Na wypożyczalnię rowerów musimy jeszcze poczekać

2013-09-16 11:20:00 (ost. akt: 2013-09-16 10:18:50)
Olsztyn nie będzie miał wypożyczalni rowerów. Przynajmniej na razie. Władze miasta tłumaczą to brakiem odpowiedniej infrastruktury rowerowej. Na ulicach staną za to... kolejne stojaki na rowery.
Sopot, Warszawa, Wrocław... Te miasta mogą się już pochwalić siecią odpłatnych wypożyczalni rowerów. Ich mieszkańcy doceniają też zalety tego rozwiązania: mniej hałasu w mieście, więcej miejsc do parkowania i mniej zanieczyszczone powietrze.
— Mnie się to bardzo podoba — ocenia pani Alicja z Podgrodzia. — Nie mam pieniędzy na kupienie własnego roweru, dlatego ten pomysł bardzo by mi pasował.

Miejskie wypożyczalnie rowerowe zdobywają sobie coraz więcej zwolenników i kolejne miasta rozważają ich urządzenie. Władze Olsztyna zadecydowały jednak, że miasto nie jest gotowe na tego rodzaju projekt. Powodem jest zbyt mało infrastruktury rowerowej. — Na przykład nie mamy jeszcze wystarczająco dużo odpowiedniej nawierzchni, po której mogliby się poruszać rowerzyści — precyzuje Mirosław Arczak, oficer rowerowy. — Poza tym zainstalowanie wypożyczalni wiązałoby się z wprowadzeniem dodatkowych 200-300 rowerów, co stanowiłoby kilka tysięcy wypożyczeń dziennie.

Istotne są również kwestie bezpieczeństwa. — Dziś rowerzyści musieliby jeździć po chodnikach, a to stanowiłoby zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia mieszkańców — dodaje Arczak.

Według władz miasta, wypożyczalnia rowerów mogłaby powstać najwcześniej w 2015 roku. Natomiast już od września tego roku zostaną zainstalowane dodatkowe stojaki rowerowe. Zostaną zamontowane w całym mieście, ale przede wszystkim przy szkołach, bo... — W dostajemy tej sprawie mnóstwo sygnałów od dyrekcji szkół — mówi Arczak. To nie wszystko. — Planujemy również przerobić na stojaki żółte barierki ochronne, które są demontowane — dodaje oficer rowerowy. — Z powodzeniem mogą pełnić tę funkcję.

ap

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (15) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. M. Arczak #1199454 | 95.160.*.* 17 wrz 2013 21:31

  Nie ma podstaw do obaw! Przecież wyraźnie widać, że powyższy artykulik w ZUPEŁNIE nie dotyka tematyki OBO! Moja konkretna opinia na temat wprowadzenia roweru publicznego jest powszechnie znana i komentowana już od kilku tygodni (od spotkania zorganizowanego przez "Wizję Lokalną")). Ta opinia dotyczy jednak ewentualnego wprowadzenia roweru publicznego z puli "normalnego" budżetu Olsztyna. OBO postrzegam jako niezależny byt, o którego przeznaczeniu zdecydują mieszkańcy w głosowaniu. Od tej decyzji nie będzie odwołania. Tak więc proszę o zaniechanie wiązania moich słów w tym materiale z obawami o nieczyste intencje lub nieuczciwość w mechanizmie OBO. Po drugie- poważnym nadużyciem dziennikarza było określenie moich słów jako głosu "władz Miasta"... Cóż, co jakiś czas przekonuję się boleśnie, iż życzliwe udzielanie informacji w sposób sprawny, rzeczowy i merytoryczny mści się nadużyciami Autorów, a potem nadinterpretacją Odbiorców... Mam nadzieję, że emocje opadły, każdy przeczytał "na chłodno" ten tekścik kilka razy i dokładnie widzi, iż nie było realnych powodów do nakręcania atmosfery spisku i przypisywania komukolwiek złej woli.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Luki #1198444 | 88.156.*.* 16 wrz 2013 18:44

  He,he wiedziałem, że tak będzie a cała ta fasada, że niby mamy budżet obywatelski i to że niby obywatele zdecydują o inwestycjach, niestety zdecydują urzędnicy co jest dopuszczalne w tym mieście. Widać do czego artykuł przygotowuje co po nie których. Synku my wiemy lepiej. Taka po Olsztyńsku demokracja.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. lexus26 olsztyn #1198359 | 80.132.*.* 16 wrz 2013 16:35

  pytanie techniczne: jest w TOYOCIE pedal, czy tylko przy rowerze?

  odpowiedz na ten komentarz

 4. Marcin #1198265 | 88.156.*.* 16 wrz 2013 13:49

  A jeszcze niedawno jak piano z radości, że jaki to Olsztyn jest niesamowicie rowerowy, że czwarty w kraju i w ogóle! Teraz nagle, gdy przychodzi co do czego, okazuje się że nie ma infrastruktury rowerowej w mieście. Zatem jak to jest?

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 5. ed #1198261 | 195.117.*.* 16 wrz 2013 13:44

  Co za bezsens. A do propozycji budżetu obywatelskiego aż 2 (choc nie wiadomo czemu) projety wypożyczalni były poddane do głosowania. I co jak któryś wygra?

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (15)
2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5