Rolnicy wyjechali na drogi w Olecku. Protestują też w Gołdapi

2024-01-24 09:29:00(ost. akt: 2024-01-24 13:26:48)

Autor zdjęcia: zdj. Czytelnika

W środę w wielu miejscach w kraju odbyły się protesty rolników. W naszym regionie protesty zorganizowano m.in. w Olecku, Gołdapi, Pozezdrzu czy Miłkach.
My – rolnicy z Warmii i Mazur w pełni solidaryzujemy się z rolnikami protestującymi zarówno w Polsce, jak i w innych krajach członkowskich Unii Europejskiej, domagając się rewizji Wspólnej Polityki Rolnej. Protestujemy przeciwko ograniczeniom w produkcji roślinnej i zwierzęcej wynikającym z nakładania na producentów rolnych kolejnych wymagań środowiskowych wynikających z Europejskiego Zielonego Ładu — czytamy w oficjalnym stanowisku protestujących rolników. — Jednocześnie stanowczo nie zgadzamy się na przedłużenie bezcłowego importu wszelkich produktów rolno-spożywczych z Ukrainy m.in. zbóż, rzepaku, owoców, warzyw, mięsa, mleka, cukru, jaj itp. i tłumaczenia takich działań troską o zachowanie równowagi na unijnych rynkach rolnych.

Akcje protestacyjne odbyły się w środę w całym kraju w godzinach między 12 a 14. W naszym regionie m.in. w Olecku, Gołdapi, Pozezdrzu czy Miłkach.

Odcinek ulicy Wojska Polskiego od ronda przy stacji paliw Orlen do ronda na ulicy Aleja Zwycięstwa będą zablokowane — informowali przed protestem policjanici.

Z kolei w Gołdapi rolnicy zaplanowali protest na drodze po północnej stronie pl. Zwycięstwa (od ronda przy Urzędzie Miejskim w Gołdapi do Ronda Kombatantów RP i BWP).


Poniżej przytaczamy dalszą część postulatów porozumienia rolników z województwa warmińsko-mazurskiego:

Unijne regulacje narzucają nam – polskim i unijnym rolnikom wysokie standardy jakości i produkcji, podczas gdy produkty importowane z Ukrainy i innych krajów trzecich w tym z grupy Mercosur - nie spełniają takich samych wymogów. Mając na uwadze nie tylko ochronę przed bankructwem polskich gospodarstw rolnych, ale i zdrowie konsumentów, domagamy się wprowadzenia jednakowych zasad produkcji dla wszelkich importowanych do UE produktów, niezależnie od miejsca ich pochodzenia. Tym samym żądamy ścisłego egzekwowania standardów jakościowych dla produktów rolno-spożywczych wprowadzanych na rynek unijny.
Oczekujemy większego wsparcia ze strony Unii Europejskiej, aby zapewnić konkurencyjność unijnych producentów rolnych w stosunku do rolników z krajów trzecich.
Wdrażanie ambitnych celów związanych z klimatem i środowiskiem wymaga znacznego nakładu środków. Żądamy zatem odpowiedniego wsparcia finansowego, abyśmy mogli stopniowo zmieniać nasze rolnictwo w bardziej zaawansowane technologicznie i przyjazne środowisku.
Jednocześnie postulujemy o zmniejszenie biurokracji w sektorze rolniczym i uproszczenie procedur związanych z korzystaniem ze środków unijnych, tak aby proces aplikowania o wsparcie był znacznie mniej skomplikowany i czasochłonny.
Żądamy niezwłocznego uruchomienia pomocy suszowej dla gospodarstw rolnych za lata 2022 i 2023, wprowadzenia możliwości odwołania się od wyników szacowania strat suszowych oraz zmodyfikowania działania aplikacji „zgłoś szkodę rolniczą” w taki sposób, by uzyskane wyniki były zgodne bądź zbliżone do rzeczywistej sytuacji w uprawach i użytkach zielonych.
Domagamy się również realizacji inwestycji infrastrukturalnych (drogi, linie kolejowe, porty) finansowanych ze środków Unii Europejskiej celem zwiększenia możliwości eksportowych.
My, rolnicy z Warmii i Mazur wierzymy, że istotą polityki rolnej Unii Europejskiej jest dbanie nie tylko
o zrównoważony rozwój rolnictwa, ale i samowystarczalność żywnościową oraz rentowność unijnych gospodarstw. Dlatego Unia Europejska powinna zauważyć i zdecydowanie przeciwstawić się negatywnemu wpływowi importu płodów rolnych z Ukrainy i innych krajów trzecich na dochodowość produkcji rolnej oraz zdrowie konsumentów.
Celem Unii Europejskiej w obszarze rolnictwa powinno być podniesienie konkurencyjności unijnego rolnictwa na rynkach światowych. Aby zrealizować ten cel konieczne jest zwiększenie budżetu na Wspólną Politykę Rolną i wprowadzanie skutecznych mechanizmów interwencji. Takich interwencji, które nie będą blokowały rozwoju naszych gospodarstw, ale zapewnią stabilizację wszystkich rynków rolnych oraz opłacalność produkcji.


2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5