Latarnicy wprowadzili tysiące seniorów do cyfrowego świata

2014-01-30 20:21:46(ost. akt: 2014-06-05 08:54:00)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: sxc.hu

— Teraz nie wyobrażam sobie już życia bez komputera i internetu — mówi Krystyna Szczurek, emerytka z Olsztyna. Dzięki działalności trenerów-latarników ponad cztery tysiące seniorów z Olsztyna nauczyło się korzystać z internetu. A to dopiero początek.
W czwartek Latarnicy podsumowali pierwszy rok swojej działalności. Z bezpłatnych zajęć, które prowadzą trenerzy nazywani Latarnikami, tylko w samym Olsztynie skorzystało 4 200 osób z generacji 50 plus.

— Na początku obawiałem się, że seniorom trudno będzie wytłumaczyć jak korzystać z komputera i internetu. Nie wiedziałem jak poradzę sobie z osobami, które nigdy nie miały styczności z komputerem — wspomina Maciej Najdzion.

Pierwszą osoba, którą szkolił była jego sąsiadka. Kobieta miała problemu z samodzielnym poruszaniem się, a jej rodzina mieszkała za granicą. Latarnik postanowił pomóc jej skorzystać z komunikatora. — Kiedy przełamałem pierwszy lęk, wszystko poszło z górki. Przekonałem się, że osoby starsze bardzo szybko się uczą. A kiedy ujrzałem uśmiech sąsiadki, kiedy rozmawiała przez skype'a z córką, uświadomiłem sobie jakie to ważne — opowiada Maciej.

Podkreśla, że w pracy ważny jest szacunek do drugiej osoby. — Prowadziłem zajęcia z moją nauczycielką z podstawówki. Powiedziała mi: popatrz, jak te role się zmieniają. W przeszłości to ona mnie uczyła, teraz mogłem się odwdzięczyć — dodaje. Grupa olsztyńskich Latarników jest jedną z najbardziej aktywnych w Polsce. Trenerzy nie tylko prowadzą z nimi zajęcia, ale również organizują konkursy i wycieczki. — Ludzie są zadowoleni wtedy, kiedy wiedzą co się dzieje. Musi być ciekawie, sympatycznie i po prostu dobrze — przekonuje Elżbieta Maruszczak, Latarnik.

Projekt Polska Cyfrowa Równych Szans jest programem systemowym Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji oraz Stowarzyszenia „Miasta w Internecie”.

nr


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. as #1312262 | 83.11.*.* 31 sty 2014 19:02

    z 10 lat temu to wnuczęta uczyly babcie klikać na czatach,głównie po to ,żeby sobie znalazly faceta i wyprowadzily sie do niego[najcześciej z własnego mieszkania] zwalniając pokój dla malolatów

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5