełmy wieżyczek. W ubiegłym roku odremontowana została elewacja kamienicy.

Kościół św. Wawrzyńca w Gutkowie


Jego powstanie jest datowane na początku XV wieku. Kościół jest niewielką, ceglaną budowlą bez wyodrębnionego prezbiterium. Przez lata się zmieniał, czego jednym z przykładów było dobudowanie w XVI w. drewnianej wieży z dzwonnicą posiadającą murowaną podstawę. Podczas badań konserwatorskich na ścianach wewnątrz świątyni odkryto fragmenty gotyckich malowideł z końca XV w. Polichromie przedstawiają m.in. „Ważenie dusz”, „Zamek”, „Ukrzyżowanie” i „Świętego Wawrzyńca”.

Kotłownia w Kortowie


Dawna kotłownia powstała w latach 1884-1889. Była częścią Prowincjonalnego Zakładu Psychiatrycznego. W drugiej połowie XX w. obiekt rozbudowano m.in. o dwa kotły typu La Monta. Adaptacja budynku na Centrum Edukacji Technologicznej rozpoczęła się w 2011 r. 85 proc. środków pochodziło z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej, pozostałe 15 proc. z budżetu państwa. Dziś w zmodernizowanym obiekcie mieszą się m.in. Centrum Innowacji i Transferu Technologii oraz Biuro ds. Projektów Zagranicznych. Stara kotłownia jest także miejscem nauki dla studentów.

Warzelnia przy al. Wojska Polskiego


Pierwsze budynki produkcyjne browaru przy al. Wojska Polskiego zostały wybudowane w 1887 r. Przez kolejne 18 lat warzelnia była wielokrotnie modernizowana. Do upadłości zakładu, który przez lata był uznawany za największy w mieście, doszło w 1931 r., ale czas stagnacji trwał tylko do przejęcia browaru przez nowego właściciela. Po upadku warzelni w 2007 r. obiekty kupił prywatny właściciel. W latach 2011-2012 budynek został zaadaptowany na mieszkania.

Dawna wieża ciśnień, dziś obserwatorium astronomiczne przy ul. Żołnierskiej 13


Została wzniesiona w latach 1897-1899. W latach 1978-1979 w wyłączonej z eksploatacji wieży ciśnień powstało obserwatorium astronomiczne. W 2007 r. przeprowadzono kompleksowy remont zabytku. Było to możliwe dzięki projektowi „Konserwacja i modernizacja wieży ciśnień”, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. W 2008 r. Olsztyn został laureatem ogólnopolskiego Konkursu Generalnego Konserwatora Zabytków „Zabytek zadbany” za przeprowadzenie remontu dawnej wieży ciśnień.

Dom przy ul. Leśnej 36 (dawniej Leśna 18)


Budynek administracyjno-socjalny miejskiej oczyszczalni ścieków został wzniesiony w 1899 r. Jako jeden z nielicznych budynków z przełomu XIX i XX w. w Olsztynie posiada szkieletową konstrukcję ścian poddasza o dekoracyjnie wycinanych, giętych zastrzałach. Po wcześniejszym przygotowaniu kompleksowej dokumentacji na zlecenie Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków w latach 2010-2011 przeprowadzono remont budynku oraz prace adaptacyjne w związku z planowanym przeznaczeniem obiektu do obsługi pracowników PWiK.

Kamienica przy ul. Orkana 13


Prace konserwatorsko-restauratorskie elewacji frontowej wraz z zabytkową stolarką i klatką schodową przeprowadzono w latach 2011-2013. Przywrócono wówczas historyczną aranżację kolorystyczną elewacji i klatki schodowej, a na odrestaurowanych oknach zrekonstruowano pierwotne wykończenie malarskie w postaci tzw. mazerunku. Na klatce schodowej zrekonstruowano też historyczną dekorację w postaci malowanej lamperii.

Willa przy ul. Marii Zientary-Malewskiej 21


W latach 2010-2011 przeprowadzono kompleksowy remont i adaptację niszczejącego budynku, który datowany jest na początek XX w. Właściciele obiektu podjęli się trudnego wyzwania: kompleksowej rewaloryzacji zabytku zakładającej przywrócenie jego oryginalnej formy i pełne wyeksponowanie wartości zabytkowej. W trakcie prac udało się zachować i zakonserwować niemal całą, odsłoniętą spod wtórnych tynków drewnianą konstrukcję szkieletową ścian poddasza. Na podstawie dawnych fotografii zrekonstruowano balkon, a także pozostałe detale drewnianej konstrukcji.

erbe

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (15) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Pan Mayers #1386238 | 46.204.*.* 1 maj 2014 01:46

  Chyba sobie żarty stroicie. Zalewska i cała świta z urzędu miasta z naczelnym archeologiem - monopolistą dbają wyłącznie o skręcenie kasy przy przetargach. Jeżeli w ogóle zrobią przetarg. Na badania pod Wysoką Bramą poszło już ponad milion i efektem jest ułożenie przebiegu murów innym kolorem płyty chodnikowej. Dbanie na iście światowym poziomie. A sitwa z urzędu miasta, mzdim i wkz swoje zarobiła mydląc Wam oczy

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Dzisiaj... #1374279 | 178.42.*.* 13 kwi 2014 18:02

  rano pospacerowałem po Starym Mieście. Elewacje tych może nie zabytkowych ale dodających uroku kamienic są w opłakanym stanie. Warto i o nie zadbać!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 3. Kazik z miasta #1374102 | 188.33.*.* 13 kwi 2014 12:35

  Dobrze że prawdziwi polacy nie interesują się zabytkami Olsztyna.Gwiazda Dawida na jednym z odnowionych gmachów nie wytrzymała by proby czasu.Adresu nie podam by nie kusić losu i oszczędzić wlaścicielowi funduszy.

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  1. olsztyniak #1374098 | 188.33.*.* 13 kwi 2014 12:30

   Jak Olsztyn pomaga historii?.Proszę wskazać miejsce,tytuł prasowy odnoszący się do pobytu na obecnych ziemiach Warmii biskupa włoskiego Eneasza Sylwiusza,ktorego wybrano Papieżem PIUS 2.

   odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. wiksen #1374030 | 88.156.*.* 13 kwi 2014 10:47

    Olsztyn to jeden wielki skansem dla starych dziadów, wszedzie beton place, pomniki, pseudo parki itd. Zero lotniska, normalnych dróg, zero inwestorów i nowych miejsc pracy po prostu ŚMIECH NA SALI.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (15)
   2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5