Czipy w kontenerach na śmieci i GPS w śmieciarkach w Olsztynie

2013-04-21 17:20:00 (ost. akt: 2013-04-21 14:18:47)

Autor zdjęcia: Stefan Łuczak

Czipy w kontenerach, czytniki i GPS-y w śmieciarkach oraz smartfony z aplikacjami. To pomysł ratusza na usprawnienie systemu wywozu śmieci w przededniu wejścia w życie tzw. ustawy śmieciowej.
Chociaż krytyków ustawy śmieciowej nie brakuje, to imponować może to, w jaki sposób ratusz chce kontrolować sposób odbierania odpadów oraz ich transport do Olsztyńskiego Zakładu Komunalnego. — Każdy pojemnik na śmieci będzie miał przyklejony specjalny czip. Dodatkowo w śmieciarkach firmy, która zajmie się odbiorem odpadów, zamontowane będą czytniki — mówi Zdzisław Zdanowski, dyrektor Wydziału Środowiska Urzędu Miasta w Olsztynie. — W momencie, kiedy pojemnik będzie opróżniany, czytnik to zarejestruje i wyśle informację do komputera centralnego, który będziemy posiadali. Wówczas będziemy mieli pewność, że usługa została wykonana zgodnie z harmonogramem.

Na tym jednak nie koniec. Każda śmieciarka ma mieć zamontowany GPS, dzięki któremu ratusz będzie widział, że śmieci przemierzają prawidłową trasę i znajdą się w Olsztyńskim Zakładzie Komunalnym. Czwartym elementem technologicznej układani jest aplikacja do smartfonów, z której będą mogli korzystać pracownicy śmieciarek. Dzięki temu będzie można zgłosić, że np. w pojemniku na odpady segregowane nieoczekiwanie znalazły się mieszane. Taki dowód będzie ważny zwłaszcza w ewentualnych sporach z zarządcami lub spółdzielniami mieszkaniowymi.

Zakup i instalacja czipów, czytników oraz GPS-ów będą zawarte w ofercie przetargowej, więc odpowiedzialna będzie za to firma, który go wygra. Czipy znajdą się w ok. 10 tys. pojemników, ale — zdaniem urzędników — nie będzie to dla przedsiębiorcy duży koszt. Cena zakupu jednego czipa w hurcie ma wynieść mniej niż złotówkę.

— Wykorzystanie GPS-ów to wymóg zawarty w ustawie. Czipy są powoli wprowadzane w innych miastach, ale jeśli chodzi o aplikację, to jest to nasz pomysł. Jesteśmy jednym z pierwszych samorządów, który to wdraża — dodaje Zdzisław Zdanowski.


rb

Komentarze (10) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Dalka #1062880 | 213.73.*.* 22 kwi 2013 13:44

  No, to już wiadomo, czemu będzie tak drogo...

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 2. Pioter's #1062850 | 83.3.*.* 22 kwi 2013 13:11

  Zastanawiające jest to, że np Radni Miasta stołecznego Warszawa, do tej pory nie uchwalili przepisów związanych z ustawą o utrzymaniu czystości w gminach. Inne większe od Olsztyna miasta też poddały w wątpliwość tzw. "Ustawę Śmieciową". Widocznie Nasi znają się lepiej. Acha, do tych pomysłów z chipami polecam także nagrody dla społeczników, którzy będą dyżurować przy śmietnikach-zwanych kontenerami z kamerami, a zaistniałe zdarzenia polegające na wyrzucaniu śmieci niesortowanych przez Pana Kazika z II-giej klatki, do pojemników z odpadami posegregowanymi, i tym podobne.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 3. richie #1062542 | 37.31.*.* 21 kwi 2013 23:42

  W pierwszej kolejności chipy należy przyczepić do gaci urzędniczych, żeby można było namierzyć, który to sedes w urzędzie najczęściej podpowiada tak rewelacyjne i pionierskie patenty. Następnie ustanowić nagrodę złotego sedesu. Pierwsze laury dla śmieciotwórców.

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz

 4. Anonim #1062416 | 178.42.*.* 21 kwi 2013 21:23

  "A świstak siedzi i zawija w sreberka" - może jeszcze na kosze w domu sobie chipy zamontujemy. To się nazywa przerost formy nad treścią i lenistwo. Po co wyjść za biurka, żeby zobaczyć co się naprawdę dzieje jak będzie można w komputerku popatrzeć. A w komputerku zawsze będzie dobrze. To jakiś paradoks - technika w służbie ludzkości czy głupocie ? Odpowiedzcie sobie sami ....

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 5. Sajmon #1062375 | 46.186.*.* 21 kwi 2013 21:01

  Teraz wszystkim odpowiedzialnym za wywóz śmieci trzeba będzie kupi smartfony, wdrożyć aplikacje za które trzeba płacić licencję, a potem okaże się że to wszystko jest niezgodne z prawem i jak wszystko w tym naszym mieście będzie nieudane i niedopracowane i kolejne pareset tyś pójdzie w kosmos.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (10)
  2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5