Przenieśli się z Warszawy do Olsztyna i nie żałują tej decyzji

2013-09-16 07:10:00 (ost. akt: 2013-09-15 19:21:52)
Osiedle Pieczewo z lotu ptaka

Osiedle Pieczewo z lotu ptaka

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

— Ludzie na naszą przeprowadzkę reagują różnie. Znam takich, co uważają, że Olsztyn to zapadła dziura, jak i takich, co go kochają. Ci drudzy rozumieją nasz wybór — mówi Sebastian Wręga. On i jego rodzina pozostawili za sobą Warszawę i osiedlili się w Olsztynie. Dziś opowiadają nam dlaczego.
Zaczęło się od wakacji. Pan Sebastian co roku spędzał je w różnych miejscach na Warmii lub Mazurach. Z rodzicami. — Przyjeżdżaliśmy tutaj tak często, że rodzice postanowili w końcu kupić w okolicy działkę — wspomina. — Poprosili znajomego o znalezienie odpowiedniego miejsca i kupili siedlisko w okolicach Olsztyna. Od końca lat 90. jeździliśmy tam na wakacyjny wypoczynek. Po latach zaczął rodzić się pomysł, żeby się tam przeprowadzić. Na stałe. — Zarówno ja, jak i moja żona, pracowaliśmy przez kilka lat w Warszawie. Przeprowadzka do Olsztyna była spontaniczną decyzją — opowiada pan Sebastian. — Moja żona wiedziała, że lubię Warmię i namówiła mnie, żebym spróbował poszukać pracy w Olsztynie.

Pierwsza była żona


— Poszukiwania rozpoczęliśmy, jeszcze mieszkając w Warszawie. Trwało to około roku. Oboje byliśmy magistrami psychologii i mieliśmy trochę szczęścia, bo w tamtym czasie Olsztyn nie kształcił ludzi w tym kierunku, więc siłą rzeczy takich osób brakowało — wspomina Sebastian Wręga.

Pierwsza pracę znalazła jego żona. Jako psycholog. Potem pan Sebastian, który zajmuje się między innymi doradztwem zawodowym. — W innych branżach o wolną posadę byłoby z pewnością trudniej. Olsztyn nie jest miastem przemysłowym, a raczej nastawionym na rozwój turystyki. Ten region nie jest jednak połączony z Wielkimi Jeziorami Mazurskimi, co ten rozwój z pewnością utrudnia — uważa.

Czas na własne pasje


Czym się różni życie w Warszawie od życia w Olsztynie? Różnice widoczne są m.in. w cenach mieszkań. To prawdziwa przepaść... — Kredyt na mieszkanie w Olsztynie dostaliśmy bez większego problemu. Będziemy go, co prawda, spłacali 30 lat, ale przynajmniej mamy tutaj czas na życie rodzinne i realizację swoich pasji. W Warszawie musielibyśmy wziąć znacznie większy kredyt i siłą rzeczy więcej pracować na jego spłatę kosztem życia rodzinnego — dodaje.

Zmorą mieszkańców wielkich miast są również odległości. W Olsztynie odległość z północy na południe jest dwa razy mniejsza niż w Warszawie. — W Olsztynie nie trzeba wszędzie jeździć samochodem. Ja często poruszam się pieszo — mówi Sebastian Wręga
Zauważa także, że różnice w cenach podstawowych produktów są minimalne. A czasami — ze względu na brak konkurencji — te w Olsztynie są nawet wyższe niż w Warszawie.

Rozumieją nasz wybór


A jakieś minusy? Bo nie chce się wierzyć, że taka zmiana ma tylko dobre strony. Pan Sebastian jest jednak pewien swojej decyzji, a negatywne przykłady podaje trochę na siłę... — Jedyny minus to chyba taki, że jeśli chcemy kupić coś do ubrania, to jest tu sporo mniejszy wybór — precyzuje. — W Trójmieście czy Warszawie jest więcej centrów handlowych i więcej towarów. Tutaj często brakuje np. rozmiaru. Więcej minusów nie pamiętam — dodaje.

Jego zdaniem, dużo ważniejszą kwestią jest czas, jaki się traci w wielkich miastach. — W Warszawie, żeby dojechać do firmy, trzeba poświęcić minimum godzinę lub półtorej, nie mówiąc o staniu w korkach. W Olsztynie wystarczy 20-30 minut — tłumaczy pan Sebastian.

Podkreśla, że Olsztyn to idealne miejsce dla rodziny i ludzi lubiących przyrodę. — Nie żałujemy tej decyzji — zapewnia. — Nie namawiam do przeprowadzania się do Olsztyna, bo nie chcę, żeby zrobiło się tu tłoczno — żartuje pan Sebastian. I dodaje: — Ludzie na wiadomość o naszej przeprowadzce reagują różnie. Znam takich, co uważają, że Olsztyn to zapadła dziura, jak i takich, co go kochają. Ci drudzy rozumieją nasz wybór.

sbra

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (25) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. mm: odpowiedź do Warmiaka i radick #1198672 | 89.228.*.* 16 wrz 2013 23:19

  link do Skorowidz mieszkańców miasta Warszawy z przedmieściami na rok 1854: http://www.przodkowie.com/warszawa/ i link do Książka informacyjno-adresowa cała Warszawa 1930 : http://publikacje.koszykowa.pl/Ks_Inf_ Adr_Cala_W-wa_1930/Publikacja.html Usun ć w adresach niepotrzebne spacje. Brak warszawiaków z nazwiskiem Wręga Są też inne dostepne księgi on line np" Księga adresowa "Warszawa" na 1920 rok

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. engineer_Norway #1198356 | 188.33.*.* 16 wrz 2013 16:27

   Kredyt mieszkaniowy na 30 lat hahahaha , ja po paru latach pracy w Norwegii zbudowałem dom 210 m2 ( 1 km od Olsztyna ), kupiłem własną ziemie i dobry samochód. Wszystko za gotówkę.

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

  2. Olsztyn #1198338 | 78.86.*.* 16 wrz 2013 15:57

   to fajne miasto do życia ale na emeryturze. jak gdzieś nie dojedziesz to dojdziesz ( a nie dojedziesz bo komunikacja to jakiś żart i te kołki tylko) ale jeśli jesteś młody, masz pomysły, ambicje, plany i chesz się rozwijać to polecam żyć gdzieś dalej, tu tylko muchomory i smród w autobusie na działki albo cmentarz

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  3. ja #1198202 | 80.132.*.* 16 wrz 2013 12:17

   wypad zrobil bo w polsza panstwo policyjno urzedowe a pozatym wszedzie pelno pedalow od rowera

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

  4. Tako rzecze Zaratustra #1198180 | 88.156.*.* 16 wrz 2013 11:53

   Słoików ci u nas dostatek, ale i te dwa twisty przyjmiemy wraz z przychówkiem. Mają się po świecie tułać i szukać swego Pacanowa :)?

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (25)
  2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5