Zamieszania z odpadami ciąg dalszy

2013-07-15 07:15:00 (ost. akt: 2013-07-14 19:28:08)

Autor zdjęcia: Mieszkaniec Pojezierza

Wielu mieszkańców wciąż nie wie, jak rozliczać się za odbiór śmieci. Zdezorientowani są ci z Olsztyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, która właśnie nakazała im samodzielnie rozliczać się z miastem. — Z naszego doświadczenia z interesantami wynika, że są oni oburzeni stanowiskiem własnej spółdzielni — odpowiada ratusz.
Spółdzielnia wystosowała do mieszkańców pismo, w którym każe im się rozliczać z ratuszem poprzez wpłacanie pieniędzy w kasie urzędu lub w banku. Zarząd OSM tłumaczy to tym, że dokonywanie wpłat bezpośrednio na rachunek miasta uchroni mieszkańców przed zastosowaniem przez ratusz ewentualnej odpowiedzialności zbiorowej. Zarząd utrzymuje, że gdyby spółdzielnia płaciła w imieniu lokatorów, to mieszkańcy mogliby zostać obciążeni opłatami windykacyjnymi za ewentualne osoby niepłacące.

Tylko jedna nie chce


To pomysł Olsztyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, bo — jak ustaliliśmy — wszystkie pozostałe spółdzielnie będą rozliczały opłaty mieszkańców przy czynszu. — Mieszkaniec bloku nie może sam decydować o sposobie gromadzenia odpadów (selektywnym lub nieselektywnym - red.), ponieważ nie posiada indywidualnego pojemnika na odpady — mówi Aneta Szpaderska, rzeczniczka ratusza. — Taką decyzję powinien podjąć zarządca większością głosów i powinna ona być jednorodna dla wszystkich nieruchomości korzystających ze wspólnego śmietnika. Z naszego doświadczenia z interesantami wynika, że są oni oburzeni stanowiskiem własnej spółdzielni.

Nieład i nieporządek


Na tym nie koniec zamieszania z ustawą śmieciową. W ostatnich dniach najgłośniej było o zapchanych zsypach i zalegających śmieciach na osiedlach Pojezierze i Kormoran. Stanowisko w sprawie nieprawidłowości w wywozie śmieci na tym osiedlu do lokalnych redakcji wysłała Spółdzielnia Mieszkaniowa "Pojezierze", która przez lata odpowiadała za odbiór śmieci.

— Do tej pory odpady usuwane były przez własną sekcję i na osiedlu panował porządek. Gdy firma Koma wygrała przetarg i rozpoczęła swoją działalność, panuje wszechobecny bałagan — tłumaczy Daniel Zaniecki, kierownik działu zieleni administracji os. Kormoran SM "Pojezierze". — Mieszkańcy skarżą się, że wokół śmietników walają się śmieci, panuje nieład i nieporządek. Odpady biodegradowalne, które zgodnie z regulaminem utrzymania czystości powinny być usuwane nie rzadziej niż raz w tygodniu zalegają drugi tydzień. Naganny wygląd estetyczny jest bezsprzeczny, pozostaje jeszcze kwestia sanitarna. Te odpady gniją, stwarzając zagrożenie zwłaszcza dla dzieci, które mają przecież wakacje.

Zdaniem pracowników spółdzielni, którzy na dowód wysłali nam kilka wymownych zdjęć, worki ze śmieciami, trawa, oraz gałęzie zalegają przy śmietnikach przez wiele dni. Firma Koma, która odpowiada za odbiór odpadów, zapewniała na naszych łamach, że śmieci wywozi regularnie. Co ciekawe, takiego samego zdania jest ratusz, który przed tygodniem zarządził kontrole na dwóch osiedlach. Nie dopatrzył się uchybień.

Rafał Bieńkowski

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (10) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Nareszcie #1143849 | 88.156.*.* 15 lip 2013 16:45

  Nareszcie Spółdzielnia robi porządek. Dlaczego spółdzielnie każą płacić w czynszu a to za zimną, a to za ciepłą wodę, za śmieci, centralne ogrzewanie i gaz? W ten sposób niby odciążają lokatorów ale biorą na siebie odpowiedzialność za tych co nie płacą. Przecież wszystko jest olicznikowane. No może za wyjątkiem gazu w starszych blokach. Pozornie jest to dla nas pewne obciążenie, ale płacimy za tych co mogą płacić a mają to w głębokim poważaniu.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. A ja ciągle nie mam #1143643 | 46.205.*.* 15 lip 2013 13:06

  jakiegokolwiek pojemnika. No ale jak widać wg. "urzędników" w ratuszu wszystko przebiega pomyślnie, jednym słowem jest OK. Teraz jedynie muszę się wywiązać i zapłacić. Pytanie tylko za co?

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. mr #1143492 | 83.25.*.* 15 lip 2013 11:33

   Przed RATUSZEM jest porządek ale na KORMORANIE BURDEL.

   odpowiedz na ten komentarz

  2. he #1143442 | 88.156.*.* 15 lip 2013 11:01

   Czy ktoś jest aż taki mądry i jednoznacznie mi odpowie. Jaką kwotę od osoby mam odprowadzić do UM, kiedy segregyję śmieci i mieszkam w bloku OSM?

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. elemele #1143428 | 89.228.*.* 15 lip 2013 10:52

    a ja to pie*dolę komuna niby padła a mi cały czas każą coś robić, wy*ebane mam żyję w wolnym kraju i będę wyrzucał śmieci jak mi się podoba, nie będę nic segregował bo nie mam do tego warunków.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    Pokaż wszystkie komentarze (10)
    2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5